Kontracepcija

Ellaone

Lili99

Postovanje, prvi dan poslednje menstruacije bio je 19.07, ciklus mi traje 30-31 dan. Sinoc (05.08) sam imala nezasticeni odnos i decko nije siguran da li je ejakulirao unutra ili ne. Danas sam popila pilulu za jutro posle ellaone, nakon 13-14 sati od odnosa. Interesuje me postoji li mogucnost da je ipak doslo do trudnoce, posto po mojim proracunima je juce bio dan ovulacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne vjerujem da je tako kasno bila ovulacija, dakle pilulu ste uzeli bezveze.

Lili99

Da li to onda znaci da nema sanse da je doslo do trudnoce? I da li menstruaciju da ocekujem u normalnom terminu ili ranije?

Lili99

Ja sam mislila da ovulacija nastupa 14 dana prije sledece menstruacije, a to bi u mom slucaju bio tacno 05.08, jer 19. 08. treba biti sledeca menstruacija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ovulacija je već nastupila 13. ili 14. dan ciklusa, time što ste uzeli pilulu za dan poslije niste odgodili nastup ovulacije.

Lili99

Postovanje, da se nadovezem na prijasnje postove... Dakle menstruaciju sam trebala dobiti 19.08. , ali nisam, pa sam 20. 08. uradila kucni test za trudnocu i bio je negativan (14 dana nakon rizicnog odnosa), pa posto jos uvijek menstruacija nije stigla, uradila sam jutros jos jedan test za trudnocu koji je takodje bio negativan (danas je 18. dan nakon rizicnog odnosa) Da li sam mozda prerano uradila testove, ili nije trudnoca u pitanju? Postoji li mogucnost da menstruacija kasni zbog pilule za dan posle? Mogu li da iskljucim trudnocu kao opciju? Hvala unaprijed na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kašnjenje do tjedan dana je zbog pilule za dan poslije. Ne radi se o trudnoći.

Maja556

Poštovani, jutros sam popila ellaOne, a pošto bih sutra trebala na vađenje krvi radi predstojeće operacije oka, zanima me da li postoji mogućnost da hitna kontracepcija ima bilo kakav utjecaj na nalaze krvi? Hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće biti utjecaja na laboratorijske parametre.

Maja556

Poštovani, ellaOne sam uzela prije tri dana ujutro, a tek jučer sam primijetila da su mi bradavice osjetljive na dodir i malo me bole. Ta lagana bol je još uvijek prisutna. Da li je moguće da se to događa zbog pilule, iako sam ju uzela prije tri dana?

Maja556

Zaboravila sam napisati da isto tako ponekad osjetim bolove u donjem dijelu trbuha. Da li je moguće da se i to događa zbog pilule?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bolne senzacije su povezene uz pilulu za dan poslije.

gigi456

Poštovani, ellaOne sam popila prije otprilike dva tjedna, a sljedeću mjesečnicu bih trebala dobiti za tjedan dana. Da li je moguće da će mi ta sljedeća mjesečnica kasniti zbog pilule? Pročitala sam razne stvari o tome, ali više ni sama nisam sigurna. Lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je da će kasniti.

Maja556

Poštovani, ellaOne sam popila prije dvadesetak dana te sam mjesečnicu dobila u očekivano vrijeme, odnosno prije dva dana. Prije ove mjesečnice sam kao i prije svake imala bolne grudi te bolove u donjem dijelu trbuha. Brine me što mi se čini da je ova malo oskudnija, iako mi se i inače znalo već događati da su mi mjesečnice oskudnije. Bolovi su isti kao i kod prijašnjih mjesečnica, a i inače mi traju uvijek do tri dana. Zanima me da li je moguće da se to događa zbog pilule?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da, zbog pilule je.

Maja556

Dakle, mjesečnica je oskudnija zbog pilule te nemam razloga za brigu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

22ivana

Postovanje. Molila bih Vas ako mi mozete reci u cemu je razlika . Dok se poslije nezasticenog odnosa sa svrsavanjem unutra umjesto elleone popije par komada (4) kontracepcije i dan poslije opet al 2kom tableta. Po racunici su bili plodni dani, nije se koristila kontracepcija samo kondom koji je pukao unutra. Dali ta metoda pruza istu zastitu ko ella one ili samo izaziva krvarenje koje je trajalo kratko. Dali je moguca trudnoca ipak ili ne?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postkoitalna kontracepcija uz uzimanje kontraceptivnih pilula u odnosu na nove preparate/Ellaone, Escapelle i sl/ razlikuje se u sastavu i djelotvornosti.
I sad osobno sam propisivao takav stariji način postkoitalne kontracepcije i bilo je neželjenih trudnoća.
Dolaskom novih navedenih lijekova taj broj se daleko smanjio i rijetko se vidi trudnoća nakon njihova uzimanja.
Prvi način postkoitalne kontracepcije nikad nije niti u jednoj studiji dokazan kao djelotvoran dok se to za druge ne može reći.
Stoga donesite sami zaključke.