Kontracepcija

Diane 35 i alopecija

Kathryn

Poštovana doktorice,

Prije par godina (6) mi je diagnosticiran PCOS, te sam dobila Diane 35 (simpromi ubrzo nestaju) - akne, seboreja..
Nakon 2,5 godine godina ucinila sam jednu pauzu od godinu dana, gdje mi se pocetno stanje nije vratilo sve dok nisam bila izlozena velikom stresu,
nakon cega su se akne(cvorovi) ponovo pocele pojavljivati. Ponovo sam pocela sa Dianama i uzimala ih do prije pola godine.
Medutim, negdje u sredini svega toga je meni pocela pojacano padati kosa, te se samo na prednjem desnom dijelu glave pomalo razrijedila,(2 cm od linije cela, ne tjeme)
iako po cijeloj ostaloj glavi ima puno mladih.

Doktorica dermatolog me skinula sa Diana, kako bih napravila sve pretrage. (Kosa je tek onda pocela padati.)
Stitnjaca uredu, hormoni uredu, jajnici uredu (sve pretrage sam radila nakon 3 mjeseca pauze), malo hemoglobin smanjen.
Proslo je 6 mjeseci i ja bih pocela ponovo sa Dianama iz razloga kontracepcije( jer ih odlicno podnosim).
Moj strah je sljedeci: da li su Diane 35 ikako mogle uzrokovati to pojacano ispadanje kose tijekom tih godina?
I da li mi one mogu ipak pomoci? Naime citala sam da pomazu kod and,alopecije, ali opet cujem da bas zbog
njih moze padati.

Zahvaljujem na Vasem odgovoru!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Točno, kod vas je riječ o androgenoj alopeciji i Diane pomažu, što ste i sami primijetili. Na vašem mjestu ne bih više ni pravila pauze, sve dok ne budete htjeli roditi. Ako se alopecija pogorša uz Diane treba uvesti i lijek za alopeciju.

Kathryn

Zahvaljujem Vam na odgovoru,
znaci da mogu biti sigurna da mi kosa nije pocela padati od Diana?

Ispricavam se ako Vas dodatno gnjavim, ali kada kosa pada, konkretnog
razloga nema, a zena ste, onda stvarno nekad moze uhvatiti ocaj.

Jos jednom hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Meni je kosa opadala od Diane - ali sva, to nije bila androgena alopecija. To je nuspojava Diane, a androgena alopecija je druga bolest, kod koje Diane pomaže. Dakle, možete biti sigurni.

Maarijaaaj

Postovana,
Pijem diane 35 5 meseci i kosa mi se znatno proredila svuda, a najviše primećujem po temenu i šiškama.. Nikada nisam imala problema sa kosom, iako se duže vreme farbam itd. Jedino sto mi pada na pamet da bi mogao biti uzrok jesu pilule, jer je i problem postao vidljiv posle neka 2 meseca korišćenja istih. Počela sam da ih pijem zbog problema sa licem, gde se poboljšanje vidi. Da li mi savetujete da prestanem da ih koristim, jer mi je kosa u jako lošem stanju(ako imate neki savet kako da njeno stanje popravim dobro bi mi došlo) i da li postoji neka zamena koja možda ne bi uticala na kosu, a opet bila od pomoći za lice?
Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Diane naprotiv imaju sasvim drugačiji učinak. Oporavljaju rast kose.
No ako se to pojavilo paralelno s njihovim uzimanjem prestanite ih uzimati a od liječnika zatražite drugi kontraceptiv.