Kontracepcija

Molim pomoć!

Tanjola

Poštovana doktorice,
znam da je već o ovoj temi bilo pisano, ali molim Vas za odgovor.
Imam 30 god. i uredan cikus, svakih 28-30 dana. Trebala bi odgoditi menstruaciju.Nisam to dosad nikad radila pa me pomalo strah. Čula sam za tablete primolut-nor, al piše da se one piju najviše 10ak dana,a to mi ne paše.Kontracepcijske tablete nisam nikad pila,a znam da se njima može odgoditi menstruacija. Zanima me koje biste mi preporučili u tu svrhu, a da imaju malu razinu hormona i ne velike nuspojave?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Pozdrav.

Natalija Beljo, dr. med.

Savjetovala bih Duphaston ( nije kontracepcija) i to da počnete piti 10 dana prije očekivane mjesečnice i pijete dok ne želite da dođe mjesečnica.

Tanjola

a kako se pije, koliko tableta dnevno?
Hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Jedna ujutro jedna navečer.

lana.banana

zanima me jedna stvar, pocela sam piti kontracepcijske pilule novynette koje mi je preporucila ginekologinja ali nakon koliko sati ja njih moram popiti 12 ili 24 malo sam zbunjana jer neki mi govore 12 a neki 24 pa ako bi mi mogli dati odgovor? hvala happy

Natalija Beljo, dr. med.

Pijete ih jednom na dan najbolje uvečer , a to piše i u upustvima i počinjete sa prvim danom ciklusa.

lana.banana

Hvala vam puno happy

zoe7

Poštovani,
pijem Lindynette 20 pet dana. Nikada prije nisam pila nikakve kontracepcijske pilule.
Pijem ih navečer i prekjučer popodne mi se pojavila mučnina, to se nastavilo i jučer i danas, s time da mi je jučer omekanila stolica, a danas još i više, meka je i tanka.
Može li to biti jedna od nuspojava pilula?
Hvala na odgovoru

Natalija Beljo, dr. med.

Može, tako da ako se ne bi pojačavalo nastavite dalje.

zoe7

Evo, već se polako smiruje, a i imam inače IBS i bliže se isptni rokovi pa se možda i nisam trebala toliko brinuti.
Hvala puno još jednom!

zoe7

Poštovana doktorice, imam još nekoliko pitanja vezanih uz pilule.
Može li na apsorpciju pilula utjecati lijek protiv glavobolje, npr. brufen 600 mg? popila sam jedan ujutro zbog prehlade i glavobolje i nisam uzimala nikakav drugi lijek. trebam li nakon takvog lijeka koristiti dodatnu zaštitu?
Također, ginekologica mi je savjetovala da, sve dok ne popijem cijeli prvi ciklus Lindynette 20, nemam spolni odnos bez zaštite i prekida snošaja, no međutim u uputstvima koja se nalaze u kutijici piše da sam zaštićena nakon prve pilule jer ih uzimam točno onako kako piše.
Isto tako, već 9. dan, iako mi inače menstruacija traje 7 dana, imam neko manje krvarenje, ali već sam na forumu pročitala da je to normalno, pa me zanima koliko bi to još dugo neprekidno trajalo, te da li ću onda ponovno za 2 tjedna, kada napravim pauzu od 7 dana, imati krvarenje čak i ako taj spotting ne stane?
Puno Vam hvala na odgovoru happy

Natalija Beljo, dr. med.

Dobro ste pročitali da ste zaštićeni od prvog dana ako ste počeli piti prvi dan ciklusa, spotting traje cca 4 mjeseca i da nakon pauze imati ćete normalnu mjesećnicu .

Vx

Pozdrav,
imam jedan problem. Počela sam piti kontracepciju (lindynette) prvi dan menstruacije, odnosno mislila sam da sam počela. Pila sam duphaston po preporuci ginekologice 5 dana jer mi je menstruacija kasnila 2 tjedna, a sljedeći dan nakon prestanka se pojavila sukrvica. Naime, inače mi je prvi dan slabija menstruacija, pa sam počela piti na prve znakove krvi. Međutim, drugi dan se na ulošku isto pojavila samo mala točkica krvi, a sada treći dan je krvarenje gotovo u cijelosti prestalo... A prvi dan sam imala snošaj i dečko je svršio u mene jer u uputstvima piše da sam zaštićena od 1. pilule. Ovo mi je prva kutija kontraceptiva i brine me je li taj prvi dan spotinga bio prvi dan ciklusa? Jesam li pocela piti tablete krivo? Da li da nastavim piti tu kutiju pilula ili ne? Postoji li mogućnost da sam trudna?

Puno hvala.

Natalija Beljo, dr. med.

Sve ok, zaštićeni ste , nastavite piti dalje.

zoe7

Poštovana doktorice,
imam pitanje u vezi nekih nalaza koje sam nedavno dobila.
Naime izvadila sam D Dimere čija je vrijednost bila 1.03 naspram gornje granice koja je 0.5 te mi je MVP 10.06, a gornja granica je 10.04
Uzimam kontraceptiv Lindynette 20 dva i pol mjeseca pa me zanima jesu li te povišene vrijednosti u skladu s uzimanjem pilula i postoji li prema ovome možda razlog za prestanak njihova uzimanja?
Zahvaljujem na odgovoru!

Natalija Beljo, dr. med.

Napravite pauzu.

tinaa7

pokušavala sam nač odgovor na moje pitanje ali nisam našla...
prije 2 mjeseca sam prestala piti cilest...nakon prestanka mi je menstruacija kasnila 10 dana...dobila sam ju 8.7.
nakon toga sam imala odnos 25.7 i nakon 10 sati sam popila tablte za dan poslje (3 cilest odmah i 3 nakon 12 sati)
danas imam bolove u trbuhu i malo krvarim...neznam dali je to možda menstruacija? i dali mogu počet sada pit normalnu kontracepciju...cilest...svaki dan?! i kada?
unaprijed hvala! happy

crvenosrce

poštovana, imala sam mjesecnicu 12.5., zatim 8.6., zatim 28.6., pa 18.7. po tim ciklusima bi trebala dobiti menstruaciju u razdoblju od 7.8. do negdje 14.8....imala sam spolni odnos 24.7. i decko nije svršio u mene, ali nismo koristili nikakvu zaštitu...obicno mi menstruacija traje nekih 5, 6 dana...dakle pocetak je bio 18.7. a završila mi je 23.7. ujutro....da li je mogucnost trudnoce velika???

Natalija Beljo, dr. med.

tinaa Možete i od tog točkastog krvarenja.
crvenosrce Šanse50 :50

ssimonaa123

Poštovana,
počela sam po piti kontracepcijske pilule novynette 23.7., to su mi ujedno i prve kontracepcijske pilule. Nakon zavrsetka menstruacije imam stalno smedji iscjedak. Ginekologica mi je rekla da je moguca pojava istog, zanima me do kada bi on trebao nestati odnosno nakon kojeg vremena bih se trebala zabrinuti? Takodjer me zanima kolika je sigurnost ako pri odnosu decko ejakulira u mene? Da li postoji rizik, u slucaju da ostanem trudna dok pijem kontracepcijske pilule, da beba ne bude u redu pa da moram na pobacaj? Unaprijed hvala!
Lijep pozdrav