Kontracepcija

Lindynette

Iva930

Postovani, na prvi dan prethodne menstruacije pocela sam sa uzimanjem lindynetta i nisam imala ozbiljnijih nuspojava osim sto sam krvarila 2 tjedna. Cetvrti dan od zadnje pilule sam dobila menstruaciju no ova je trajala samo 1 dan.. Je li navedeno normalno ili bih se trebala savjetovat s ginekologicom oko promjene pilula? Unaprijed hvala na odgovoru, LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve je normalno, nastavite dalje s uzimanjem prema shemi.

Nana26

Poštovanje!Pijem redovno već dvije godine Lindynette od 20 danas sam uočila grešku...prošli sam petak preskočila tabletu i popila tabletu od subote! Sutra bi mi trebala biti zadnja tableta a ja imam tabletu od prošlog petka i ovog petka...dali sa popijem danas tabletu šta bi trebala sutra i sutra da popijem zaostalu tabletu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pustite što piše za koji je dan. Važno je da svakodnevno uzmete po jednu.

roxma

Postovani,
Oprostite na mozda glupom pitanju, ali htjela bih biti sigurna s obzirom da sam tek nedavno pocela piti kontracepcijske tablete.
15.12., s prvim danom menstruacije, sam pocela uzimati Lindynette 0,075 mg + 0,03 mg kao sto mi je prepisao ginekolog. Sve je bilo normalno, uzimala sam 21 dan, 2. dan pauze dobila menstruaciju, te sam opet pocela uzimati drugu kutiju 12.1.
Medutim, ovaj cetvrtak (23.1.) sam zabunom uzela tabletu sa krive strane blistera, tj. onu gdje pise subota umjesto cetvrtka. Sljedeci dan, u petak, sam uzela tabletu koja slijedi, ali unatrag, tj.onu za petak (ali ta je bila namijenjena za zadnji petak). Sinoc sam vidjela da sam pogrijesila pa sam uzela subotu (tocnu za jucer). Sada imam jos nedjelju, ponedjeljak, utorak, srijedu, cetvrtak te opet cetvrtak i petak (koje su trebale biti za prosli cetvrtak i petak, a sada bi ih trebala uzeti u petak i subotu, i to je onda 21. dan znaci zadnja).
Oprostite ako nisam dobro objasnila, ukratko, svaki dan do sada sam uzimala pravilno tablete, svaki dan jednu u isto vrijeme, medutim umjesto one gdje pise cetvrtak uzela sam onu gdje pise subota.
Pretpostavljam da su sve tablete iste tako da to ne bi trebao biti problem, ali molim Vas da mi potvrdite? Mogu li onda uzeti ovaj blister do kraja, znaci zadnja dva dana uzeti tablete na kojima pise cet i pet, a to ce biti pet i subota?

Hvala vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve tablete sadrže istu dozu hormona i nema veze kojim redom je uzimate. Nastavite s uobičajenim ritmom.

Tonya95

Poštovani! Imam 24 godine, cikluse od 32 dana, prvi dan ciklusa je i prvi dan mjesečnice koja traje 7 dana. Zadnja mjesečnica je bila od 07.03.-13.03.2020. Prethodna 3 mjeseca sam pila Duphaston tablete od 11 do 24 dana ciklusa po 2x tablete. Mjesečnicu sam dobivala 8. dan nakon zadnje tablete. Ovaj mjesec ne pijem Duphaston. Spolni odnos sam imala 14.03. (8.dan ciklusa) bio je prekinuti snošaj, partner je obrisao spolovilo vlažnim maramicama, nakon nekih sat vremena i kratkog oralnog sexa, imali smo odnos par minuta, ali smo odustali, nije bio ni blizu vrhunca. Zbog mogućeg zaostalog ejakulata da li je odnos bio u neplodnim danima?? Doktor mi je prepisao Lindynette 0,075 mg + 0,02 mg, koje će zamijeniti Duphaston te je u razgovoru rekao da ih mogu početi piti prvi dan mjesečnice, ili neki drugi dan, da pročitam uputstvo i vidim. Moje drugo pitanje je, koji je vaš savjet kada da ih počnem piti??

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana. Kontraceptive počnite uzimati s prvim danom menstruacije. Ukoliko ih počnete uzimati koji drugi dan, kontracepcijska zaštita neće nastupiti odmah. U tom slučaju biti će potrebna dodatna zaštita tijekom prvog ciklusa uzimanja.