Kontracepcija

jazz tablete

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mladić odgovorio sam vam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Imate smetnje povezane s upalom mjehura. Javite se liječniku opće medicine.

mladic_upit_1

doktore pitanje : djevojka je dobila ima 2 dana...................sad prestaje piti tablete kontrcepcijske , da li je moguće da zatrudni sad................mislim od prijašnjih odnosa il išta ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne. Pa ima menstruaciju.

Yasmina7

Postovani, ovako, do sada sam pila cilest, a sada sam dobila Yaz, pa me zanima kako sad prijeci na njega, dal treba 7 dana pauze ili kako???? I jos nesto, procitala sam u kontraindikacijama da nesmije bit povecan kolesterol i trigliceridi a ja imam poviseno. Moze li mi se sto dogoditi?? I bi li moglo sto smetati zdravstveno da napravim pauzu mjesec dana izmedju cilesta i yaza???? Hvala Vam! Ps. Dali mozda znate dal ce se Cilest vratiti??

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dal će se Cilest vratiti ne znam.
Možete napraviti pauzu mjesec dana.
Ako prelazite s Cilesta na yaz onda započnite piti bez pauze od sedama dana.
Dakle yaz započnite drugi dan kako ste prestali s Cilestom.

Yasmina7

Hvala vam, molim Vas jos samo da mi kazete dal mi moze kolesterol i trigliceridi poviseni napravit kakve probleme.?? Moze li mi se ista dogoditi, moze li mi ikako smetati?? Unaprijed puno zahvaljujem! Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na kratko vrijeme ne ali dugoročno da.
Pogledajte topic: ateroskleroza.

Yasmina7

Puno hvala, lp.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Monika1001

Poštovani, počela sam nedavno uzimati Jazz tablete, krenula sam početkom mjeseca, prvi dan menstruacije. Već ih pijem 2 i pol tjedna i još povremeno imam krvarenja. jedan dan npr. ništa, a drugi dan ponovno krvavi iscjedak. jel to normalno il se trebam brinut? nemam nikakvih drugih nuspojava, niti mučnina

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite. Radi se o spotingu. Može se protegnuti na cijeli prvi blister kod započinjanja terapije. Kontracetivni učinak nije upitan.

Slashy

Poštovani,

godinu i pol dana sam koristila Yazz i vrlo sam zadovoljna njima. Krajem Listopada sam počela s novim blisterom, no već na 7 tableti sam završila u bolnici zbog probavnih problema te sam ih prestala uzimati. Nije bilo smisla da ih popijem, a organizam ih odmah izbaci.
Nakon dan dva sam već dobila menstruaciju koja je brzo prošla, no nisam nakon 7 dana nastavila piti tablete nego sam odlučila napraviti pauzu do iduće menstruacije.
Budući da sam sinoć (jučer navečer) dobila menstruaciju počela sam piti odmah novi blister kao da prvi put počinjem. Ono što me zanima jest:
1) je li to u redu, ili sam ipak trebala čekati 7 dana nakon početka menstruacije?
2) jesam li odmah zaštićena ili je potrebna dodatna zaštita?
3) nakon što završim s ovim blisterom, mogu li promijeniti vrijeme uzimanja aktivnih tableta s početkom novog blistera? Naime, ovaj sam počela piti u 23h, no to mi nikako ne odgovara. Ako nije preporučljivo, dobro držat ću se toga, no voljela bih to prebaciti na jutarnje sate.

Dejan Šakoronja, dr. med.

1. Dobro ste postupila
2. Osobno savjetujem sedam dana dodatne zaštite
3. Nakon kraja blistera slobodno promjenite vrijeme uzimanja

Slashy

Zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Poštovani,
pijem Yaz tbl.već duže vrijeme. Naime ovaj mjesec sam dobila menstruaciju u normalno vrijeme kao i svaki drugi, samo se ova sada razliku od svih prošlih po boji. Prvi dan imala sam jako krvarenje, normale boje i struktrure, već drugi dan to je prešlo u tamno smeđu boju, dok se danas na treći dan ona uopće ne očituje. Imala sam odnos ali je bio zaštićen dodatno sa kondomom. Inače mi je ovaj mjesec jako stresan zbog ispita na fakultetu.... Dali postoji neki razlog za zabrinutost obzirom na tako kratko i "čudno" krvarenje, mogu li isključiti trudnoću? Krvarenje je nastupilo....

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Menstruacija po uzimanju Yaz pilula izgleda tako.

rhcp

Poštovani,
imam 25 godina, doktorica mi je preporučila Yaz. Nakon dvije nedjelje korištenja osjetila sam slabost u lijevoj ruci. Javila sam se ginekologu, rekla mi je da to ne mora nužno piti povezano sa pilulama, ali da ih mogu prestati piti.
Šta vi mislite o tome i da li nakon toga mogu da koristim neke druge koje bi mi manje smetale?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne smijete uzimati pilule bez daljnje obrade kao i dodatne laboratorijske obrade. To vam je moj savjet. Niti te kao ni jedne druge.