Kontracepcija

kontracepcija i dna test koagulacije; rizik tromboze

Nini92

Poštovani,

imam 23 godine i godinu i pol dana sam pila kontracepcijske pilule Logest i nisam imala nikakvih nuspojava. Zbog operacije koljena imala sam pauzu 8 mjeseci i mislila sam ponovno poceti sa uzimanjem samo sto sam u meduvremenu napravila DNA test koagulacije koji je po svim faktorima(V. i protrombin) u redu, samo sta mi je pod Serpin 1 PAI napisano da mi je promijenjeni homozigot 4G4G te je time povecan rizik za tromboemboliju. Te faktor XIII GT heterozigot gdje je rizik za to smanjen. Također promjena u MTHFR pozicija 677 genotip CT i MTHFR pozicija 1298 genotip AC pokazuje veci rizik za hiperhomocisteinemiju.

Kod svoje ginekologice nisam dobila odgovor, a ne znam kome se obratiti posto nisam iz Zagreba. Zanima me ako mozete objasniti koliko je to povecan rizik i da li uopce smijem uzimati pilule? Ili se to odnosi na rizik u trudnoci posto sam samo u vezi toga nasla clanke?

Imam 23 godine, normalne građe, krvna slika skroz uredna, ne pušim, bavim se fizičkom aktivnošću i koliko mi je poznato u obitelji nije bilo slucajeva tromboze.

Unaprijed zahvaljujem i srdačan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne uzimajte pilule. Rizik je povećan do nekoliko puta.

Nini92

Hvala Vam na odgovoru.

Jel mi mozete preporuciti neku drugu trajniju metodu kontracepcije? Nisam rodila jos niti bila u drugom stanju pa me zanima dal mogu koristiti Mirenu? Ili mi to takoder predstavlja rizik?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To možete svakako i gestagenu mini pill kontracepciju.