Kontracepcija

antibiotici i pilule

ivana

za vrijeme koristenja oralnih kontraceptiva pila i amoksicilin antibiotik. znam da je ucinkovitost oralnog kontraceptiva u to vrijeme smanjena. ALI do kada? rekli su mi tjedan dana iza prestanka terapije amoksicilinom. je li to istina?

doc. dr. sc. Branko Radaković

Najbolje da u ciklusu u kojem uzimate antibiotik koristite i dodatnu zaštitu.

anamarija345

Poštovani,

trebam početi piti antibiotik Augmentin,a ujedno već 4 mj koristim kontracepcijske pilule Lyndinette.
Pretpostavljam da antibiotik smanjuje učinkovitost pilula(u uputama za lijek piše da bi mogao smanjiti),samo vas molim da mi napišete u kojem vremenskom roku trebam koristiti dodatnu zaštitu?
7 dana dok se pije i onda još 10?
I smijem li antibiotik početi piti danas budući da sam prije 48 sati imala spolni odnos?
Pitam jer znam da spermiji mogu preživjeti i do 72 sata u rodnici pa da se slučajno,zbog korištenja antibiotika,ne desi ovulacija ovih dana?

Hvala na odgovoru!

Nataša Šemnički, dr. med.

anamarija345 ,

započnite antibiotik piti od sutra uz dodatnu zaštitu i nakon završetka još 7 dana.

L.p

anamarija345

Hvala Vam!

Molim vas samo još da mi napišete hoće li mi menstruacija zbog uzimanja antibiotika biti drugačija?

Nataša Šemnički, dr. med.

anamarija345 ,

može i ne mora.

L.p.

lalalalalalala

Poštovani, pijem već 8 mjeseci Lindynette 20 i prvim danom pauze sam dobila antibiotike Ninur zbog urino infekcije (E. Coli). Zanima me da li mogu sve normalno uzimati i da li sam zaštićena ko i do sad ? Jer sam pročitala u uputama pilula da sam neki antibiotici mogu smanjiti djelovanje pilula. Unaprijed zahvaljujem happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, neki da ali ne i Ninur. Ne trebate dodatnu zaštitu.
dr.med. Dejan Šakoronja

kacavida2

Dobar dan, zanima me da li antibiotik (Klavocin) moze umanjiti djelovanje pilula Yasmin? Unaprijed hvala.

Nataša Šemnički, dr. med.

kacavida2 ,

antibiotici mogu djelomično umnjiti učinak pa koristite kondom.

l.p.

zica_13

Moja devojka je pre 4 dana popila 1 tabletu augmentina greskom, nakon toga vise nije upotrebljavala taj lek, niti jedan drugi.Inace pije kontracepcijske pilule vec duze vreme. Imali smo odnos juce i doslo je do male nezgode, prezervativ je spao ali nisam ejukilirao u nju. Medjutim, ona je prestravljena da je nekako moglo da dodje do nje. E sad moje pitanje je: Da li ta 1 tableta popijena pre 4 dana smanjuje dejstvo pilula? I da li treba da se plasi?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite. Nije umanjena zaštita.