Kontracepcija

jazz tablete

ruza1

Postovani!
Imam pitanje u vezi nuspojava komtracepcijskih pilula, tocije Yaza.
Kada se navode moguce nuspojave , od glavobolja, mucnina, bolova u dojkama, pa do utrnuca udova kao kontraindikacije, uzima li se tad u obzir kratkorocno uzimanje pilula ( tjedan-dva) ili dugotrajno? Drugim rijecima, moze li se ocekivati da se simtomi poput trnjenja udova osjete vec nakon tjedan- dva ili su nuzno uvjetovani duljim uzimanjem, nravno u onih osoba koje imaju prediapozociju za stvaranje tromba?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je da se trnjenje javi već nakon tjedan dana.
Svakako savjetujem da se konzultirate sa svojim ginekologom u svezi ovog problema i nastavka uzimanja pilula.

mz2011

Poštovani,
pocela sam piti Yaz pilule 26.11. na prvi dan ciklusa, po preporuci ginekologa, najvise zbog povremenih akni, ali i zastite. Pila sam ih 7 dana, i ciklus mi je bio kao i inace, Odlucila sam da ih prestanem piti najvise zbog nervoze i glavobolje koje su postajale sve jace. Nakon ciklusa imala sam malo smedjeg iscjedka, ali drugi dan nakon sto sam prestala da ih uzimam pocela je ponovo da mi ide krv, i tako je vec 3 dana. Nije tako oblino kao za vrijeme ciklusa, ali me brine, Možete li mi odgovoriti da li je to normalno, i koliko bi moglo da potraje? Postoji li nacin da to zaustavim? Unaprijed zahvalna!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je i stat će kroz par dana. Nije potrebna terapija.