Kontracepcija

nenana

Započela sam uzeti kontracepciju Qlaira danom dobivanja mjesečnice koja je izazvana Duphastonom..kada počinje djelovati kontracepcija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, djelovanje počinje odmah.

harambic

Poštovani,

počela sam piti Adexu (svoj prvi blister) na prvi dan menstruacije. U prvom dijelu korištenja kontracepcije, pila sam Nixar protiv alergije za kojeg mi je rečeno da ne djeluje na kontracepciju. Moja se alergija u međuvremenu jako pogoršala te sam dobila injekciju s kortikosteroidima i od tad počela uzimati Belodin (za potrebe sam uzimala nekad više od jedne tablete dnevno). Zabrinuta sam jer sam načula da Belodin može djelovati na kontracepciju - pričajući sa svojom doktoricom, kojoj sam napomenula da koristim kontracepciju, to nije spomenula. Za vrijeme korištenja Belodina imala sam nezaštićene odnose, iako moj partner nije ejakulirao ni jednom u mene jer to ne prakticiramo. Upravo je započela moja sedmodnevna pauza, a ja ne znam treba li postojati moj pravi razlog za brigu. Svoju kontracepciju sam pila redovito.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

harambic

Zaboravila sam napomenuti kako sam imala krvavi iscjedak zadnja dva dana korištenja kontracepcije te su se moje akne pogoršale - ako to išta znači.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Kontracepcijska učinkovitost nije smanjena.

rijeka123

Poštovani,

planirala sam idući tjedan kod ginekologa i pitati za pilule, no upravo sam pročitala na jednoj prezentaciji s farmakologije da je rak dojke u obiteljskoj anamnezi kontraindikacija za uzimanje pilula. Konkretno, imala ga je mamina sestrična s 30. godina, i moja baka (s tatine strane) s 70 godina. Znam da se smatra da povećaju šansu za rak dojke, ali je li to u tolikoj mjeri da mi pilule ne mogu biti pripisane?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uz redovite kontrole možete koristiti kontracepciju. U Vašoj se obitelji rak dojke javio sporadično.

succi

Poštovani,

Pijem Yaz pilule 6 godina bez prestanka i bez ikakvih problema. Proslu noc, sam zapocela novo pakovanje Yaz pilula, i bio mi je prvi dan aktivne roze pilule. Pilulu sam popila u pola 12 (navece) a povratila u pola 3 ujutro. Nisam popila dodatnu tabletu, a i imala sam odnos bez ejakuacije unutar vagine. Zanima me da li postoji mogucnost da se pilula nije resorbovala, zbog povracanja?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. U tom vremenu pilula se uspjela resorbirati.

korisnik 1111

otkriveni su mi policistični jajnici te sam dobila pilule Adexa koje sam počela piti 3.dana cilkusa jer je ginekolog rekao da ih mogu početi piti unutar 2 i 5 dana ciklusa ( menstruaciju sam dobila 28.3) , zanima me jeli potrebna dodatna zaštita ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da niste krenuli s prvim danom ciklusa, idućih 7 dana koristite dodatnu zaštitu.

korisnik 1111

iako je proslo 12 dana od početka uzimanja tableta ?

Hvala Vam puno na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Za svaki slučaj.

korisnik 1111

od dosta tema uspjela sam pronaci samo jedan slican primjer jer sam u slicnoj situaciji ali sam isla provjeriti jos jednom, samo sto u mom slucaju nije doslo do ejakulacije,

(Postovani,

pocela sam uzimati adexa pilule u petak (1.8) ali ne od 1. dana nego 4. dana menstruacije i ginegologinja mi je rekla da koristim tjedan dana zastitu zato sto nisam pocela piti od 1. dana. Proslo je 10 dana odkako pijem pilule. Svaki dan sam je pila redovito u 8 no medjutim jucer sam je popila tri sata kasnije odnosno oko 11 sati. Danas sam imala spolni odnos i decko je ejakulirao u mene. Zanima me dali je trudnoca moguca?

Hvala, lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije.)

Zahvaljujem puno na odogovoru, pozdrav !

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne razumijem pitanje.

luda13mala

Poštovani 01.02 sam prestala zbog operacije s tabletama Adexa a zadnja menstruacija mi je bila 26.02 te 30.03 gdje sam ponovo nastavila piti Adexu s prvim danom menstruacije.S obzirom da je svega par dana kasnila a bila je čak jača nego inače menstruacija jeli moguće da mi je tijelo zapamtilo to što sam godinama uzimala Adexu pa nije došlo do poremećaja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontracepciju menstruacije su oskudnije nego obično.

micaa

Poštovani,

nakon godinu dana pauze sa kontracepcijskim pilulama, ponovno sam počela piti Lindynette 30. Tabletu sam popila prvi dan menstruacije, no ona je bilo vrlo oskudna, u naznakama i trajala je 3 dana. Četvrti dan sam imala nezaštićen spolni odnos, te je partner ejakulirao u mene. Zbog oskudne menstruacije i njenog kratkog trajanja, da li sam bila zaštićena ili?

Hvala.

Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Budući da ste počeli s prvim danom menstruacije zaštićeni ste.

Buria

Poštovani,
Pijem Yaz pilule već dvije godine, i na početku nisam primjećivala nikakve velike nuspojave.
No u zadnje vrijeme (nekoliko mjeseci) sam primjetila smanjenje seksualne želje te pomalo sniženo raspoloženje (iako nisam sigurna je li to povezano).
Mjesečnice dobivam redovito (samo mi se jednom dogodilo da nije došla - prije 4mjeseca otp) i gotovo uvijek u isti dan (zadnja bijela pilula ili prva roza). Ponekad se pojavi sitno krcarenje u drugom tjednu blistera, no više je smeđe, te traje 1-2dana.

Znam da pilule mogu utjecati na spolnu želju, no zanima me postoje li neke za koje je manja vjerojatnost da utjece na to?

Isto tako, ukoliko bi prestala koristiti Yaz (kako bih provjerila je li on uzrok promjene) koliko dugo ga ne bih trebala koristiti da primjetim utjecaj? I je li uopće u redu tako prekidat pa počinjat nakon (npr) mjesec dva nekorištenja (da vidim kakva je situacija kad nisam na piluli) ili bi to moglo biti opasno?

Hvala unaprijed na odgovoru!