Kontracepcija

lijekovi i kontracepcija

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, voltaren ćepići neće smanjiti učinkovitost kontracepcije.

Bellatrix13

Postovani,imam pitanje. Da li kad se piju lindynette 20 se moze piti brufen za bolove? Da li ima kakvih nuspojava i sl? Također pijem magnezij da li to smeta? Posto sam citala da se treba paziti kod uzimanja drugih ljekova a od danas ih pijem prvi put neznam nista pa me sve zanima. A pise da kao nuspojave se mogu javiti glavobolje a inace za bolove najcesce pijem brufen sumece granule 600 mg. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno možete uzeti i brufen i magnezij, ne može se ništa desiti.

Sissy2411

Poštovani, može li belogent smanjiti učinak kontracepcijskih pilula s obzirom da sam ga počela koristiti 2 dana prije sedmodnevne pauze (19. pilula) te ga trebam koristiti još 7-10 dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, belogent neće umanjiti djelotvornost kontracepcijskih tableta.

logestina183

Da li bivacin mast koja se primjenjuje vaginalno, tacnije na samom ulazu vagine, unutrasnja strana usmina... utice na kontracepciju ? Koristila sam dva tri dana zbog pojave sitnih bijelih pristica koji mi se jave kod pojacanog znojenja ili kada nosim higijenske uloske.. Takodjer da li belogent mast (betametazon+ gentamicin) utice ? Nju mi je ljekar opste prakse propisao za upaljen hemoroid par dana. Hvala i lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedena terapija nema utjecaj na kontracepciju.

mmari93

Poštovani,
Koristim pilule već 7 godina uz prekide, imam 26 godina. Trenutno koristim Diane i htela bih da uzmem da pijem tablete silimarin da "pomognem" svojoj jetri, pa me zanima da li će silimarin umanjiti kontraceptivni učinak pilula?

Zahvaljujem unapred na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Slimarin neće umanjiti učinkovitost tableta.

Conthoriana

Postovani,

danas sam pocela primjenjivati aciklovir kremu za herpes na usnama. Smanjuje li to na neki nacin djelovanje Yaz tableta?
U uputstvima pise da se savjetujem s lijecnikom ako se uzimaju ikakvi dodatni lijekovi, ali sam izvan drzave i jos je vikend. Koliko sam pronasla u uputama ne bi trebale utjecati na pilule, ali za svaki slucaj pitam.

I jos jedno pitanje, kako energetska pica djeluju na pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krema za herpes i energetska pića nemaju nikakav utjecaj na kontracepcijske tablete.

ana002

Postovani
Imam neredovitu mjesecnicu pa mi je doktorica dala tablete midiana da mi budu redovne i takoder za kontracepciju. Dobila sam ih prije 2 mj i trebala sam ih poceti piti prvi dan mjesecnice no ja nisam dobila mjesecnicu pa mi je dala tablete duphaston nakon kojih sam odma nako 2 dana dobila mjesecnicu. Zanima me je li mogu odma prvi dan mjesecnice da pocmem piti tablete duphaston ili trebam pricekati neko vrijeme nakon duphaston tableta

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tablete počnite piti od prvog dana mjesečnice.

tkunic1

Poštovani, znam da nije lijek, ali isto tako znam da neke biljke djeluju na učinkovitost oralne kontracepcije. Mene konkretno zanima kopriva (tinktura koprive) - djeluje li ona na učinkovitost? Postoje li negdje informacije koje se bilje ne smije korisriti s OHK?
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niti jedna tinktura na biljnoj bazi ne utječe na učinkovitost kontracepcije. Naravno, ukoliko se koristi u preproručenim dozama.

nady97

Poštovani,
Da li Caffetin menstrual utiče na Diane 35?
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštvana, caffetin ne utječe na učinkovitost pilula.

m_1990

Pijem Yaz skoro dve godine. Ovaj mesec pila sam Zinnat 10 dana I Daselta za alergiju. Nismo imali odnose za to vreme. Zanima me trebam li koristiti dodatnu zastitu 5 dana nakon sto sam zavrsila sa antibioticima?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za dodatnom zaštitom.

ver.jur23

Postovani, zanime me dali koristenje kortikosteroidnih krema umanjuje ucinak kontracepcije yaz?