Kontracepcija

Menstruacija nakon korišenja pilula za dan poslije

Konavoka21

Cijenjeni,
Već sam vam se obraćala u 12.mj
Pilulu ellaone koristila 25.9.2016.g. nakon toga imala dvije mjesečnice, zadnju 1.11.2016.g. Imala virozu nakon toga koja mi je napala kuk, lomove i ožiljke. Nakon toga sam svakodnevno imala simptome kao da će mjesečnica doći, ali nije došla. Pojavila mi se napokon 6.1.2017.g. i ekstremno je obilna. Jedan uložak nekad nije u stanju biti niti sat vremena. Savjetovala sam se sa svojim liječnikom koji mi je predložio da pijem ibuprofen 800mg svako 8h preko vikenda, pa da mu dođem na pregled nakon toga. Krvarenje je smanjeno, ali još uvijek obilno (možda jedan uložak 2h). Jučer sam napokon otišla na pregled gdje mi je ustanovio cistu na lijevom jajniku 32x21mm i maternica mi se čudno ljušti (po njegovom mišljenju mogli bi biti i polipi ali nije siguran). Endometrija 10 mm. Propisan mi je lijek Primolut-Nor i kontrola u petak ukoliko se krvarenje ne smanji, da će mi tada raditi kiretažu. Nikad ni sličnih problema nisam imala, na zadnjem pregledu na maternici nije bilo nikakvih promjena, papa test uredan i jajnici bez cisti. Zaboravila sam pitati svog liječnika, a zanima me da li je ovo sada uzrokovano tom nesretnom pilulom ili je ovo sada stanje uzrokovanom tom virozom koju sam imala u 11.mj?
Hvala Vam

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze s pilulom niti virozom. Radi se o disfunkcijskom krvarenju koje se tretira hormonski kao što ste i dobili terapiju.

Tinamouse

Poštovani,6 dana nakon vikele pojavilo se krvarenje koje je trajalo 4 dana.Medjutim menstruaciju sam trebala dobiti 14.1.
ili 21.1. zbog tablete ali danas je 24.1. a menstruacija jos nije nastupila.Test sam juce napravila s prvim jutarnjim urinom i bio je negativan.Da li ce nastupiti menstruacija i u cemu je problem sto kasni vise od 7 dana?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je test negativan nastupit će uskoro.

Student123bb

Poštovani,
28.1. imala sam spolni odnos sa dečkom pri čemu je on ejakulirao u mene, ali sam odmah tu večer popila Ellaone pilulu za dan poslije,zadnja menstruacija bila mi je 14.1. a ciklus mi traje 30ak dana. Menstruacija mi je kasnila ali to je naravno pisalo i na piluli da je moguće, danas sam (20.2.) primjetila smeđi iscjedak i boli me trbuh kako me i inače zna boliti kada imam menstruaciju pa me zanima je li taj iscjedak znak da ću dobiti menstruaciju?
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
pilula za dan poslije nije stopostotna zaštita od začeća (stopa zanošenja oko 2%). Nakon uzimanja tablete moguće je kašnjenje menstruacije. Ukoliko se ne javi unutar 2-3 daba bilo bi dobro da napravite test na trudnoću

aaamartina

Pozdrav! 17.02. imala sam odnos, decko nije ejakuirao u mene ali je bilo u posljednji tren, znam, neodgovorno sad. Sutra sam popila escapelle pilulu. Par dana nakon imala sam smedkasti iscjedak, skoro zanemariv, ni blizu krvarenju. Mislila sam da ce mi menstruacija doci uobicajno, ocekivala sam je 27.02. pa sam imala nezasticen odnos dan prije (26.02.). Inace mi je ciklus uredan pa se "oslanjam" na plodne i neplodne dane. Medutim, sada mi menstruacija kasni 3 dana i bojim se da nisam smila imati taj odnos 26.02. Imam li razloga za brigu oko trudnoce i kada bi mogla ocekivati mjesecnicu s obzirom da sam 18.02.popila pilulu za dan poslje. Hvala unaprijed na odgovoru!

aaamartina

Samo da nadodam, odnos nakon kojeg sam popila pilulu bio je 20.dan ciklusa, novi odnos sam imala 28. dan ciklusa (nezasticen ali partner nije ejakuirao u mene). Mjesecnice jos nema, a ocekivala sam je 30. dan ciklusa odnosno 27.02.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kašnjenje menstruacije je vjerojatno posljedica escapelle tablete.

aaamartina

Hvala na odgovoru! Mozete li mi samo reci kada mogu ocekivati menstruaciju prema svemu navedenom? I da li nakon toga mogu plodne dane racunati uobicajno?

leptirica2911

Poštovani, pijem Lindynette20 već skoro 6 godina. Razlog početka uzimanja su bili jajnici različitih veličina što je dovelo do neredovite, duge i obline menstrucije. S vremenom se sve popravilo, pilule su super utjecale na moju kožu, kosu i slično, kao i na jajnike. Prije malo više od godinu dana sam bila na redovnom pregledu te mi je liječnik rekao da imam blago policistične jajnike, ali da nema brige oko toga te da nastavim uzimati pilule zbog same zaštite, sve dok ne poželim ostati trudna, dakle nema više zdravstvenih problema zbog kojih bi ih MORALA piti. Prošli mjesec sam samovoljno prestala uzimati kontracepciju, bez razgovora s liječnikom. Razlog tome je povećanje tjelesne mase unazad 6 mjeseci, pogoršali ten i kosa te apsolutni nestanak volje za seksom. Menstruaciju sam trebala dobiti 19.2., ali još uvijek nisam niti osjećam da bih mogla dobiti. Napravila sam test za trudnoću i negativan je. Zanima me koliko trebam brinuti oko toga? Znam da postoje razne nuspojave i mogućnost od kašnjenja menstruacije, te da se nakon prestanka uzimanja pilula tijelo vraća na ono stanje prije početka uzimanja, ali ako je liječnik rekao da je sve u redu, čemu onda kašnjenje? Hoće li se stvarno sve vratiti na staro? Trebam li otići na pregled ili da još pričekam?
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prestanka uzimanja kontraceptiva ponekad je potrebno neko vrijeme da se menstruacija normalizira. U većine žena to traje dva do tri mjeseca. Ponekad mjesečnica može izostati i do godinu dana.

aaamartina

Pozdrav! Pisala sam vam nedavno, samo cu ukratko ponoviti. Ciklus mi traje 28 - 30 dana, uvijek je uredan. Imala sam nezasticen odnos 20. dan ciklusa i dan nakon popila EllaOne pilulu. Ponovno sam imala odnos 28.dan ciklusa (bez kondoma ali partner nije ejakuirao u mene). Menstruaciju jos nisam dobila, sad mi je 35. dan ciklusa. Pretpostavljam da kasni zbog EllaOne, ali bojim se da je ovo ipak predugo. Jucer sam napravila test za trudnocu i bio je negativan. Sto mislite u cemu je problem, jeli moguce da mi je ta pilula toliko poremetila inace uredan ciklus?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da se ne radi o trudnoći, pilula je jedini razlog zbog kojeg se ciklus poremetio.

Noname2312

Hitnoo imala sam redovan ciklus 08.02 imala sam odnos sa puknutim kondomo al nije bilo erukcije i nija bilo do kraja 08.03 a kasni mi dan a imam jos 24 sata da popijem tabletu za dan posle koju cu prvi put piti sta da radimmm dali je bezopasna tableta

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za tabletom. Odnos je bio u vrijeme neplodnih dana.

Dragica P.

Poštovani,

Menstruacija mi se zavrsila 7. marta. Odnose sa deckom sam imala 10.marta, prezervativ je pukao i svrsio je u mene. Popila sam Escapelle 2 sata nakon odnosa. 6 dana nakon toga imam krvarenje ali obilnije. Da li je to normalno?
Hitnoo

Dragica P.

Stvarno je hitno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to krvarenje je najvjerojatnije posljedica tablete koju ste uzeli. Vrijeme u kojem se ono desilo moglo bi odgovarati i implantacijskom krvarenju, samo što je ono vrlo oskudno i traje najviše dva do tri dana,

tamarejsns

Postovani, imala sam odnose sa deckom 31.12. gde je on svrsio u mene i ja sam posle sedam 7 popila tabletu escapelle, sledeca menstruacija mi je bila tacna, i druga, a sad mi kasni vec 12 dana, imala sam odnose ali nisi bili uopste kriticni, pa me zanima da li bi to mogla da bude posledica tablete iako sam je popila pre skoro 4 meseca?