Kontracepcija

Ciklusi bez ovulacije?

shinoda

Poštovana, imam 21 godinu i pila sam Logest pilule otprilike 3 godine.
Prije koristenja pilula imala sam dosta kratak ciklus koji bi varirao od 21-23 dana.
Logest vise ne pijem vec 6 mjeseci i ciklus se opet skratio i vratio na staro međutim, ovaj mjesec sam dobila menstruaciju 2 puta a ova druga je vrlo obilna.
Zadnju mjesecnicu sam imala od 2-10.8 a novu sam dobila vec 20.8.
Moram jos samo napomenuti, iako mi ciklus traje 21 dan, svaki tocno 14. dan imam jaku bol u jajniku, i nakon 7 dana dobijem mjesecnicu.
Imate li kakav savjet?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako da imam. Za početak trebalo bi napraviti spolne hormone, hormone štitnjače, te progesteron 21. dan ciklusa.
Napraviti UZV pregled sredinom ciklusa( dokaz ovulacije). Ako je problem samo u skraćenom ciklusu i lošoj funkciji žutog tijela, bit će potebna gestagena terapija u drugom dijelu ciklusa, da se isti produži. Ako se radi o policističnim jajnicima, svakako adekvatnija kontracepcija od ove koju ste uzimali.

pe321

Poštovani,
Osjećam konstantnu bol u lijevom jajniku, već par dana, zanima me da li bi to mogao biti znak anovulacijskog ciklusa? Da li postoji mogućnost da se stvorila folikularna cista, pa od tu bolovi? Ukoliko je u pitanju anovulacijski ciklus, da li tome može biti uzrok stres?
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prije da ovulirate ili da imate cistu. Anovulacijski ciklusi su bezbolni.

pe321

Poštovani,
Bol u lijevom jajniku se i dalje nastavlja, tu i tamo zaboli i desni jajnik, ali lijevi vise, te se bol reflektira na leđa, kroz 4 dana bi trebala dobiti menstruaciju, no nemam nekih izrazenih simptoma, obicno bi me grudi boljele, sad ništa, jedino ta bol u jajniku, odnosno jajnicima, također povremeno osjetim da iz mene iscuri određena količina tekućine nekakve, kao skroz vodeni iscjedak? Što bi to moglo biti? Da li su ovo simptomi ciste? Na ginekoloski pregled mogu tek kad mi se ginekolog vrati sa godisnjeg. Hvala Vam!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na osnovu iznesenog mislim da trebate uskoro dobiti menstruaciju i da su smetnje zbog toga.

pe321

Kao i uvijek bili ste u pravu!
Zahvalna sam Vam na svakom odgovoru i divim se Vašem strpljenju u čitanju svega i svačega. Još više se divim tome što strpljivo i stručno odgovarate na svako pitanje. Svaka Vam čast! I hvala na svakoj pomoći! happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim lijepo.