Kontracepcija

Ne znam sta

Postovani inace diane pijem u toku dana,.od 12 do 15h. U tom terminu vec 6mj. Ovaj bih mjesec trebala poceti piti oko 3sata u jutro (zbog posta) da li smijem napraviti toliki razmak i krenuti u nedjelju piti u 3h ujutro tabletu, i tako ovaj mjesec citav, pabse iduci vratiti u normalu? Hoce li to uticati na zaštitu? Hvala Vam

ZabrinutaIvana

Postovanje
Pijen estal kontracepcijske pilule od ovoga mjeseca.Naime 17 dana ciklusa san pola sata od primjene povratilaa pa san popilaa drugu tabletu.Sada mi je 20 dan ciklusa i ne znam da li bi trebala sutra popiti 21. tabletu iz novog pakiranja te sa ostatkom novog pakiranja nastaviti za 8 dana.
Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Ne znam sta,
možete promijeniti vrijeme uzimanja tableta.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za ZabrinutaIvana,
ne morate uzimati tabletu iz novog pakiranja, Ciklus će vam se smanjiti za jedan dan, a kontracepcijska učinkovitost neće biti umanjena.

amarie123

Poštovani,

Pila sam pilule rosanelle proteklih mjesec dana. Zanima me ako napravim pauzu od mjesec dana ili vise i odlucim ih opet koristiti jeli procedura ista (pocinjem li ih piti od prvog dana mjesecnice) i mogu li uopce tako pauzirati

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko odlučite napraviti pauzu iduću kutiju počnite uzimati s prvim danom menstruacije. Možete napraviti pauzu, ali nema potrebe.

Dm0005

Poštovani,

Pijem pilule Belara 4godine bez prestanka.Pilulu popijem između 16-21h. Ovaj mjesec sam dobila menestruaciju 9dana ranije,više izgleda kao sukrvica nego prava menestrualna krv. Moja ginekologica je rekla da to Belara zna napraviti. Također mi je prepisala vaginalete Polygynex. Kako je krvarenje jako oskudno počela sam sa korištenjem vaginaleta. Brine me što ako dva dana nakon popijene zadnje pilule dobijem stvarnu menestruaciju? (Nije mi normalno da sam dobila 9dana ranije) trebam li tada prestati sa korištenjem vaginaleta ,pa nastaviti nakon krvarenja? Postoji li mogućnost trudnoće ako sam pila redovno pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
vjerojatno se radi o probojnom krvarenju što nije ništa zabrinjavajuće. Ako ste redovito uzimali kontracepciju ne postoji mogućnost trudnoće. Ukoliko nakon tableta ne nastupi krvarenje bilo bi dobro napraviti ultrazvučni pregled.

Dm0005

Hvala Vam puno!

Još me nešto zanima. Da li bi trebala prestati sa korištenjem vaginaleta u slučaju da dobijem menestruaciju pa nastaviti nakon što prođe ? Mogu li imati odnose uz korištenje kondoma?

tina56

Poštovani,
prestala sam piti Belara tablete prije dva mjeseca. Prvi mjesec nakon prestanka je bila redovita menstruacija, odnosno u doba kada bi mi doslo da sam nastavila piti tablete. Drugi mjesec sad od dana kada bi trebalo doci po kalendaru kasni 11 dana, iako su moji ciklusi prije pilula bili 30-32 dana, tako da po tome kasni otprilike 6 dana. Pilule sam pila zbog policisticnih jajnika i kontracepcije iako nismo prakticirali bas nezasticene odnose. Od prestanka pilula imala sam 10 puta odnose koji su bili zasticeni i bez ejakulacije unutar mene. Prestala sam ih piti na svoju odgovornost zbog prejakih nuspojava (mucnine, nesanice, glavobolje, pojacano znojenje..). Trebam li se brinuti ili ce menstruacija doci unutar par dana? Nisam u mogucnost otici svom ginekolgu skoro zbog boravka trenutno u drugome gradu (studentica sam). Postajem nervozna jer nisam navikla na neredovite menstruacije. Uz to stalno imam osjecaj kao da sam procurila i osjecam se jako razdrazljivo, cak mi zna biti i muka (odnosno osjecaj kao da mi se "zeludac dize"blunk. Hvala Vam unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Dm005, u slučaju krvarenja prestanite sa vaginaletama. Odnose možete imati.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Tina56, izostanak menstruacije i neredoviti ciklusi uobičajena su pojava nakon kontracepcijskih pilila. Nakon uzimanja pilula menstruacije neće biti točna u dan kao što je bila prije ali pravilo je da se regulira unutar 6 mjeseci. Nekim ženama menstruacija može izostati i do godine dana. Ako ste sigurni da ne postoji mogućnost trudnoće nemate razloga za brigu.

tina56

Pa s time da smo pazili svaki puta i da nije bilo nezasticenih odnosa jos od 3 mjeseca kada sam pila tablete (i tada su bili bez ejakulacije unutar mene), pretpostavljam da nemam?

Ivo Balenović, dr. med.

Onda nema razloga za brigu.

amarie123

Poštovani,

Prestala sam uzimati kontracepcijske pilule nakon mjesec dana koristenja. Koliko treba da se ciklus vrati u normalu i jesu li sanse za trudnocu znatno povecane?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, šanse za trudnoću su iste kao i prije uzimanja kontracepcije. Ciklusi se povrate u normalu uglavnom odmah nakon prestanka uzimanja, no ponekad mogu izostati menstruacije i do tri mjeseca..

fingersalad88

Poštovani, 12. dan ciklusa sam uzela Ellaone zbog toga sto je kondom puknuo pri odnosu (dečko nije ejakulirao), ali za svaki slucaj sam uzela. E sada, meni je ciklus uglavnom pravilan (28 dana, tu i tamo dan vise ili manje). Međutim, u noći sa 20. na 21. dan ciklusa imali smo odnose bez zastite. Radilo se o tri odnosa, nije ni jednom ejakulirao ni blizu mene (izvadio bi par munuta prije) s tim da je izmedu prvog i drugog otisao mokriti, a izmedu drugog i treceg je proslo 4-5 sati. Trebam li se brinuti i kada mogu napraviti test najranije? Znam da ovo nije adekvatna zaštita, ali ovaj put se tako dogodilo i sada se uzasno brinem pa se nadam da cete me malo smiriti.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom šanse za trudnoću su gotovo nikakve. Ukoliko menstruacija ne dođe na vrijeme učinite test.

anamarija345

Potovani, pilule Logesta su mi bile u orginalnoj kutiji unutar male toaletne torbice, prekrivena s vise odjece unutar putne torbe u prtljaznjiku automobila tijekom putovanja od 4 sata po suncu. Kad sam otvorila prtljaznik, toaletna torbica je bila topla, malo i kutija pilula pa me zanime je li im samnjena djelotvornost zbog izlozebosti viskim temperaturama i bi li trebala baciti tu kutiju i kupiti novu. Hvala Vam i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu, djelotvornost nije smanjena.