Kontaktne leće

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Očna poliklinika OPTO CENTAR
Zagreb, Vlaška 64

tvrde leće i kontracepcijske pilule

kika.s.92

poštovani,
pila sam kontracepcijske pilule yaz i nosila sam tvrde leće, i nakon mozda pola godine počele su me žuljati i mutiti se...otisla samo do dokt.i rekla mi je da mi se oblik promjjenio i da zato više leća ne može ''sjesti'' na oko kako treba..pa me zanima da li je moguce da je to zbog kontracepcijskih?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Oralni kontraceptivi mogu utjecati na pogoršanje simptoma suhog oka što može biti uzrok Vaših problema. Ukoliko uzimate kombinaciju estrogena i progesterona imate 30% veću vjerojatnost, a ako uzimate samo estrogen čak 70% veću vjerojatnost od nastanka suhog oka.
Oralni kontraceptivi u pravilu nemaju veze s promjenom obilka rožnice uzrokovanog kontaktnim lećama (eng. corneal warpage syndrome), tako da bi bilo preporučljivo napraviti pregled s topografijom rožnice kako bi se vidjelo zbog čega su nastali problemi s lećama. Kompletni očni pregled nije “zgorega” napraviti i zbog povećanog rizika od nastanka glaukoma kod dugotrajnog uzimanja oralnih kontraceptiva.