Kontracepcija

mikrocisticni jajnici

viktorija3

Poštovana doktorice,
imam 21godina,zbog neredovitih mjesecnica (neko vrijeme je uredu pa neka preskoci) sam protekle dvije godine konzultirala ginekologa.ultrazvukom je ustanovio mikrocisticne jajnike.
d.jajnik normalno velik,mikrocistican 3,3x2,0cm
l.jajnik normalno velik mikrocistican 3,2x1,9cm te mi je preporucio uzimanje dabrostona samo 2mjeseca nakon cega se ustalilo neko vrijeme te za godinu dana jednaki problemi (a da ne spominjem da ti hormoni su imali nuspojavu dlakavost malo pojacanu na trbuhu,lice malo i slicno) stoga njegov prijedlog da pokusamo s Qlaire kontracepcijskim pilulama mi se cinila super,upravo kako ne bi doslo do neplodnosti i da se ustali ciklus. Što kažete na to? pijem ih vec dva tjedna,i ne znam koliki je rok privikavanja no jako sam razdrazljiva,rasplacem se na glupost,muci me suhoća vulvovaginalna koja me priječi u sp.odnosu (što uciniti?),kao i smanjeni libido. Dali je moguće da će to proći pa da pricekam ili krenem s drugima ili ima neki drugi nacin? nisam nikad pila pilule i ne znam dali je stvar samo strpljivosti...
hvala na razumijevanju

Natalija Beljo, dr. med.

Ostanite još na Qlair-i . Što se tiče libida i rasploženja nažalost vjerojatno ćete tako reagirati i na drugi OHC.

zU-ZU

Danas sam bila kod ginekologa,radio mi je ultrazvuk i rekao da imam mikrocisticne jajnike!
bio je zacuden time sto mjesecnicu imam svaki mjesec redovito,a ovulaciju ne
jajnici me ne bole i nisu me boljeli kada mi ih je onom spravom ''dirao''
zaima me sto se dogada i je li to opasno
hocu li imati problema kod zaceca u buducnosti?!

Nataša Šemnički, dr. med.

zU-ZU

svakako treba učiniti hormonske pretrage kako bih se dao točan odgovor na navedena pitanja
Ne mora značiti ako u ovom ciklusu nije bilo ovulacije da nje uopće nema-treba ponoviti UZV
A i sam ovulacija se može stimulirati i tako zanijeti

l.p.

Amy57

Postovani,
Imam 23 god i već 3 mj pokušavam ostat u drugom stanju ali bezuspjesno. Papa test u 5mj. je bio grupa 2
Na uzv ginekolog mi je rekao da imam mikrocisticne jajnike. Ali da misli da imam ovulaciju.. Razmak izmedju ciklusa je uvijek 24 dana.. Hormoni štitnjače u redu, a ostale nisam još radila.. Imala sam i bijelo pranje koje sam po preporuci liječnika liječila geonistin vaginaletama i oralno funzol kapsulama. (Ja i muž) Dali je to moglo sprijeciti trudnoću i dali je ciklus od 24 dana prekratak odnosno Jel moguća ovulacija? krvarenje traje 5-6 dana,Koristeći LH trakice 3 dana zaredom su pokazale pozitivno.ali nikad nisam primjetila plodnu sluz.. Pijem femisan a kapi.. Doktor nije predložio nikakve nalaze samo je rekao da sam mlada i da se opustim.. Da napomenem još kilaža mi je normalna i nemam nekih simptoma takvih jajnika osim malo akni na licu.. Unaprijed Hvala na odgovoru.

Amy57

Zaboravila sam još reci desni jajnik mi je uvećan, 41mm.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Akoimate pcos vjerovatno ne ovulirate.
Stoga bih vam savjetovao da napravite spolne hormone za početak.

Amy57

Hvala Vam puno, javim se kada dobijem nalaze hormona..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Amy57

Postovani dr. Šakoronja
Vec sam Vam pisala, sad je evo 6.mj kako ne ostajem trudna.. Uzv nalaz mikrocisticni jajnici, menstruacije inace svaka 24 dana zadnji ciklus 26 dana.. Papa test 2 grupa, grupa sekreta ||, u vag.brisu klebsiella pneumoniae koju sam izlijecila hvala Bogu visiren antibiotikom i vaginaletama polygianax i na svoju ruku pila lactogyn kapsule i muz je pio visiren i zajedno smo pili i funzol nakon visirena po pp doktora.. Doktor me nije htio slati na nikake pretrage neko samo da se opustim i bice.. Ja sam onda prosli mj sve Privatno uradila a ovaj mj sam 4.dan ciklusa uradila i hormone pa Vas molim da mi kazete dali je problem u njima sto ne ostajem trudna.. Muzev spermiogram ok.. Moji hormoni koje sam radila prije 2 dana su ovakvi:

Amy57

Progestern cu raditi 21.dan ciklusa a mozel se po ostalim hormonima vidjeti dali imam ovulacije?

S-t3 1.58 nmol/L ref. vrijednosti 1.30-3.10 metoda eclia2
S-t4 92.45 nmol/L ref. Vrijednosti 66.00-181.00
S-tsh ( ultrasenzitivni) 1.39 ulu/ml ref.vrijed.0.27-4.20
S-estradiol 83.6 ng/L folik.12.4-233.0 ovulac. 41.0-398.0 luteal.22.3-341.0 menop. <5.0-138.0
S-lh 5.0 Iu/L folik.2.4-12.6 ovulac.14.0-95.6 luteal 1.0-11.4 menop 7.7-58.5
S-fsh 6.0 IU/L folik.3.5-12.5 ovulac 4.7-21.5 luteal 1.7-7.7 menop.25.8-134.8
S - prolaktin 398.5 uiu/ml m:86.0-324.0 z: 102.0-496.0
S-testosteron 0.673 ug/L zene od 20-49 god. 0.084-0.481 dali je ovaj visok testosteron uzrok sto ne ostajem trudna? I kako se lijeci?

Izvinite na dugom postu i sretni Bozicni praznici.

Lp i hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hormonski status vam je uredan. Iduće je potrebno napraviti 3d uzv materišta te prohodnost jajovoda.

Amy57

Znaci ne smeta sto je testosteron veliki.. happy vec sam se bila uplasila.. Doktore radila sam prosli mj nekakav vaginalni uzv u boji.. Zaboravila sam napisat.. Mozete li mi samo jos reci koji dan ciklusa da krenem na folikulometriju, posto mi je ciklus bio 26 dana.. jer i to zelim uradit ovaj mj. Hvala puno na odg.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Od 9. dana ciklusa.

Amy57

Citiram doktorove rijeci na folikulometriji sinoc: na desnom jajniku nema nista a na lijevoj strani se vidi slobodna tecnost.. ne vidim nikakvu cistu da je pukla ali i ne moram da je vidim..
mene sad zanima dali to znaci da je bila ovulacija ili se mora vidjeti zuto tijelo odmah kad i ta slobodna tecnost koju mi je pokazao..

Amy57

Postovani, sinoc sam otisla na folikulometriju da vidim jesam li imala ovulaciju a sinoc mi je bio 15.dan ciklusa, nisam mogla prije jer nisam bila par dana kuci.. lh trakice su 12-og. dan ciklusa bile pozitivne a doktor sinoc kaze da ima slobodne tecnosti ali da ne vidi ciste odnosno nevidi da je folikul pukao koliko sam razumijela.. dali to znaci da je bilo ovulacije ili da ipak nije.. mora li se vidjet cista-folikul ili je dovoljna ta slobodna tecnost..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Žuto tijelo se još ne može vidjeti. Ako je viđena slobodna tekućina vjerovatno se radilo o ovulaciji, što je dokazano i LH trakicama.

Amy57

Postovani, danas mi je 21.dc ali je nedjelja pa nisam isla vadit krv da vidim kakav mi je progesteron .. doktor mi je ipak propisao Klomifen 2 tbl dnevno od 5.do 9.dana ciklusa.. nije mi jasno zasto ako kaze da sam imala ovulaciju, moze li on povecat progesteron u slucaju da je nizak.. i rekao je da dodjem tek 16. dc na folikulometiriju i da imam odnos tek kad mi on bude rekao a ja se bojim da ce do tad i proci plodni dani.. jer po LH trakicama je uvijek bila O 11.ili 12 dc.. i nije li to prevelika doza klomifena jer dosad ga nisam nikad pila.. plasi me hiperstimulacija.. a inace kad treba da dobijem 2 dana prije menstruacije imam ceste ventrikularne ekstrasistole, preskakanje srca ( sa srcem je sve ok uzv srca, ergometrija, holter i ostalo), pa se bojim da nece bit jos gore od klomifena jer je i to hormonska terapija kolko sam skontala... joj izvinite sto Vam dosadjujem ali posto je ovaj doktor privatni kod koga idem nemam bas puno vremena da pricam sa njim o tome sto me zanima..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tu je previše pitanja i nejasnoća. Ako imate privatnog ginekologa nazovite ga i pojasnit će vam sve nedoumice.
Ako neće ima i drugih ginekologa .

Katarina7

Postovani,
Imam 20 godina i prijethodne 2 godine sam isla na preglede uredno na po 6 mjeseci i ginekologica mi je rekla da mi je jedan jajnik mjesovite a drugi mikrocisticne gradje te dala pilule lindynette 20 koje pijem vec godinu i pol, nakon analize krvi posle godinu dana rekla je da mi ne treba pauza jer mi pilule sasvim odgovaraju, no isla sam kod druge doktorice prosle nedelje koja mi je rekla da imam policisticne jajnike no nije sigurna je li je pcos ili samo takva struktura (??) i da moram pauzirati sa pilulama, takodje je rekla da mi je endometrijum tanak 5.8mm na 8 dan ciklusa. Sto Vi mislite o endometriju i da li trebam napravit pauzu?
Lp