Kontracepcija

moguća trudnoća?

bunny

Dobar dan!

U situaciji sam u kojoj ne znam što da učinim. Naime,dečko i ja smo sinoć imali spolni odnos, nažalost, kondom je puknuo i on je svršio u meni. Jučer mi je bio 13. dan ciklusa.Već osam mjeseci sam na piluli i to na triquilaru, no prije dva mjeseca, kad je triquilar privremeno bio povučen s tržišta, ljekarnica mi je preporučila yasmin koji sam tada i uzela. Nakon 1 pakovanja yasmina sam se ponovo vratila na triquilar. Kolika je šansa da ostanem trudna?Što trebam učiniti?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vi dakle trenutno koristite Triquilar? Kako bi onda bili trudni? Nadam se da vam je jasno da uz kontraceptiv partner smije ejakulirati u vas.

pharm

Zahvaljujem na prijašnjim odgovorima. Htio bih vam postaviti još par pitanja.
Postoji li mogućnost trudnoće ukoliko se nađu male koncentacije sperme pomiješane sa tekućinom 3-4 cm od otvora rodnice? Postoji li neka granica? Vjerojatnost? Da li je potrebna ejakulacija u rodnicu da bi do oplodnje došlo te gdje se zapravo nalazi jajašce kada ga oplode spermiji?
npr. 3 dana od ovulacije

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

U situaciji koju ste naveli ne postoji mogućnost trudnoće. Potrebna je ejakulacija u rodnicu, drugo su lovačke priče.
3 dana prije ovulacije jajašce je još u jajniku (ali spermiji teoretski mogu živjeti 3 dana pa ga dočekati po oslobađanju iz jajnika). 3 dana poslije ovulacije jajašce više nije živo, ono može preživjeti samo 24 sata.

pharm

Možda ste me krivo shvatili. Mislio sam na 3-4cm unutar rodnice(koliko može penetrirati glans penis).
npr. da ne dođe do ejakulacije u daljinu, već da mala količina sperme iziđe. Može li ista tekućina oploditi jajašce na taj način ili je potrebno izbaciti spermu do vrha maternice?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Sjeme u rodnici, na bilo kojoj dubini, može dovesti do trudnoće.

pharm

Oprostite ako vas gnjavim, ali ne znam koga bih pitao, a zanimaju me te stvari.
Ako se oplodnja zbiva u jajovodu, kako sjeme sa dna rodnice može doći do jajovoda i oploditi jajašce? Trebalo bi proputovati i rodnicu i maternicu.
Ako se može oploditi u rodnici, gdje će se smjestiti?
I još me zanima gdje se nalazi jajna stanica 24 sata nakon ovulacije, tj. u vremenu kad je sposobna za oplodnju?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vidim, kad se o tome učilo na biologiji još vas nije zanimalo happy
Jajna stanica se otpušta iz jajnika u jajovod koji ju prihvati, proputuje cijeli jajovod, i ukoliko u njemu ne dođe do oplodnje umire u maternici te se izbaci sa menstruacijom.
Oplodnja se dakle zbiva u jajovodu, a spermiji (da, da) prođu kroz cijelu rodnicu, maternicu, do u jajovod.

Pre dve nedelje sam pokusao da imam odnose sa devojkom,i nisam skroz bio usao u vaginu,i posle par dana isto tako,ali samo vrhom penisa.U strahu sam,jer nismo koristili bilo kakvu zastitu,a ja se plasim da sam mozda pustio malu kolicinu sperme. Njoj sada kasni menstruacija 2 dana,i ne oseca nikakve bolove u stomaku,koje je osecala pre kada joj je kasnilo,pa se plasim jel postoji mogucnost trudnoce?

Natalija Beljo, dr. med.

Ako je prošlo 14 dana od tog odnosa neka napravi test.

mapina

Dobar dan.

Željela bih vas pitati nešto u vezi prestanka korištenja kontracepcijskih pilula i poremećaja menstrualnog krvarenja.
Uzimala sam kontracepcijske pilule Yasmin 2 godine sve do 25.10.2010. Otada i u 11. i u 12. mjesecu, menstrualni ciklus i menstrualno krvarenje mi je bilo uredno, bez ikakvih problema. Od 31.12.2010. do 10.01.2011. sam imala spolni odnos više puta, bez zaštite, ali partner nije ejakulirao u mene nego je izvadio penis prije ejakulacije. U 12. mjesecu sam menstruaciju dobila 17.12., a u 1. mjesecu također na isti datum, 17.01. kao i prošli mjesec. Danas mi je 4. dan menstruacije, i od prvog dana krvarenje mi je bilo vrlo vrlo rijetko, što nikad nije bilo tokom svih 5 godina još od prve menstruacije, uvijek je bila uredna. Zanima me da li postoji mogućnost da mi se to pojavilo zbog prestanka uzimanja pilula, što me čudi jer sam prestala ih uzimati prije 2 mjeseca, ili sam možda trudna?
idući tjedan idem na ginekološki pregled pa ću još i tamo provjeriti. Ali prije toga sam htjela posavjetovati se s vama.

Unaprijed hvala. Pozdrav.

Natalija Beljo, dr. med.

Prvo što bih pomislila s obzirom da su prethodne došle na vrijeme i ova je ( iako bi inače nakon prestanka pijenja OHC kasnila) da je u pitanju trudnoća . Tako da nažalost ne mogu reči ni da je ili nije trudnoća i jedino će enigmu riješiti pregled drugi tjedan.

sabinaka

molim vas da mi pokusate dati odgovor...
vec 4 godine uzimam tablete diane 35 radi neredovnih menstruacija, akni, dlakavosti i sl.i super su mi odgovarale, pomogle su mi..
medjutim na posljednja dva pregleda krvi, doktorica je ustanovila da imam povisen holesterol i trigliceride, pa je kazala da prestanem sa uzimanjem pilula da vidimo da li su one uzrok tome..tako sam i uradila..znaci zadnju sam popila 6.12.2010. a menzes dobila 10.12.
Sa deckom sam imala odnose od 2-6 januara(nakon mjesec i pol dana koliko se nismo vidjeli..)...koristili smo kondome, i pazili se u koristenju...medjutim mengu jos nisam dobila... jucer sam radila kucni test na trudnocu i pokazao se negativnim.. oko 10 do 15 januara sam imala simptome kao da cu da dobijem a nisam(nadutost u trbuhu,napetost grudi)...
sta se desava?
da li je moguce da je test pogresan nakon 15ak dana koliko mislim da mi kasni menstruacija?
hvala vam na odgovoru unaprijed...

Natalija Beljo, dr. med.

Ne, test je dobar i nije trudnoća jer ste odnose imali sa kondomom.Mjesečnica kasni jer ste prestali piti Diane pa je to i za očekivati . Vi slobodno još bez panike pričekajte .

sabinaka

hvala vam na odgovoru.. happy

Lady7

Draga doktorice,
Uskoro punim 19 god., menstruaciju imam svakih 28-31 dan, ali sada mi kasni 3-4 dana. Imam simptome kao da trebam dobiti( blagi bol u grudima, naduven stomak..). Nemam polne odnose, jos uvek sam nevina, ali sam imala peting sa deckom. Bilo je samo dodira izmedju polnih organa, ali decko nije ejakulirao na meni. Mada postoji mogucnost da se pojavila koja kap tecnosti pre ejakulacije(ali mozda i nije) . Bila sam i prehladjena pre 8-9 dana, pila sam parasetamol. Imala sam dosta obaveza, pocela sam intenzivno da se spremam za prijemni, ali ne predstavlja mi to neki stres kao i poneka svadja sa deckom, mada sam se poslednjih dana bas uspanicila i unervozila oko ovoga(cak je i zeludac poceo da me boli, a uvek kada se vise iznerviram to mi se dogodi), cak ne mogu ni da spavam, jer se plasim da postoji mogucnost od nezeljene trudnoce. Molim vas recite mi da li treba da se brinem? Unapred hvala.

Natalija Beljo, dr. med.

Od svih tih stresova se i ciklus malo porematio, tako de nemate zašto paničariti.

kikicka

poštovana,
več par mjeseci radimo na bebi... menstruacije su mi redovite svakih 28 dana....... prošku menstruaciju imala sam 16.01. i trajala je svega 2 dana i samo smečkasti iscjedak.... ovaj mjesec također smo pokušavali.... imali smo češće odnose za vrjeme plodnih dana.... međutim menstruacija mi je umjesto 13.02. došla 11.02. i opet je trajala 3 dana. smečkasti iscjedak a prvi dan pomješano se nekakvom sluzi.
zadnjih 2 tjedna imam lagano povišenu temperaturu između 37,2 i 37,5. stalno mi se več neo vrijeme jede samo slano a inače sam ljubitelj slatkog.
imam lagane bolove u donjem dijelu trbuha i jajnicima ali nisu kao menstrualni nego nekakvo zatezanje, povremeno se znaju javit i u preponama, glavoolje, mučnine koje se javljaju povremeno u razno doba dana. trbuh mi je napuhan za poludit.
radila sam test i negatian je.
moje pitanje je dali je moguče da je test krivo pokazao i kolika je mogučnost da sam trudna.
unaprijed hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Napravili ste ga prerano, treba ga raditi 14 dana od nezaštićenog odnosa.

kikicka

nezaštičene odnose smo imali od 20.01. skroz dok nisam dobila menstruaciju 11.02.
buni me negativan rezultat testa i simptomi koje imam