Kontracepcija

Hormoni i kontracepcijske tablete

teic0

Poštovani,
bila sam jutros kod ginekologa zbog akni, obavila pregled i otkrio je da imam blago policistične jajnike pa mi je dao recept za Diane 35 i rekao da ih bez dopunskog plaćam 86kn, a vi ste rekli da su na osnovnoj listi lijekova i ne placaju se, sta sad na kraju, jel se placaju ili? Ja nemam dopunsko osiguranje

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na osnovnoj su listi bez doplate ako se radi o liječenju akni.
Neka vam pošalje recept u apoteku.

teic0

Poslao je, valjda je napisao da je zbog akni jer sam mu se zbog toga i javila, nakon razgovora je zaključio da imam povišene androgene obavio pregled, vidio policisticne jajnike na UZV prepisao diane 35 dvije kutije, a sutra idem vadit krv, KKS, glukoza, kreatin, ALT,ALP,AST,GGT, ureja, kolesterol. Oce li se sigurno vratit sve akne i dlakavost nakon terapije jer ne kužim, zašto bez veze uzimam terapiju kad se neću izliječiti

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate vjerovati liječniku i morate uzimati terapiju i za akne i pcos. To je nužnost.

jasmine555555

Postovani,
Trebala sam ovaj cetvrtak zapoceti piti novi paket yasmine pilula no medutim nisam bila u mogucnosti ih kupitu. Mogu ih poceti piti tek u sutra (nedjelja). Spolnih odnosa nije bilo, no muci me kako ce to utjecati na hormone. Kako je najbolje postupiti u ovoj situaciji.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemojte krenuti. Ovaj ciklus pauza pa s prvim danom iduće menstruacije počnite s novim blisterom. Tako je najbolje.

Maria0

Zaboravila sam napisati da sam prestala pušiti duhan, pusila sam 2-3 cigarete dnevno, mlađa sam od 35 i više ne pusim, drugih rizika nemam. Jel kod mene onda povišen rizik za trombozu iako se planiram poceti vise kretati?

Maria0

Ne znam gdje se izgubio prvi dio pitanja, al tamo sam napisala da inače dugo sjedim na faksu na predavanjima pa opet doma sjedim dok ucim Jel mi zbog toga povišen rizik za trombozu? Doktor mi je već prepisao pilule al sam ga zaboravila pitat to, al planiran se pocet kretati vise

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema navedenom možete uzimati pilule. Naravno treba znati i ostale rizike, kao krvni tlak, tjelesna težina, jetrene probe, koagulacija krvi, obiteljska anamneza itd.

Maria0

Nemam povećanu težinu, u obitelji nitko nije obolio od tromboze, moždanog ili srčanog udara, tlak mi je valjda dobar, nisam ga mjerila, a ovo ostalo sam isla vadit krv u ponedjeljak, valjda bi me doktor nazvao da nesto nije u redu. Al ja sam tek prije nekih tjedan dana prestala pušiti, Jel to onda ne bi trebalo smetati? I brinem se sta se ne krecem bas, al kad počnem piti probat cu sto vise, znaci ovo sto sam navela nece smetati?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako vam je ginekolog ordinirao pilule slobodno ih uzimajte i poslušajte ga.

Maria0

Hvala na odgovoru!
Još me zanima za novu godinu cu biti u zadimljenom prostoru, znaci pasivno pusiti i konzumirati alkohol? Necu se unistit sad od alkohola ali planiram popiti. Moze li mi štete nanjeti ta jedna vecer u kombinaciji s pilulama? Ne koristim ih za kontracepciju nego akne.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jedno i drugo ne možete konzumirati. Jedno piće neće naškoditi.

teic0

Poštovani,
Imam 20 godina i pijem Diane 35 zbog policisticnih jajnika, tablete mi izazivaju povecan umor, danas sam pol dana prespavala nakon 2. popijene tablete, osjetim neku blagu boli u pregibu ispod koljena (ne u potkoljenici) al to sam i prije osjecala, kad sam se probudila srce mi je pocelo pojacano kucati, ja sam se uspanicila da je zbog tableta, islo mi je na kasalj ali nisam mogla kasljati. Sad sam legla i cini se dobro. Trebam li prestati s koristenjem pilula?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje s uzimanjem prema preporuci vašeg ginekologa.

Maria0

Postovani,
koliko je stetno tj.sto ce se dogodit ako se uzimanje pilula prekne na pola blistera?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da je štetno. Krvarit ćete neuredno vjerovatno duže vrijeme.

teic0

Poštovani,
imam 20 godina i pocela sam pit diane 35 zbog sindroma policisticnih jajnika, trebala sam za pocetak 6 mjeseci terapije ali danas mi je mama uzela pilule i ne da mi da ih pijem zbog svih tih predrasuda, sta da ja sad radim, kako da odem kod ginekologa i kazem mu da mi mama ne da piti pilule, mislim da mi vise nikad ne bi vjerovao i mislio bi da sam neodgovorna. Mamu nikada necu moci uvjeriti u to da ih moram piti, kaze da je i ona to imala ali kad je ostala trudna sve se smirilo, sto da napravim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uputite mamu na ovaj forum i neka pročita topic o pcos-u. Ne uzimanjem štetite sebi kratkoročno a i dugoročno.

Lea93

Postovani,
Pijem kontracepciju vec vise od 6 mjeseci, ali mrzim njihove nuspojave. Pitala sam ginekologa da mi napravi pretrage hormona i da mi prema njima da kontracepciju ali on uporno odbija i nudi mi druge vrste kao da su bomboni. Mama me uvjerava da vadenje i pregled hormona nista nece promijeniti, sto osobno mislim da je glupost. Stvarno bi zeljela vaditi hormone, ali privatno mi je preskupo. Vise ne znam sto da radim. Dali je vadenje hormona stvarno bezpotrebno?