Kontracepcija

kontracepcija i tromboza

bussi

zanima me samo koje su opcije za kontracepciju u slučaju nasljeđenog nedostatka proteina c i sklonosti trombozi prilikom bilo kakve hormonalne terapije, uglavnom, čitala sam da su u ovakvom slučaju pilule ne preporučaju, imam li koje druge opcije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ima svakako. Unutarmatenični uložak, kondom, nehormonski kontraceptivni preparati, kombinacije sa spermicidnim kremama i sl.

bussi

pročitala sam da se spirala ne preporuča ženama koje nisu rodile, što vi mislite o tome?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Te konstatacije i shvaćanja su iz prošlih vremena. Kod nas a i u zapadnoj Europi se i kod žena koje nisu rodile postavlja unutarmaternični uložak, npr. Mirena.
Vidite na stranicama Bayer Sheringa.

teic0

Jel istina da nakon tromboze moze uslijediti amputacija?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije.

kos

Poštovani doktore,
prvo da vam pohvalim forum, stvarno je odlican i puno se moze nauciti iz njega.
Ja bih vas sada upitala, nigdje se ne pise o tome, a na internetu sam naletila na to da nakon tromboze moze doci do venske gangrene, jel to istina i sto je to? Tj. 50% dubokih venskih tromboza je bez simptoma i ako se ne lijece moze doci do venske gangrene? Kako ce ljudi znati da imaju trombozu ako ih pola nema simptome? Kao rijetkost je, ali dali onda zaista moze doci do amputacije ako se tromboza ne lijeci pa dode do venske gangrene? Bila bih vam jakooo zahvalna kada bi mi odgovorili na sva ova pitanja.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Duboka venska tromboza može biti asimptomatska ali možete imati bolnost, eritem, otekline, topline, promjene boje kože ili istaknute površne vene.
Osjetljivost i bol javljaju se pri stajanju i hodanju, a olakšaju se mirovanjem s uzdignutom nogom.
Maksimalna bol javlja se pri savijanju skočnog zgloba. Izražen je i tzv. Homanov znak.
Površne tromboze prati puno simptoma.
Za više detalja morate konzultirati hematologa ili flebologa.

kos

A jel ikada dolazi do amputacije nakon tromboze, ako se ne lijeci?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne.

emilica1

Postovani,
Propisane su mi diane 35 zbog policisticnih jajnika ali mene je to strah koristiti zbog tromboze jer pusim i ne krecem se bas. Imam 21godinu. Prestala bi pusiti dok ih pijem, ali svejedno me strah. Koje su sanse za trombozu s tim? I sto ima veci rizik za trombozu i srcani, pusenje ili pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, venska tromboembolije se može javiti bez obzira da li uzimate kontraceptive ili ne. Opasnost je nešto veća u žena koje uzimaju kontraceptive, ali manja nego u trudnoći. Ukoliko mislite uzimati kontraceptive savjetujem da prestanete pušiti jer se time povećava rizik od tromboembolije. Savjetujem radovite laboratorijske kontrole.

Medicus123

Kolika je mogućnost nastanka tromboze u prvih par mjeseci korištenja kontracepcije?

Ivo Balenović, dr. med.

Rizik tromboembolijske bolesti u zdravih žena u dobi od 15-49 godina je 21 na 100.000 žena godišnje. U žena koje koriste hormonsku kontracepciju rizik raste na 30 na 100.000 žena godišnje.

Medicus123

Koja je prevencija?

Ivo Balenović, dr. med.

U prevenciji tromboze preporuča se povećanje tjelesne aktivnosti, prestanak pušenja,te pojačana konzumacija omega 3 i 6 masnih kiselina. Pripravci (čaj) divljeg kestena djeluje povoljno jer poboljšava cirkulaciju, a od prirodnih lijekova povoljno djelovanje imaju još češnjak, đumbir i ružmarin.

Noranora

Poštovani, imam 20g, nepušač sam i umjerene tjelesne težine. Četiri mjeseca sam korisnica pilula koje sadrže 0,03 mg etinilestradiola i 0,15 mg levonorgestrela. Koristim ih zbog policističnih jajnika, kao kontracepciju i iz drugih razloga. Jako sam zadovoljna i nemam neke nuspojave. Ipak, imam velik strah od tromboze, osobito kako se spominje da i COVID-19 pospješuje istu. Imate li nekih saznanja, preporučuje li se prekid korištenja zbog tog rizika ili npr.uzimanje aspirina uz pilule? Što bi bilo dobro učiniti? Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u općoj populaciji učestalost tromboze je 20/100000, dok kod korisnica oralnih kontraceptiva ta učestalost raste na 30/100000. Studije su pokazale visoku učestalost tromboembolijskih komplikacija u bolesnika s teškim COVID-19. Dakle, kod žena korisnica oralne kontracepcije s terapijom treba prekinuti ako razviju teži oblik bolesti.