Kontracepcija

Kontracepcijske pilule i antibiotici

tonkica65

Poštovani,
koristim Axira 35 kontracepcijske pilule otprilike mj dana.
Danas su mi od strane doktora prepisane tablete Alerdin (5mg - protiv alergija) te Amoksicilin Belupo (500 mg - antibiotik).
Alerdin bih trebala piti 30 dana,a Amoksicilin 5 dana. Zanimaju me mogući uzorci tih tableta na kontracepcijske pilule. Svjesna sam da antibiotici smanjuju djelovanje kontracepcijskih pilula,no koliko dugo bi bilo potrebno koristiti dodatnu zaštitu?
Lijep Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
Amoksicilin može smanjiti učinkovitost kontracepcije. Tijekom sedam dana koristite dodatnu kontracepciju. Što se Alerdina tiče ne postoje poznate interakcije s drugim lijekovima.

vagavaga

Poštovanje. Koristim oralnu kontracepciju te sam trenutno u drugoj sedmici uzimanja tableta. Prije dva dana, imala sam intervenciju na vilici, radi vadjenja uraslog zuba, te mi je od strane stomatologa propisan oralno lincocin 7 dana. Ako možete da mi kažete da li je uz ovaj antibiotik neophodna dodatna zaštita prilikom sex. odnosa i koliko dugo, tj da li smanjuje učinkovitost oralne kontracepcije. Hvala.

amarie123

Postovani,

Pijem kontraceocijeske pilule rosenelle i propisan mi je antibiotik augmentin. Zanima me smanjuje li ucinak pilula.

Unaprijed hvala i lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za vagavaga,
lincocin ne umanjuje učinak kontracepcijskih tableta.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
prilikom uzimanja lijeka može se smanjiti apsorpcija hormona i tako umanjiti učinkovitost kontracepcije.

amarie123

Poštovani,

Samo u periodu uzimanja antibiotika ili i nakon uzimanja?

Ivo Balenović, dr. med.

Samo tijekom uzimanja.

Dm0005

Poštovani,

Dana 19.,20., i 21.6. sam pila 1gram Sumameda dnevno zbog ureaplazme. Inače pijem pilule Belara redovito (između 17-21h) vec 4godine. Danas 01.07. je partneru i meni pukao kondom te je došlo do snošaja.zanima me kolika je vjerojatnost za trudnoću ? Da li je Sumamed smanjio djelovanje kontracepcije ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Sumamed nije smanjio učinkovitost kontracepcije.

Dm0005

Došlo je do ejakulacije.
Totalno sam zbunjena pa nisam gledala što pišem.

Ivo Balenović, dr. med.

Ne postoji mogućnost trudnoće. Sumamed nije smanjio učinkovitost kontracepcije.

sudijas

Poštovanje. koristim oralnu kontracepciju Microgynon 30, te sam od liječnice dobila antibiotik Ciprofloksacin 500 mg zbog akutne urinarne infekcije 5 dana (2x1). Pitala bih vas da li ovaj antibiotik smanjijuje učinkovitost oralne kontracepcije i ako smanjuje, koliko dugo je potrebna zastita. Unaprijed zahvalna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije potrebna dodatna zaštita. Kontracepcijska učinkovitost neće biti smanjena.

Ana_mrvica

Pozdrav, pijem Microgynon 30 pilule. Počela sam neki dan piti OMEGA-3 tablete, međutim zadnjih dana mi je samo slabo, glava me boli, oči kao da imam neki pritisak u njima, ne mogu se naspavati nikako, a inače mi je tlak uvijek nizak. S obzirom da imam 20g,pretpostavljam da smijem piti Omega3. Međutiim imam tu slabinu pa me zanima da li one mogu biti uzrok tim simptomima s obzirom da pijem i pilule svaki dan??

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, simptomi su vrlo nespecifični, ali nisu uzrokovani tabletama. Savjetujem da učinite osnovne pretrage: kompletnu krvnu sliku i šećer.

marija137

Poštovani,
koristim kontracepciju Estal, ali i antibiotik Ninur. Trebam li dodatnu zaštitu? Ukoliko da, koliko dugo?

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dodatna zaštita nije potrebna jer Ninur ne umanjuje kontracepcijsku učinkovitost.

Maree955

Postovani,

Da li antibiotik forteca 500mg i geloforte uticu na logest pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedeni lijekovi neće smanjiti kontracepcijsku učinkovitost.