Kontracepcija

dada1979

Postovani posto ne mogu naci odg koji trazim postavljam upit.
Dakle ja sam 79 godiste i u braku sam 15 godina.
Nikad nisam koristila nikakvu kontracepciju ali posto sam sad u godinama kad se stvarno moramo cuvat htjela bih pocet sa pilulama triquilar.
Pusac sam sigurno 20 godina dan mi bez kutije cigareta ne prolazi.
Moj gin.mi je rekao da mi ne preporuca ove pilule bas zbog toga sto sam pusac pa me zanima vase misljenje sta vi mislite o tim pilulama i imaju li neke koje se smiju piti umjesto triquilar pilula.
Da dodam jos da sam kao dijete imala uranjeni pubertet i da mi je prva menga dosla sa nepunih 9 godina.
Menge jos uvijek imam redovne kao i plodne dane i ovulaciju sto znaci da sam jos uvijek plodna i da mi je hitno u ovim godinama potrebna kontracepcija.
Sa srcem vas molim.za savjet i preporuku koje pilule bi smjela piti s obzirom da sam pusac.
S postovanjem Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bilo koje kontracepcijske pilule uz pušenje povećavaju rizik od tromboembolije, pogotovo u žena iznad 35 godina, stoga nije preporučljivo da uzimate oralnu hormonsku kontracepciju. Razmislite o spirali.

dada1979

Postovani o spirali sam razg sa svojim ginekologom ali on ne zeli meni stavit spiralu njegov razlog je taj sto nisam rađala.
Imaju li neke pilule koje smiju zene mojih godina pit ako bi umanjila kolicini cigareta?

Ivo Balenović, dr. med.

Da, spirala se ne preporuča ženama koje nisu rađale. Sve kontracepcijske tablete kod žena koje puše povisuju rizik od tromboembolije. To ne znači da će doći do tromboembolije, samo je povećan rizik. Savjetujem da smanjite cigarete na minimum. Uz redovite kontrole možete koristiti kontraceptive.

dada1979

Hvala na odgovoru jos sam htjela pitat moj gin.mi kaze da nije nuzno obavit analizu krvne slike prije nego mi da pilule nego on to odredi po pregledu i godinama,koje je vase misljenje vezano za to?Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Iako nije obavezno, preporučljivo je prekontrolirati krvne nalaze.