Kontracepcija

Jetrene probe & pilule

Marija14

Poštovana, pila sam Logest 3 godine. U siječnju ove godine sam napravila krvne pretrage. Rezultati su bili (pišem samo one koji iskaču iz referentnih vrijednosti):
INR 1,05 (2,0 - 3,5)
AST 52.8 (8-30)
ALT 37.5 (10-36)
Ginekolog je predložio pauzu bar 6 mjeseci i ponovno vađenje krvi. Pauzirala sam 8 mjeseci i rezultati su:
INR 1,00 (2,0 - 3,5)
AST 37 (8-30)
ALT 55 (10-36)
ALP 41 (54-119)
* u prvom testiranju mi ALP nije mjeren.

Ginekolog kaže: druge metode kontracepcije. Imam stalnog dečka, ali udaja i djeca mi nisu još u planu ni blizu. Kondomi pucaju i to mi je naprosto previše stresno. Na kraju krajeva, ja već 8 mjeseci ne pijem pilule, a rezultati su slični....

Molim Vas za vaše stručno mišljenje - da li ovi rezultati zaista znače za mene završetak oralne kontracepcije?

Unaprijed zahvaljujem!

Natalija Beljo, dr. med.

Po nalazima definitivno ne bi smjeli piti OHC, ali nastavite dalje sa obradom jetre jer razlog mora biti .Možete probati sa Nuvaringom novi oblik kontracepcije koja se stavlja u rodnicu i zaobilazi se prvi put preko jetre ili flastere. Razgovarajte o tim vidovima OHC sa svojim ginekologom

Marija14

Poštovana doktorice, zahvaljujem na odgovoru. Posjetit ću liječnika opće prakse. Možete li mi reći da li ovi nalazi upućuju na nešto (naravno, ne očekujem dijagnozu, znam da su potrebne daljnje pretrage, samo sam, kao i većina ljudi, znatiželjna i pomalo zabrinuta)?

Natalija Beljo, dr. med.

To je uglavom povišeno kod upalnih promjena jetre( npr, žutice, kolestaze ili hepatitisa) Nemojte se sad uplašiti to su radne dijagnoze od kojih se kreće, a može biti da je posljedica nekog virusa( infektivna mononukleoza) i sve je izlječivo. Javite mi daljljni slijed događaja ( možete i na e-mail od ordinacije). Sretno.

Marija14

Poštovana doktorice, hvala na odgovoru. Pisat ću ovdje, ukoliko netko bude imao sličnih problema, možda mu moje iskustvo pomogne.
Iako još ništa točno ne znam. Svi su do sad rekli da su ovi enzimi povišeni od OHC, ali zar se ne bi to bar malo snizilo nakon 7-8 mjeseci ne pijenja pilula? (Napomena: nisam pušač, alkohol pijem povremeno - tu i tamo koja subota, ali ništa previše često i u prevelikim količinama).

Napravila sam test D-dimer, rezultat je 96.2 (referentni interval je <500), znači, to je ok.
Da li na temelju ovog rezultata mogu nešto eliminirati?

Kod liječnika opće prakse idem opet sljedeći tjedan, možda će me poslati na ultrazvuk jetre.
Posjetila sam danas drugog ginekologa, koji mi je rekao da ovo i nisu strašni rezultati (ali OHC ne može), da je strašno kad su jetreni enzimi oko 500. Za kontracepcijske flastere kaže da isto prolaze kroz jetru, samo je drugačiji način unosa, ne pije se ništa, nego se lijepe po tijelu, ali je izlaz iz tijela isti - kroz jetru.
Zvuči logično, možete li mi to potvrditi?
Pitala sam tog ginekologa je li potrebno testiranje na hepatitis (jer mi liječnik opće prakse to nije spominjao), kaže da nije.

Samo da napomenem da ne dovodim u pitanje stručnost svojeg ginekologa ili liječnika opće prakse, ali užasno je kod nas to što oni naprosto nemaju vremena pozabaviti se detaljnije sa svakim pacijentom pa vrlo često ljudi ne dobiju nikakve odgovore o tome kakva je situacija i onda zamišljaju daleko groznije scenarije, nego što stvarno jest.
Npr. na moje pitanje za što je ovo testiranje D-dimer, moj ginekolog je odgovorio: pa za....nešto.
Znala sam da ću čim stignem kući to ići potražiti na internetu, ali mi se od ordinacije do kuće vrtjela po glavi sto i jedna glupava pomisao. Doslovice sam odahnula kad sam vidjela za što je taj test....

Natalija Beljo, dr. med.

Da, ali flasteri ne idu direktno kroz jetru već u puno manjoj koncentraciji dolazi do nje , pa uz češće kontrole kada nadete zašto su takvi nalazi probati sa njima mjesec -dva. Ako želite više upišite Evra flasteri i Nuvaring.

panicarka1234

I također zaboravila sam pitati, imaji li te povisene jetrene probe ikakav utjecaj na zastitu? Hvala Vam unaprijed.

panicarka1234

Poštovani,
Pijem kontracepcijske pilule nesto vise od pola godine, vadila sam jetrene probe i nalazi su ovakvi:
AST: 70
ALT: 29
GGT: 27
Ostatak krvne slike je u savrsenom redu, sto mi savjetujete? Naime tek sam zapocela novi blister i imam redovno spolne odnose, trebam li prestati pit pilule? I ako da, kada? A da budem zasticena... hvala Vam!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koristite do kraja blistera te napravite pauzu koji ciklus. Te nakon toga ponovite jetrene probe.

panicarka1234

Mislite da bi bilo u redu da prestanem za tjedan dana, da uzmemo u obzir da u tih tjedan dana necu imat spolne odnose? Je li to u redu i hocu li biti izlozena riziku od trudnoce?
Hvala Vam puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite do kraja, ne zbog trudnoće nego zato da ne krvarite neuredno iznenadnim prekidom terapije.