Kontracepcija

Kontracepcijske pilule

parkic

Interesuje me da li se mogu u apoteci kupiti kontracepcijske pilule, bez dogovora sa ginekologom i bez recepta? Kada se mogu početi piti i kakve nus pojave mogu da se pojave? Da li je meni potreban kondom ako djevojka pije redovno te pilule, msm, da li može doći do trudnoće? Unaprijed hvala happy

Natalija Beljo, dr. med.

Bez savjetovanja sa ginekologom i bez recepta ne možete koristiti niti kupiti pilule. Dok pije pilule nije potreban kondom ( osim u iznimnim situacijama).

parkic

Hvala na odgovoru, a još me samo interesuje, koje su to ''iznimne situacije''? Hvala još jednom happy

Natalija Beljo, dr. med.

Dok pije antibiotik i neredvito uzimanje .

Sench25

Poštovani,
molim vas za savjet/odgovor - da li je moguće ne napraviti pauzu od 7 dana kod uzimanja kontracepcijskih pilula? Točnije, radi se o Diane 35. Pijem ih već više od 7 godina (imam 25g), vrlo dobro ih podnosim i sve je u redu ali mi je potrebna "odgoda" menstruacije i zanima me da li se to može napraviti ako se jednostavno nakon 21 dražeje u paketu ODMAH DRUGI DAN započne piti novi paket? Što će se točno u tom slučaju dogoditi?
Znam da to nije baš preporučljivo za napraviti ali jako mi je to bitno pa Vas molim za razumijevanje.

Hvala puno na vremenu i pomoći!

LP

Natalija Beljo, dr. med.

Slobodno možete odmah nakon zadnje nastaviti dalje s novim blisterom, ništa se neće dogoditi.

lena91

Poštovana!
Zanima me jeli istina da ako piješ neke kontracepcijske tablete,da ne smiješ pušiti i piti alkohol? Htjela bih početi piti kontracepcijske tablete,ali se bojim s obzirom da sam to čula

Natalija Beljo, dr. med.

To znači da ne smijete pušiti više od 5-10 cigareta dnevno i da ne konzumirate velike količine alkohola( ako za vikend popijte čašu dvije neće se dogoditi ništa)

anonimna7

molim vas da mi odgovorite..
imam 18 godina i prije 2 tj sam pocela piti pilule novynette. preporucila mi je ginekologica.. nakon 4. tablete osjetila sma mucnine (pocela sma ih piti prvi dan menstruacije) i taj dan sam povracala. slijedeci dan popila sam tabletu kao i inace u 15i nesto sati. ..to mi je bio ujedno i 5. dan mjesecnice... taj dan navecer imala sam odnose ali bez kondoma i decko je svrsio u mene.(nakon toga imali smo odnose par puta ali s kondomom) 2 dana nakon toga imala sam menstruaciju. a krvarim jos uvijek.. sinoc sam opet povracala, ali nema nikakvih drugih znakova da bi mogla biti trudna. pa me zanima da li je moguce da zatrudnim u ovoj situaciji ili je mucnina od tableta.
(poceo mi je rasti umnjak i imam jake bolove u ustima i mama mi je dala tabletu tramal da li je moguce povracati od mjesanja te dvije tablete)?
molim vas odgovorite.

hvala unaprijed happy

anonimna7

jos da se nadovezem na moje prijasnje pitanje..
kada sam popila tabletu oko 15h bilo je sve uredu, mucnica me uhvatila nakon treninga oko 20h a povracala sam tek oko 22,23 sata.. nakon dva dana imala sam odnose s deckom kad je svrsio u mene a oba dva dana sam pila uredno tablete u 15h.. ( i taj dan sam je popila.. dakle nisam ni jednu izostavila)
pa me zanima da li je ta tableta koju sam popila onaj dan kad sam povracala izgubila djelovanje bez obzira na to sto je proslo 8 sati od kad sam je popila do povracanja?
mozda sam malo zakomplicirala ali nadam se da cete mi uspjeti odgovoriti.. happy hvala..

Natalija Beljo, dr. med.

Shvatila sam sve, zaštita je ostala ista i savjetovala bih da pijete navečer kako bi izbjegli mučninu.

anonimna7

zahvaljujem na vremenu i na odgovoru happy
sada mi je lakše.. znaci ne trebam imati strah od trudnoce bez obzira na povracanje.

slijedecu kutiju poceti cu piti oko 19h.

hvala vam, laku noc happy

mmarina

Poštovani, prije uzimanja pilula napravila sam nalaze krvi i urina. Sve je u granicama normale osim eritrocita u urinu koji su 50-60, zanima me prije nego uopće nosim ginekologu nalaze, da li zbog tog lošeg nalaza mogu dobiti recept i početi piti pilule ili se prvo treba naći uzrok, trenutno radim i druge pretrage.

Natalija Beljo, dr. med.

mmarina Ponovite nalaz urina, i možete početi piti .

scarlett

Draga doktorice,
za mene ništa hitno, samo bih voljela čuti vaše mišljenje ukoliko ga imate... Inače sam zdrava, nikakvih oboljenja u obitelji i sad čekam nalaze pretraga pred početak uzimanja kontr.pilula, a u međuvremenu bih trebala odlučiti koju vrstu kontracepcije uzeti... Ginekologinja mi je dala 4, čini mi se, nasumično odabranih brošura i rekla da ''si to malo pogledam''. Možete li mi reći za kojim kriterijima u sastavu proizvoda da se povodim pri odabiru? Nemam težih problema s aknama, ali da se smanje ne bi bilo loše, samo da mi se ne pogoršaju; a ne bih se baš ni voljela udebljati, ali npr. s pms-om nemam težih tegoba... Dakle, ako je ikako moguće samo da ostanem kakva jesam. happy Jedino što mi malo smeta je cijena npr yaza ili nuvaringa...
Postoji li nešto što mi možete preporučiti, ali da je ipak malo jeftinije?

Natalija Beljo, dr. med.

Ne znam da li ste dobili brošuru od Novynette pa možete probati s njima .

natasa89

Prvi mjesec mi je kako pijem Novynette sve redovito i nikakvih problema, no menstuaciju sam dobila tjedan dana ranije, tj. 2 dan kako je nastupila pauza od 7 dana, citala sam da je to sve normalno da se poremeti,ali me zanima ipak misljenje strucnjaka, da li je to sve ok?

Natalija Beljo, dr. med.

Sve ok, nakon 7 dana novi blister.

bbc

Poštovana,

Molim Vas za pomoć- Naime počela sam uzimati kontracepcijske pilule od ovoga mjeseca te nakon prestanka menstruacije od 6. dana ciklusa do danas 18. traje mi smeđi iscjedak koji ne prestaje. Jučer mi je čak nastupilo malo krvarenje u vidu par crvenih točkica te sam imala bolove u donjem djelu trbuha kao i za vrijeme menstruacije. Čitala sam da je smeđi iscjedak normalna pojava na početku uzimanja OHC ali mene brine to što se ciklus bliži kraju a iscjedak ne prestaje niti imam osjećaj ili naznaku da će prestati, već mi izgleda kao da je iscjedak obilniji . Sad me to brine, jeli to normalno i ono najvažnije jeli zbog tog iscjetka i sitnog krvarenja SMANJENA ZAŠTITA tj. DJELOTVORNOST pilula i trebam li prilikom odnosa koristiti i drugi oblik zaštite(kondom)?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

maaraas

Poštovana!

Pijem kontracepcisjek tablete novynette , 2 sata nakon popijene tablete povracala sma te, drugi dan nastavila pit tablete, imala pauzo od 7 dana ( 21+7) i zapocela s novim pakiranjem, da li sam zasticena? I koliko treba proc vremena da tableta neizgubi djelovanje nakon sto se popije ukoliko se povraca?

Unaprijed hvala