Kontracepcija

menstruacija nakon prestanka korištenja pilule

south

Draga doktorice,
posljednje 3 i pol godine bez prestanka sam uzimala Logest kontracepcijske pilule.
Prošli mjesec odlucila sam prestati s koristenjem pilula. prvi dan posljednje menstruacije
bio je 23. 04. i zanima me da li je cinjenica da 28. 05. jos uvijek nisam dobila slijedecu menstruaciju
ima veze sa dugogodisnjim uzimanjem pilula? naime, prema izracunu ciklusa od 21 dan (koji je bio za vrijeme uzimanja pilula) menstruacija mi kasni 14 dana.. (po ciklusu od 28 dana koji sam imala prije uzimanja pilula, kasni cca sedam..)
Zaboravila sam napomenuti da sam u medjuvremenu imala jedan nezasticeni spolni odnos, prekinut prije ejakulacije.
Unaprijed hvala na odgovoru! )

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Hm, mislim da ne znate računati ciklus. Onaj na pilulama bio vam je točno 28 dana, jer se računa od prvog dana jedne do prvog dana druge menstruacije. Sumnjam da ste trudni, ali ako je prošlo više od 14 dana od tog odnosa napravite test na trudnoću. Vjerojatno menstruacija kasni dok vam se malo tijelo privikne.

Amapola

Poštovani,
poslednje 2 godine sam koristila Dianu 35 i zelela sam da napravim pauzu. Poslednja menstruacija mi je bila 11.04. a sticajem okolnosti, imala sam i sistematski pregled vec 16.04. gde mi je utvrdjeno da sam u poznoj folikularnoj fazi. Taj dan sam imala i nezasticen odnos, sa prekinutim snošajem. U sredini meseca sam imala teskobu kao da treba da dobijem koja je trajala 2 nedelje, ja sam to povezala kao ovulaciju, danas je vec 31 dan od poslednje menstruacije a teskoba vise nema vec par dana...
Na 28mi dan od poslednje menstruacije imala sam zasticen odnos i braonkasti trag koji je vrlo oskudan i trajao je 2 dana. Da li je moguce da je to menstruacija? Ili tek treba da je dobijem? Dojke su mi se samo smanjile od kako ne pijem pilule ali nemam nikakvu osetljivost. Plašim se trudnoce jer sam vrlo lako ostajala sva tri puta u drugom stanju bas u ovom periodu ciklusa.
Koliko je normalno da kasni menstruacija posle prestanka koriscenja pilule i kada mogu da nastavim sa uzimanjem nove kutije?
Inace su mi menstruacije dolazile na 20tak dana, posle rodjenja trece kćerke pa sam pilulama mesecnicu dovela u red.
Unapred zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

To nije menstruacija. Uskoro će nastupiti ista. Doduše može kasniti nakon prestanka uzimanja pilula
S novim blisterom krenite s prvim danom prave menstruacije.