Kontracepcija

Hormoni i kontracepcijske tablete

Dajra

Postovani,
Imam 24 godine i cijeli zivot imam problem s dlakavoscu. Nije toliko izrazena, ali je pojacana, pa sam uradila nalaz hormona i poklazalo je

PROGESTERON 3,80
ESTRADIOL 0,517
PROLAKTIN 140
TESTOSTERON 4,34

Nalaz je radjen 01.08. Menstruacije zanja tri mjeseca su bile 12.06., 15.07., 14.08.
Imam redovne menstruacije, nemam problema s kilazom, nemam koznih problema, tek poneku bubuljicu na licu ili ledjima, kosa mi u zadnje vrijeme dosta opada. Prije par mjeseci bila sam na ultrazvucnom pregledu kod ginekologa i nalaz je bio uredan. Zanima me da li je kontracepcijskim tabletama moguce trajno izregulisati hormone, ili je ravnoteza prisutna samo dok se tablete uzimaju? Koje tablete je najbolje uzimati u ovom slucaju? Takodjer, brinem se da li povisen testosteron moze uticati na plodnost, tj zacece u slucaju da se odlucim za bebu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana od pilula sugeriram antiandrogene/Diane, Yaz,Yasmin/. Povišeni androgeni ne bi trebali smetati pojavnosti ovulacija. Kakvi su vam nalazi LH i FSH?
Djeluju samo dok se uzimaju, te kad se prestanu uzimati vrijednosti androgena se povise.

Dajra

LH i FSH nisu radjeni, samo ovi koje sam ranije navela. Danas sam bila na pregledu kod ginekologa. UZ je pokazao

Uterus u AVF dim 43,4 x 33,8 mm
Endometrijum dim 7,8
Desna adnexa dim 28,3 x 20,1
Lijeva adnexa dim 26, 9x 17, 8

Doktorica je rekla da nema potrebe za brigom. Jajnici su blago policisticni i prema njenom misljenju nema potrebe uzimati bilo kakvu terapiju. Sto biste mi Vi preporucili? Za 6 mjeseci ponovo radim hormonski status, i UZ kod ginekologa.
Da li postoji neki nacin da se hormoni dovedu u ravnotezu za stalno?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za početak vam sugeriram da napravite spolne hormone LH i FSH.
AKo se radi o inverziji toplo preporučam hormonsku kontracepciju.

emilica1

Poštovani,
htjela bih početi uzimati hormonske pilule jer imam, bolne potkožne akne,jako masno lice i kosu, mitesere i blago pojačanu dlakavost, ciklusi su mi redovni i nemam povečanu težinu, o čemu bi se tu moglo raditi? Može li mi liječnik prepisati neke tablete ili mora ginekolog? I mogu li otići sama u ljekarnu i tražiti neke pilule protiv masne kože i bolnih akna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kako da ne. Pa nisu pilule bomboni da dođete u apoteku i zatražite iste.
Sugeriram da za početak napravite spolne hormone.

teic0

Poštovani,
Zanima me može li mi liječnik opće prakse prepisati hormonske pilule za liječenje akni ili to bas mora ginekolog? Problem je što živim u malom gradu i ginekolog je pretrpan pacijenticama i nikako doći na red pa me zanima može li mi liječnik opće prakse prepisati neke hormonske pilule za akne pošto već 4 god koristim klindamicin i aknet ali nema rezultata pa bi prešla na pilule.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može.

teic0

poštovani,
htjela bi početi uzimati hormonske tablete za akne jer već 4 godine koristim aknet, klidamicin i druge lokalne pripravke i nema popravka, akne su užasne u pms-u bolne i potkožne, kada završi pms uspijem ih nekako srediti s aknetom ali taman kad se malo povuku dode novi pms i tako u krug. Uz to imam i jako masno lice i kosu, mitesere i blago pojačanu dlakavost, pretpostavljam da to ima veze s hormonima mojim pa me zanima jel mi ginekolog mora baš pregledati akne da bi mi dao hormonsku terapiju jer ja ne zelim izac iz kuce bez pudera kako to uzasno i bolno izgleda ili ce nakon opisane situacije i pregleda prepisati hormonsku terapiju? I koji pregled treba obaviti? I jel bi plaćala punu cjenu pilula da ih dobijem na recept bez dopunskog?

teic0

zaboravila sam napomenut da imam redovne menstruacije i nemam povećanu težinu

Dejan Šakoronja, dr. med.

Te stvari morate pitati svog ginekologa. Prije uzimanja pilula nužan je pregled, uzimanje PAPA testa, UZV pregled , laboratorijska obrada itd.
Obično se rabe Diane 35 i one su na osnovnoj listi lijekova i nemoaju doplatu.

teic0

Jel bas mora PAPA test posto ih ne bi uzimala za kontracepciju neko za akne?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To ćete dogovoriti sa svojim ginekologom.

Maria0

Poštovani,
Povećava li se rizik za oboljenje od tromboze ako se duže koriste hormonske pilule ili je isti kao na početku uzimanja? I koji su razlozi bolne ovulacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Rizik je isti. Najčešće do možebitne tromboze dolazi u prvoj godini uzimanja.
Bolne ovulacije su rezultat sazrijevanja i prskanja vodećeg folikula.

Maria0

Postovani
Moze li mi ginekolog prepisati hormonske tablete za akne ili mora dermatolog?

Maria0

I da li se rizik za trombozu nakon prestanka uzimanja pilula vraća u normalnu tj jel isti kao i prije uzimanja pilula?

Dejan Šakoronja, dr. med.

I jedan i drugi. Rizik je isti.

teic0

Diane 35 se ne placaju iako nemam dopunsko osiguranje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

One nemaju doplatu, na osnovnoj su listi kao lijek za liječenje akni.