Kontracepcija

Kondomi

g0r4n

Poštovanje,

zanima me jedna stvar,prilikom spolnog odnosa koristim kondome,nekad se zna desiti da se kondom osuši i djevojka mi se zna žaliti da je tada boli,s cime mogu premazat kondom kada se to desi, a da nebi bilo štetno mi je za djevojku ,da li se moze melem-om,baby ulje .........??

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne može tim priručnim sredstvima, jer mogu smanjiti kontracepcijsko djelovanje kondoma. Mora biti profesionalni lubrikant koji kupujete u apoteci, ili spermicid.

ana84

Poštovana doktorice, dva pitanja - da li su svi kondomi premazani spermicidnim sredstvima? Moj decko govori da jesu, ja mislim da nisu. Takodjer me zanima koliki je "zivotni vijek" spermija ako se osuse na zraku tj. da li odmah ugibaju ili je moguce da pri slijedecoj penetraciji bez kondoma (dakle penis nije opran no nece biti ejakulacije), zatrudnim? Hvala unaprijed.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vi ste u pravu što se tiče kondoma. A za ovo drugo, hm, to bi vam bio ekvivalent bezgrešnom začeću happy. Mislim da nema šanse za trudnoću na taj način.

breskvica gicko

Dobar dana,citala sam da su kondomi sigurni 98%,ali uz prekinut snosaj mjera sigurnosti je veca.Dakle,upraznjavam redovne odnose sa partnerom,kao zastitu koristimo kondom,s tim da ne dolazi do ejakulacije u vagini.Da li je moguca trudnoca u tom slucaju.Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u tom slučaju trudnoća nije moguća.

Maki9956

Pozdrav doktore da li je mogu da rukom nanesem presemenu tecnost na kondom i tako dodje do trudnoce hvala u napred!

Ivo Balenović, dr. med.

Na taj način ne može doći do trudnoće.