Kontracepcija

Koja kontracepcija za suzbijanje teškog oblika PMS-a?

Zanna

Poštovana/i,

Imam 32 godine. Menstruacija mi je redovita (iako obilna) i ciklus traje 29-30 dana, ali imam teške depresivne napadaje, tešku nervozu i suicidalne misli prije (ponekad i dva tjedna prije) i za vrijeme krvarenja. Zdravo jedem, hodam u teretanu, plivanje, pijem vitamine, krvna slika uredna, štitnjača uredna, ne patim od kroničnih bolesti, ne uzimam droge, ne pušim i ne trošim alkohol.

Menstruacija mi se NE svodi na tolerantnu razinu neugodnih simptoma, nego na stanje u kojem izuzetno teško funkcioniram i zbog toga mi pati poslovni i socijalni život. Kao da mi se u potpunosti promijeni osobnost. Ponekad mi je toliko teško da nisam u stanju voziti vlastiti automobil.
Probala sam prije 5 godina sa uzimanjem kontracepcije (yasmin) ali mi je se stanje pogoršalo - čitav mjesec sam se osjećala kao da imam PMS, tako da sam prestala uzimati yasmin tablete.

Javila sam se psihijatru i on mi je prepisao antidepresive, probali smo sa anksilioticima ali bez rezultata. Budući da su duševni poremećaji isključeni, on me uputio ginekologinji. Prije toga sam probala sve - čak i alternativnu medicinu, ulje noćurka, anti-PMS tablete bez recepta, razni čajevi...

Provjerila sam hormone na 3-5 dan i 21. dan ciklusa i progesteron mi je bio nešto viši od referentnih vrijednosti na 21. dan.
Napominjem da ove depresivne napadaje dobijam isključivo prije nego što moram dobiti menstruaciju i tijekom krvarenja. Nakon toga sam idućih 14-15 dana sasvim u redu.

Zanima me postoji li neka vrsta hormonalne terapije za liječenje ovih simptoma? Budući da se normalno osjećam u folikularnoj fazi mogu li razinu hormona održati takvom čitav mjesec, izbjeći lutealnu fazu i krvarenje? Čitala sam o kontracepciji Lybrel (ne znam postoji li u Hrvatskoj) koja u potpunosti eliminira krvarenje. Da li bi mi to pomoglo?

Molim vas za savjet. Spremna sam na bilo što samo da mi prestane ovo mučenje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Lybrel ne postoji. Sugeriram da probate mini pill gestagenu kontracepciju.(Cerazzette)