Kontracepcija

Kontracepcijske pilule

ivan.007

Postovani, moja djevojka je od nedavno pocela koristiti Kontracepcijske pilule zbog neredovite menstruacije, jos uvijek koristimo kondom ali oboje zelimo radije bez kad vec pije navedene pilule. Moje pitanje je da li su one dovoljna zastita od nezeljene trudnoce ili ipak treba koristiti kondom? Da li bi moglo doci do trudnoce ukoliko slucajno ejakuliram unutra? Hvala vam unaprijed, srdacan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, ukoliko se kontracepcijske pilule uzimaju redovito od prvog dana do zadnjeg dana ciklusa, ne postoji mogućnost trudnoće i nije potrebna nikakva dodatna zaštita.

nady97

Poštovani,jučer sam dobila menstruaciju 21.09 (koristim Diane 35 već duži vremenski period).Pilule počinjem piti u ponedjeljak 24.09. Tj.nakon sedmodnevne pauze,zanima me da li konzumiranje alkohola može uticati na pilule i da li je moguća trudnoća?Jer sam u ovoj sedmodnevnoj pauzi jednu noć pila alkohol.
Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoća nije moguća. To što ste jednu noć konzumirali alkohol ne može utjecati na djelotvornost pilula.

Martina.tina112

Postovani, pijem naelia pilule dvije godine. Zanima me smanjuje li brufen od 400 i neofen forte od 400 djelovanje kontracepcije? Prije 4 dana popila sam dva brufena u razmaku od 4 sata zbog jake zubobolje i zatim neofen. Danas sam imala spolne odnose sa ejakulacijom u mene i nisam sigurna je li moguce da je doslo do ovulacije i do moguce trudnoce zbog tableta koje sam popila? Trebam li popiti tabletu za dan poslije? Sve tablete sam redovito popila bez zaboravljanja. Hvala i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštvana, kontracepcijska učinkovitost nije smanjena. Nije potrebna tableta za dan poslije.

Martina.tina112

Hvala vam puno na odgovoru. Znaci nema veze sto sam popila tri tablete u tako kratkom roku? Neofen mi nije djelovao pa sam odma poslije njega popila brufen i nakon cetri sata jos jedan brufen. Hvala na strpljenju.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Nema razloga za brigu, kontracepcijska učinkovitost nije umanjena.

Mbto21

Postovani,buduci da sam bila na putovanju zaboravila sam popiti dvije pilule u trecem tjednu i kada sam trebala popiti trecu dosla je mjesecnica.Tad sam se jos i razbolila i cijeli tjedan nisam koristila kontracepciju nego bacila ostatak.Od sljedeceg tjedna nastavila sam sa pilulama i u trecem tjednu pojavila se mjesecnica ali sam ja do kraja popila kontracepciju. Ovaj tjedan pravim pauzu od tjedan dana kako to i inace cinim ali jucer se pojavilo opet krvarenje u maloj kolicini. Jesam li poremetila sve posto nisam prosli mjesec popila dvije pilule ? I jesam li i dalje zasticena? Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem. Vjerojatno se javilo probojno krvarenje. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu.

Rita2745

Poštovani, pijem Lindynette uredno 4 godine. Prošli mjesec mi se na 14. piluli pojavilo krvarenje poput menstruacije s bolovima, ugruscima i ostalo. Trajalo je cca 5-6 dana, nastavila sam normalno piti pilule te je uslijedila menstruacija 4 dana nakon završetka pilula (kao i inače). Nisam sigurna jesam li možda jedan dan popila zabunom dvije tablete pa sutradan nisam te je možda zbog toga nastupila menstruacija na 14.piluli. Zanima me postoji li mogućnost trudnoće? Sad sam na 10. piluli novog paketa i unazad par dana imam bolove u donjem dijelu trbuhu pa me znaima koji su mogući uzroci..
Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenje je najvjerojatnije bilo probojno, no neobično je što je bilo tako obilno. Obzirom da još osjećate i bolove, savjetujem da se javite liječniku na pregled.

Ivana_bu

Poštovani pijem pilule Softinele(druga kutija zavrsena) prosli mjesec sam dobila menstruaciju kad sam popila drugu bjelu tableticu i ovaj mjesec sam mislila da ce isto tako bit no nisam dobila jos menstruaciju a vec sam na zadnjoj bjeloj tabletico. Zanima me dali mogu ostati trudna posto je decko svrsio u mene par puta i dali mi zbog toga kasni. Ovaj mjesec sam bila i pod blagim stresom jer sam imala dosta ispita dali je mozda i zbog toga. I dali moze oreskocit menstruacija iako pijem pilule. Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste redovito uzimali pilule ne postoji mogućnost trudnoće. Ponekad kod žena koje uzimaju kontracepcijske pilule menstruacija može izostati.

nady97

Poštovani,
Zanima me da li Uvin čaj može uticati na učinkovitost Diane 35 pilula i zaštitu?Pročitala sam na internetu neke članke pa sam sad u nedoumici.
Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uvin čaj nema utjecaja na kontracepcijske tablete i ne umanjuje zaštitu.

onebirdy

Postovani,
Ginekologica mi je preporucila kontracepcijske pilule zbog neredovitih ciklusa. Ja ih ne zelim koristiti, ali me brine ako ih ne koristim hocu li kasnije imati problema sa zacecem kad budem zeljela trudnocu? Mogu li se na neki drugi nacin ustabiliti ciklusi ili je to jedini nacin? Mogu li zene sa neredovitim ciklusima ostati trudne bez problema ili imaju teskoca? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uobičajeni način regulacije ciklusa jesu kontracepcijske tablete, no nije ih nužno uzimati. Neredoviti ciklusi najčešće su posljedica blaže hormonske neravnoteže i ne smanjuju plodnost. Dokle god žena ima ovulaciju trudnoća se može ostvariti - potrebno je samo znati kada nastupaju plodni dani. Ovulacija se dijagnosticira ultrazvučnim pregledima i određivanjem razine hormona progesterona u drugoj fazi ciklusa. Savjetujem da uradite analizu hormona.

anaqwert

Poštovani,
Zanima me koje sve pretrage i preglede trebam obaviti za dobivanje kontracepcijskih pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebno je uraditi krvnu sliku, jetrene probe, koagulogram i šećer u krvi.