Kontracepcija

lijekovi i kontracepcija

KETY2303

Postovani,
Uzimam lindynette 30 I imam problem sa imunitetom. Probala bih popiti alge ( tocnije KLAMATSKU ALGU ). Da li znate
da li one umanjuju ucinkovitost kontracepcije ? Takodjer zanima me da li lijekovi normabel I dodatak prehrani beta
caroten umanjuju ucinkovitost kontracepcije?
Zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ništa ne umanjuje djelotvornost pilula.

micika_p

Pila sam baktrim 5 dana zbog mokracne infekcije, a nisam koristila dodatnu zastitu, da li postoji mogucnost
da je zastita bila smanjena? Na sajtu sam nasla sad da ste napisali da taj lek ne utice na pilule, ali za svaki slucaj da pitam...

Dejan Šakoronja, dr. med.

ne umanjue zaštitu.

Zerzan

Poštovani,
da li maca prah smanjuje djelotvornost oralne kontracepcije, točnije Yaz-a?
Lijep pozdrav i unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje učinak pilula.

Maja91___

Postovani,da li letrox tablete za stitnu zlijezdu uticu na dejstvo pilula i da li se mogu biti u isto vrijeme ili je bolje napraviti odredjen vremenski razmak od par sati? Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuju.

Jasmina jas

Postovani da li ibrufen I lupocet smanjuju uncikovitost pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne smanjuju.

Jasmina jas

Postovani imam jos jedno pitanje dali aspirin plus c djeluje na pilule

Ivo Balenović, dr. med.

Nema nikakav utjecaj.

sudijas

Pozz, da li plimycol krema za radnicu smanjuje učinkovitost oralne kontracepcije. Unaprijed zahvalna

Ivo Balenović, dr. med.

Ne smanjuje.

logestina183

Pozdrav, da li lijek Dexomen (dexketoprofen trometamol)-granule za oralnu otopinu, utice na djelovanje kontracepcijskih pilula ? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lijek ne utječe na djelovanje kontracepcijskih tableta.

logestina183

Pozdrav, da li Benzaknen gel 10% (benzoil-peroxid) za problematicno lice i Klindamicin losion, imaju kakav uticaj na djelovanje pilula? Pretpostavljam da nema jer se lokalno primjenjuju, ali posto su u pitanju malo jaci preparati... Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedeni lijekovi ne utječu na kontracepcijsku učinkovitost.

logestina183

Gadno sam povrijedila ruku, i pijem danima analgetike za koje znam da ne uticu na pilule, ali me zeludac boli od njih. Sestra mi je dala par voltaren cepica, njoj propisali ljekari za bolove kada je imala napad bubrega skoro i zaista me preporodise.. posto nemam kutije i upustva, cisto da provjerim da li uticu na pilule ? Googlala sam i nasla da je sastav cepica diklofenak natrij koji koliko znam ne utice, ali nisam nikada cepice koristila pa da provjerim.

Pijem ljekove Xanax i ad Mirzaten uz to Yaz tablete,moj ginekolog mi je rekao da kontracepcija nije umanjena tj da se mogu piti skupa i zaštita je potpuna.I u upustvima se ne spominju ovi ljekovi nego samo barbiturati.Ali ipak da pitam..