Kontaktne leće

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Očna poliklinika OPTO CENTAR
Zagreb, Vlaška 64

nošenje leća

hanna

Imam 16 godina. Imam dioptriju na desnom oku -0,50, a na lijevom -1,27. Moj najveći problem je u tome što moram nositi naočale a ne želim jer mislim da sa njima ne izgledam lijepo. Jednostavno se sa naočalama ne osjećam lijepo. Željela bih nositi leće i zanima me da li uopšte mogu nositi leće? Unaprijed zahvalna.

Slavica

da li je bolje nosit kontaktne leće ili naočale

dr. Dean Šarić

1. mozete nositi lece, Vi ste dapace odlican kandidat

2. nosenje naocala kao i nosenje leca ima prednosti i mane. Odluku je najlakse donijeti ako imate jedno i drugo pa ovisno o situaciji kombinirate sto Vam vise odgovara. Postoji i kirurska korekcija vida ako Vam lece i/ili naocale ne odgovaraju

lara8812

Postovani,

imam pitanje vezano za lece. Naime, dobila sam naocale s 18 godina kada sam krenula studirati. Prvu godinu dana su mi koliko toliko odgovarale. Isla sam redovito na kontrole i sve. Doktoru sam rekla da mi nesto nije ok s ocima, te da ne vidim bas najbolje, no on je rekao da mi se dioptrija nije povecala (tada sam imala dioptriju -0.5 na desnom i -0.75 na lijevom oku). Nosila sam te naocale godinama iako bas i nisam nesto bogzna sto vdjela. kada bih se god pozalila da ne vidim, doktor mi je odgovorio da mi je dioptrija ista. Prije godinu i pol sam bila u Njemackoj i otisla tamo provjeriti dioprtiju i da si uzmem druge naocale ili leca. Zena me je sokirano gledala i pitala da li sam imala ikada neku operaciju ociju jer mi je vid skroz otisao. Dala sam joj svoje naocale i ena je provjerila, nisu bila cilindricna stakla. Znaci, doktor je zeznuo stvar. Trenutno imam dioptriu -1.25 na desnom oku s cilindrima -3.00, a na lijevom oku mi je dioptrija -1.75 s cilindrima -3.25. Zanima me da li mogu uzeti leca tj. da li ih mogu nositi? Ne volim bas naocale, jos se nisam navikla (iako ih stalno nosim), smetaju mi. Da li mi se vid uopce moze korigirati ili ce samo biti jos gore?

Srdacan pozdrav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Budite bez brige. Navedena dioptrija se kontaktnim lećama u većini slučajeva može korigirati i bolje nego s naočalama. Na pregledu će Vam vjerojatno biti potrebno aplicirati probne tvrde plinopropusne ili mekane torične leće na temelju kojih će se ordinirati leće koje će najbolje odgovarati Vašem oku i životnim navikama.

Osobno svim pacijentima s kontaktnim lećama preporučujem da ne nose leće „od jutra do sutra“ nego da ujutro ili navečer „odmore“ oči od leća uz naočale. Moguće je da se dioptirija na naočalama malo ublaži kako biste i njih mogli nositi bez smetnji.

lara8812

Hvala Vam.

Srdačan pozdrav!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Nema na čemu.