Kontracepcija

kašnjenje s uzimanjem kontracepcijske pilule i kašnjenje menstruacije

zixili

Pijem diane 35 vec 4meseca.Cesto se desi da zaboravim da tabletu popijem tacno na vreme zakasnim sat dva, nekad i do 10 sati, ali mi se nikad nije desilo da je propustim! Da li to sto u toku dana ne pijem tabletu u striktno isto vreme umanjuje zastitu od trudnoce ili ne? Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sat-dva ne ali 10 već da.

Milijana1234

Postovani doktore,

Vec godinu ipo dana koristim YAZ tablete. Pre malo vise od nedelju dana sam (tacnije cetvrtak 27.3.) sam zaboravila da popijem jednu roze tabletu iz treceg reda pilula (znaci treca nedelje). To sam primetila tek u utorak (1.4) . Ja sam UREDNO pila tablete od petka 28.3.do tog utorka 4.4., samo sto sam tek u taj utorak primetila da sam zaboravila cetvrtak (znaci da je proslo 24h samo). U medjuvremenu, u nedelju 30.3. sam imala odnos bez zastite, ali do ejakuliracije u meni nije doslo. 8.4. sam popila poslednju (belu) pilulu iz pakovanja i sutradan nastavila sa novim pakovanjem. 8.4. sam ocekivala menstruaciju, ali ona evo 3 dana kasnije jos uvek nije dosla.
Da li postoji rizik od trudnoce i da li cu uopste imati menstruaciju ovog meseca, posto mi se prosle godine desilo da je jednog meseca nisam imala uopste?
hVALA VAM UNAPRED NA POMOCI!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće jer nije bilo ejakulacije. Uzimajte dalje prema propisanoj shemi uzimanja.

jelicica

Postovani, pijem logest pilule, sada vec 3. kutiju. Pijem ih redovno, u isto vreme, ponekad sa kasnjenjem od sat, sat i po, ali retko mi se to desi. Uglavnom, zaboravila sam popiti 9. tabletu, dakle u drugoj nedelji, i setila sam se tek 24h kasnije, kada je trebalo da popijem narednu pilulu uobicajeno. Tako da, tu zaboravljenu sam preskocila i ostavila, a nastavila dalje, tj. popila pilulu koja je za taj dan. to vece i sutradan nisam imala odnose, vec tek naredni dan (tj. danas) i to bez zastite i bez prekinutog snosaja. Zanima me da li je trudnoca moguca i da li je verovatnoca velika?
Inace, nisam htela popiti dve odjednom, jer mi se cini da je to prevelika doza hormona u organizmu, cak sam i ucila da to moze biti toksicno, pa ne znam da li sam mnogo pogresila tim postupkom.
Unapred hvala, nadam se brzom odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da je moguća. Trebali ste uzeti dvije odjednom i dalje kroz sedam dana imati odnose sa zaštitom.

jelicica

A da li je bezbedno popiti pilulu za dan posle? Hvala jos jednom.

jelicica

I ako smem popiti, da li normalno da nastavim sa pilulama za kontracepciju ili da napravim pauzu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Popijte ju svakako.

Sui Ena

Dobar dan!
Imam jedno pitanje. Da li je učinkovitost kontacepcije smanjena ukoliko sam pilulu popila s kašnjenjem od 3 sata? Trebam li zbog toga koristiti nekakvu dodatnu zaštitu ili je to nepotrebno?
Hvala unaprijed!
Srdačan pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Učinkovitost nije umanjena.

Soundofsilence

Dobar dan.Imala sam nezasticeni odnos 11.02. nakon sat vremena sam popila escapelle tabletu,prokrvarila odmah.I 18.02. opet prokrvarila,19.02. sam po prvi put pocela piti yaz tablete.Krvarenje je prestalo vec 20.02. pa ne znam da li je to bila menstruacija ili od tablete.Posle koliko sam zasticena od trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niste naveli kada je prije toga bila menstruacija, niti koliko vam traju ciklusi. Tableta može poremetiti ciklus ili se može javiti nepravilno krvarenje nakon uzimanja. Budući da ste sad počeli sa kontracepcijom savjetujem da još ovaj ciklus koristite dodatne metode zaštite. Od idućeg ciklusa nastupiti će potpuna zaštita.

Soundofsilence

Dobar dan,ciklus prije toga imala sam 06.02. Koji je trajao do 09.02. obicno mi traje tako kratko.

Ivo Balenović, dr. med.

Odnos je bio u vrijeme neplodnih dana. Tableta je uzrokovala krvarenje. Potpuna zaštita nastupit će od idućeg ciklusa, uz redovito uzimanje kontracepcije.

Luciley

Poštovani,
Pijem Adexu već 2 godine, i ovaj mjesec sam zaboravila uzeti novo pakiranje jer nisam bila u mogućnosti tako da sada kasnim tjedan dana s uzimanjem pilula. Novi bilster sam 19.2. trebala početi piti.
Mogu li ovaj tjedan krenuti ponovno uzimati ili da čekam idući mjesec i krenem kao da prvi put pijem pilule?
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Možete odmah početi s tabletama, ali uz dodatnu kontracepcijsku zaštitu tijekom prvog mjeseca uzimanja.

Luciley

Znači danas uzimam prvu tabletu normalno? Kao da sam produžila pauzu od 7 dana, s tim da će mi iduća menstruacija doći tek za 30tak dana.
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je. Uzmite prvu tabletu i nastavite s uobičajenim uzimanjem kroz 21 dan, i zatim učinite 7dnevnu pauzu. Tada će nastupiti krvarenje.

TinaVale

Pozdrav. Trebala sam početi u subotu piti prvu tabletu al nisam podigla novu kutiju. U ponedjeljak sam popila prvu tabletu u 22 sata. Mogu li drugu popiti ranije. Postoji li mogućnost trudnoće?Koliko je mogućnost zaštite? Hvala