Kontracepcija

Mogucnost trudnoce

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, počnite s uzimanjem tableta na prvi dan menstruacije, dakle kada nastupi pravo, uobičajeno krvarenje.

amarie123

Poštovani,

Imala sam nezasticen odnos tri dana nakon zavrsetka plodnih dana. Decko nije svrsio u mene, ali mislim da mu je malo pobjeglo... trebam li uzet ellaone?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste sigurni da su bili neplodni dani nema potrebe.

amarie123

Zadnja menstruacija mi je bila 6. sijecnja. Na kalendaru za dan odnosa pise da je srednja mogucnost trudnoce pa sam zelila provjerit

Ivo Balenović, dr. med.

Ako je zadnja menstruacija bila 6. siječnja, ovulacija je bila 20. siječnja, a u plodne dane se računa period od 17. do 23. siječnja.

Nella..3

Postovanje,
Ne koristim kontracepcijske pilule, ja i moj decko ovaj mjesec imali smo nezasticen prekinuti spolni odnos, vec tjedan dana imam bol u trbuhu, smedi iscjedak sam dobila jucer, kad se obrise je crvenkasto na papiru, menstruacija mi nikada nije bila takve boje, uvijek bi bila obilata i bilo bi jasne razlike u bojama, ima li razloga za brigu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niste napisali kada je bila zadnja menstruacija, niti koliko Vam traju ciklusi, niti koji ste dan ciklusa imali odnos, niti da li Vam menstruacija kasni, tako da je bez tih podataka nemoguće barem okvirno odgovoriti na pitanje.

Okoba

Postovani, imam dosta redovite mjesecnice, 28 dana, a ponekad 29 i 30. Posljednja mjesecnica mi je bila 14. Sjecnja. Medutim sa deckom sam imala odnos 21, 28 sjecnja, 4, 11. Veljace. Prakticiramo prekinuti snosaj kao zastitu, ali 28, 4 i 10 nije nastupio prekinuti snosaj vec je ejakulirao u mene. Po izracunima plodnih dana, najplodniji mi je 30. Sjecnja, ali me brine datum 28. Mjesecnicu nisam dobila na 28 dan ( 11.2), a niti na 30 dan (13.2). Da li postoji mogucnost trudnoce? Ili sam ja poprilicno napeta zbog toga, pa mjesecnica ne dolazi. Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovoru. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, imali ste odnos u vrijeme plodnih dana i velika je vjerojatnost da je došlo do trudnoće. Savjetujem da učinite test na trudnoću.

Ivana15091994

Poštovani,

menstruaciju sam dobila 06.02 te sam tada pocela uzimati softine pilule. Do sada sam ih popila ukupno 9. Zanima me jesam li zasticena od trudnoce ako muz ejakulira u mene ili se moramo dodatno zastiti? Ginekologica je rekla kako za potpuni zastitu moram popiti cijeli blister. Ovo mi je prvi puta da pijem pilule.

Hvala na odgovoru,

Lp

veronika4

Postovana,
uzimam belara kontracepcijske pilule redovito bez kasnjenja od 5.mj prosle godine i svaki put mi je mjesecnica redovito dolazila na 3.dan od uzimanja posljednje tablete. Medutim, ovaj mjesec mi se na 4.dan od uzimanja posljednje tablete umjesto menstruacije pojavio smedi iscjedak. Spolne odnose imam cesto s deckom. Zanima me da li se trebam zabrinuti vezano za trudnocu ili je to normalno. Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ivana, kada se kontracepcija počinje uzimati od 1. dana menstruacije, kontracepcijska zaštita nastupa odmah. Ukoliko niste započeli s 1. danom krvarenja, potpuna zaštita nastupa idući ciklus.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, normalno je da se kod žena koje uzimaju kontraceptive krvarenja smanjuju, a ponekad mogu i potpuno izostati. Ukoliko menstruacija izostane dva ciklusa za redom treba učiniti pregled da se isključi trudnoća.

Ivana15091994

Poštovani,

hvala Vam na odgovoru. Danas sam nazvala svoju ginekologicu koja me dobro izvrijeđala jer sam imala nezaštićeni spolni odnos(jučer) te je rekla kako tablete počinju djelovati tek nakon što se potroši prvo pakiranje. Po svemu sudeći ako sam ja menstruaciju dobila 06.02. kada sam i započela piti pilule, vjerojatnost za trudnoćom je mala jer se ni plodni dani ne mogu poklopiti. Rekla mi je da ukoliko ne želim ostati trudna da si kupim ellaone jer mi to jedino preostaje ili da čekam pa da se vidi. Problem je što mi uopće nije naglasila, dok je prepisala softine, kada one počinju djelovati jer sam pročitala da je žena zaštićena odmah ukoliko ih se uzme prvi dan menstruacije. Inače nemam velika odstupanja u ciklusu, najkraći je 26 dana, a najdulji 33. Imam 24 godine i sada sam po prvi puta odlučila uzeti pilule, do sada smo uvijek prakticirali metodu prekinutog snošaja, već 6 godina. Uzela sam ellaone. Zanima me što sad dalje? Dakle popila sam danas u 17 h desetu pilulu i u 19 h elaone. Nastavljam li i dalje piti normalno softine ili? Moja ginekologica nije mi uopće odgovorila na to pitanje, već nervozno poklopila rekavši mi da sam se neodgovorno ponijela.

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Ako se kontracepcija počne uzimati od 1. dana ciklusa zaštita nastupa odmah s 1. danom ciklusa i traje neprekidno dokle god se redovito uzima kontracepcija (dakle i za vrijem 7-dnevne pauze). Budući da ste uzeli tabletu za dan poslije, prekinite s kontracepcijom i pričekajte menstruaciju. Tada krenite s novom kutijom.

crnks123

Postovani,
redovito uzimam tablete Belara, uglavnom ih pijem navecer +/- 2h. S deckom imam redovite odnose, ne koristimo zastitu niti prakticiramo prekinuti snosaj. Zadnja menstruacija mi mi je bila izuzetno slaba i trajala je jedva 3 dana sto nije uobicajeno, inace mi je menstruacija redovita (svakih 25-26 dana i traje 5 dana). U zadnje vrijeme sam cula puno slucajeva o laznoj menstruaciji pa me to prestrasilo i navelo na razmisljanje o mogucoj trudnoci s obzirom da je posljednja menstruacija bila tako slaba kao da je nije ni bilo. Postoji li mogucnost da sam trudna i je li potrebno da napravim test? Ako da, kada ga je najbolje napraviti ga i ako mogu dobiti preporuku koji kupiti.

Hvala na odgovoru, lijep pozdrav

Ivana15091994

Poštovani,

evo mene opet s pitanjem. Dakle da objasnim prethodni problem koji sam već postavila. Kontracepciju sam počela piti 06.02. po prvi puta na prvi dan ciklusa. Spolni odnos sam imala 14.02. i dogodila se ejakulacija. Drugi dan sam nazvala svoju ginekologicu koja mi je savjetovala da popijem elaone za dan poslije jer po njezinim riječima ova kontracepcija djeluje tek nakon što se popije cijeli blister. Popila sam elaone 15.02. i Vi ste mi savjetovali da prestanem piti kontracepciju, međutim ona mi je naglasila da ju i dalje redovno pijem i ja sam nastavila pitu ju i dalje. Dvadesetog sam imala roskasto krvarenje nakon popijene elaone. U ponedjeljak 26.02. popila sam zadnju tabletu i sad imam pauzu, ali evo već je treći dan i ja nisam dobila menstruaciju. Ima li to kakve veze sa uzimanjem elaone i s nastavkom uzimanja kontracepcijskih pilula ili? Stvarno sam zbunjena zbog njezinih savjeta i više ne znam što da si mislim.

Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana crnks, uobičajena pojava kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive je oskudnije krvarenje. Ono ponekad može i izostati. Ukoliko izostane dva mjeseca za rednom, obavezan je pregled.

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće.

bubi1.2.3.

Pozdrav,

imao sam zasticen odnos s djevojkom u vrijeme njenih plodnih dana, odnosno na dan ovulacije. U jednom trenutku osjetio sam izlazak tekucine iz mojeg spolovila, ali nisam ejakulirao. Pretpostavljam da se radi o predejakulatu. Nakon toga nastavili smo s odnosom jos par minuta i zavrsili bez da sam ejakulirao. Zanima me postoji li mogucnost da je taj predejakulat (ili barem dio) "ispao" iz kondoma i zavrsio u vagini te postoji li uopce mogucnost trudnoce u ovom slucaju?
Kondom smo nakon odnosa provjerili i ustanovili da je u redu, samo sto je unutra na vrhu kondoma bilo malo bijelih "mrlja".

Unaprijed hvala.