Kontracepcija

Iscjedak

anamarija96

Postovanje!
Danas sam primjetila smedkasti iscjedak koji mi obicno dolazi na dan menstruacije,ali trebam ju dobiti tek za nekih tjedan i pol,pijem kontracepciju ali mi se ovo prvi put dogodilo da dobijem smedi iscjedak dok jos pijem.. dali je to normalno?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o probojnom krvarenju što je česta pojava prilikom uzimanja kontracepcijskih tableta. To nije ništa opasno, niti smanjuje kontracepcijsku učinkovitost. Ukoliko bi se ponavljalo i bilo obilnije može se razmisliti o promjeni tableta.

Arta

Poštovani! Počela sam koristiti Naelia tablete,sad mi je ostala još samo jedna placebo tableta. Cijeli ciklus pojavljivao se smeđi iscjedak,no doktor je rekao da je to normalno dok se organizam ne navikne.Tablete sam uzimala uvijek u isto vrijeme. No ono pravo probojno krvarenje još uvijek se nije javilo ,nego kao neki slabi krvavi iscjedak. Da li je normalno da ono izostane na početku uzimanja Naelie? Novu kutiju namjeravam nastaviti normalno uzimati.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovo što ste naveli je uobičajeno u početku uzimanja kontraceptiva. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta.

Arta

Hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

dora_s

Poštovani doktore,
Probala sam postaviti pitanje na temi Hpv al pise da forum nije u funkciji, tako da bi vas zamolila ako biste mi mogli odgovoriti pod ovom temom.
Radila sam zadnju Krioterapiju 20.11 radi Cin1 nalaza , zanima me da li ( uskoro ce biti ) 3 ipo tjedna nakon krioterapije smijem imati odnose?
Hvala happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno možete imati odnose. Tkivo je već zacijelilo.

dora_s

Postovani
Imala sam nakon odnosa krvarenje kao da mi je 2. Dan menstruacije, dakle nije bilo samo u tragovima nego vidljivo, a krioterapija mi je bila prije 3 ipo tjedna... sto mi je ciniti? I da li je to normalno?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenje sigurno nije posljedica krioterapije. Niste naveli u kojoj ste fazi ciklusa. Moguće da se radi o početku menstruacije, predmenstrualnom krvarenju ili ovulacijskom. Ukoliko krvarenje ne stane javite se liječniku.

dora_s

Krvarenje je stalo, ja pijem pilule tako da mi je ciklus uvijek jednak a i menstruacija mi je prosla prije 2-3 dana. A ovo je nastupilo tijekom odnosa, tako da isto mislim da je krioterapija imala veze stim. Da li da onda nemam odnose jos neko vrijeme?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bez pregleda je teško reći zbog čega je došlo do krvarenja. Ukoliko uzimate pilule u obzir dolazi i probojno krvarenje. Za svaki slučaj nemojte imati odnose još nekoliko dana.

dora_s

Hvala na odgovoru!
Imam jos jedno pitanje, naime radila sam PAPU ovo ljeto koji je pokazao cin1 i hpv, nakon tog vadila sve briseve od cega se klamidija i ureaplasma pokazao pozitivan , izljecila to i vadila bris nakon cega su bili negativni, takoder i hpv visokog rizika pokazao se negativan, nakon tog papa test opet pokazao cin1 i hpv nakon cega sam finalno odlucila napravit krioterapiju prvu 23.10 i drugu 20.11 nakon tog nisam imala odnose do prije neki dan jednom kad je bilo malo krvi...mene sad zanima da li postoji mogucnost da se klamidija ili nesto slicno vrati nakon krioterapije ? malo me strah jer sam osjetila neko peckanje danas i malo jaci iscjedak i suhocu...
Hvala na odg i oprostite na dugoj poruci

dora_s

Takoder pojavile su mi se prije 4-5 dana kao dvi tri crvene tockice kao nekakve bradavice na predjelu velikih stidnih usana , da li postoji mogucnost da se radi o kondilomima?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, da li se radi o kondilomima moguće je utvrditi jedino pregledom. Kondilome uzrokuje HPV niskog rizika, a izgledaju kao bradavice. Liječe se kirurškim putem - elektrokauterizacijom ili krioterapijom.. Što se klamidije i ureaplazme tiče, one se prenose uglavnom spolnim putem, no moguć je prijenos i putem ručnika, bazena, u saunama, itd... Postoji mogućnost da se one vrate nakon krioterapije.