Kontracepcija

Logest

ema emily

Postovani/a,

Pocela sam sa prvom kutijom Logest ali sam zabunom izela prvu pililu dan prije nego sto mi je pocela menstruacija.
Da li da nastavim piti pilule po rasporedu i zapocnem sa novom kutijom nakon sedmodnevne stanke? Ili da jednostavmo prestanem uzimati pilule? Hocu li biti zasticena ako sam ih uzela dan prije?
Hvala na pomoci!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

anamarija345

Poštovani,
Vec 5 godina pijem Logest i ovo su mi nalazi PV :0.83 INR:1,1
AST 30, ALT 23, GGT 19. Mogu li na temelju tih nalaza nastaviti piti ili je vrijeme za pauzu?

Hvala unaprijed!
Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete nastaviti, no dobro bi bilo napraviti i INR, APTV, antitrombin 3 i dimere.

Sugar57

Poštovani,

Završila sam treće kakovanje tableta Logest i vec treci put u periodu sedmodnevne pauze imam samo blagi spotting. Da li da nastavim sa Logestom još neko vreme ili da pokušam sa drugim pilulama?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje.

anamarija345

Poštovani,
Pijem Logest vec 5 godina.Nisam jos radila pauzu u uzimanju. Ovaj mjesec sam primjetila smeđi iscjedak, slican onome u pauzi pijenja pilula, no imam jos 3 pilule u ovomjesecnoj kutiji. Bih li se trebala brinuti ili javiti ginekologu?

Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba. To je probojni spoting.

logestina183

Pozdrav, da li tablete spasmol uticu na djelovanje pilula ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spazmol ne utječe na djelovanje kontracepcijskih tableta.

logestina183

Lijep pozdrav. Zadnjih mjesec dana sam bas imala nekih zdravstvenih problema, pa sam cesto ovdje pitala kako odredjeni lijekovi uticu na djelovanje pilula.
Zbog upale besike,bijelog pranja, pila sam razne cajeve i biljne kapsule Palisept koje su mi izazvale uzasne probavne probleme, bolove u crijevima, zelucu, probleme sa stolicom.. te sam dobila dosta lijekova za piti.. Nisam nijednom imala proliv ili povratila popijenu pilulu.
Pila sam sledece, te me zanima interakcija sa logestom:
-Spazmol (butilskopolamin i paracetamol )
-Refalgin (metamizol natrijum)
-Nimesil prah (nimesulid)
- Ranisan (ranitidin, hidrohlorid)
- Linex kapsule, i Prolife
Po mom nekom googlanju, ovi lijekovi ne uticu na djelovanje kontracepcijskih. Naravno, ako ijedan od ovih utice, voljela bih da me obavijestite (za neke sam Vas vec pitala)
No medjutim, takodjer mi je propisan BAKTRIM da do kraja izlijecim tu upalu besike. I samo sam na ovom sajtu pronasla da on ne utice na pilule.. Na svakom drugom domacem i stranom sajtu, forumu, pise da Baktrim, tacnije sulfametoksazol,trimetoprim, utice na djelovanje pilula i moguca je trudnoca sa istim. Na ovaj sajt se mnogo oslanjam, jer dosad nisam ljekare i farmaceute koji su imali bilo kakvu sigurnu informaciju kada je u pitanje koristenje drugih lijekova uz pilule.

S ozbirom da ja imam veliki strah od trudnoce, a s obzirom i da je ovo jedina metoda zastite jer sam alergicna na vecinu prezervativa, planiram da do kraja ove table pokusam koristiti prekinuti snosaj kao neku metodu zastite, ili mi savjetujete, da sacekam novi ciklus ? Hvala Vam mnogo, jer kao sto rekoh imam veliki strah od trudnoce, a jedino ovdje sam dobijala neke sigurne inormacije.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niti jedan od navedenih lijekova, kao niti Bactrim ne smanjuju učinkovitost kontracepcijskih tableta.

Mysterious_cello

Postovani, nadam se da ne smetam. Vec sam postavljala pitanja vezana za kontracepciju s obzirom da mi je prvi mjesec uzimanja Logesta. Imala sam prvi spolni odnos u petak, 20.10., koristili smo kondom kao dodatnu zastitu (prva pilula treceg tjedna mi je bila u cetvrtak). Sada od nedjelje imam bolove u jajnicama i tu i tamo probadanja u maternici i rodnici. Hvataju me i mucnine. Nemam spotting i cini mi se da nisam primijetila druge simptome. Inace sam veliki panicar i uzasno se bojim trudnoce jer mi ona nikako ne odgovara u ovom trenutku, ne mogu se nikako skoncentrirati ni na sto zbog brige i moguce trudnoce. Mogu li ti bolovi i grcevi biti nuspojave Logesta ili da zapravo je u pitanju samo grcenje debelog crijeva od panike i stresa ili bi mogla biti trudnoca (implantacija)? Puno hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu opisanom ne postoji mogućnost trudnoće. Simptomi koje navodite moguća su nuspojava tableta. Preporučio bih da porazgovarate s Vašim liječnikom o eventualnoj promjeni terapije ako bi simptomi potrajali.

ana4553

Poštovani,

Počela sam piti prvu kutiju logesta drugog dana mjesečnice jer nikako nisam bila u mogućnosti popiti prvog dana no nastavila sam piti normalno 6 dana i sedmi dan sam propustila jednu te sam popila dvije za nadoknadu. Zanima me kakva će biti zaštita u trećem tjednu uzimanja, odnosno hoće li se ako nastavim s redovitim uzimanjem zaštita popraviti.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u trećem tjednu bi zaštita trebala biti potpuna.