Kontracepcija

pauza od pilula!

slobodica

Poštovani,
Malo sam zabrinuta pa me zanima vaše mišljenje! Otprilike 2 i pol godine sam pila pilule Cilest i napravila pauzu od 2 mjeseca. Prva menstruacija odmah poslije pilula je bila normlana, druga mi je kasnila 4 dana, dok je treća 12 dana. No nisam sigurna da li je to što sam dobila uopće prava menstruacija ili lažna, pa me brine da nisam možda trudna. Kako sam namjeravala opet početi s pilulama, čim mi se ta druga menstruacija pokazala odmah sam popila tabletu i tako nastavila slijedećih dana. Već mi je sedmi dan no menstruacija nije kako treba, nema nikakvog krvarenja nego samo smečkasti iscjedak (prvi dan je bilo nešto sitno krvi). Zato se brinem da možda to nisu prave stvari, da sam možda trudna i da mi pilule neće naškoditi djetetu. Trebam li biti zabrinuta ili su to ipak stvari? Da li da napravim test za trudnoću ili otiđem liječniku????

Natalija Beljo, dr. med.

Nakon šta se prekine sa OHC sljedeća mjesečnica zna kasniti i biti kraća.Ako ste imali nezaštićene odnose u tom periodu bez OHC bilo bi dobro da se javite gienekologu da napravi UZV , a Vi možete test.

slobodica

znači trebala bi provjeriti dal sam trudna!? jer kažem vam..trenutno pijem pilule jer sam mislila da su to stvari.. a pošto mi ide samo smečkasto već 7 dana, znači da je moguće da to nisu stvari??? hvala!!

slobodica

i jos nešto.. mogu li pilule naštetiti bebi ako sam kojim slučajem trudna.. jer na pregled neću moći prije drugog tjedna?

Natalija Beljo, dr. med.

Za odgovor na to pitanje pacijentice obično šaljemo na razgovor na Rebro (Zavod za farmakologiju) gdje oni one donose sud da li je i u kojoj mjeri štetno za plod.

slobodica

napravila sam test i negativan je. sada mogu biti mirna. ali iscjedak je i dalje prisutan no mislim da je to mozda kakva upala jer ju cesto imam zbog osjetljivosti organizma.. tako da je i to rjesivo jer imam tabletice za to.. ipak, hvala na pomoci!!!

ivana2928

A zanima me slijedeće. Može li uzimanje kontracepcije poremetiti rad hipofize tako da ona prestane lučiti FSH i LH? Jer znam da uzimanje kortikosteroida kao imunosupresije može djelovati na hipofizu tako da ona prestane lučiti ACTH.
Osim toga, vidim da ne zagovarate baš pauze u uzimanju kontracepcije. Zanima me, zašto?

Natalija Beljo, dr. med.

Kako je danas na tržištu kontracepcija sa niskim dozama hormona nije potrebna pauza jer sa pauzama samo povećavamo šanse za trudnoću ,a organizam tj .ciklus remetimo.Na ovim stranicama imate videolink sa prof.Šimunićem u kojem je lijepo i on objasnio zašto ne raditi pauze pa ga poslušajte.

ivana2928

da, pogledala sam i video prije nego što sam vam poslala upit. i ok, slažem se da je povećan rizik od trudnoće u pauzi, ali me zanima i što mislite o prvom dijelu moga pitanja? količina hormona u pilulama, koliko god mala bila, opet je puno viša od one normalne u organizmu.

Natalija Beljo, dr. med.

Kad pijete OHc one prvo djeluju na razini janika pa se onda šalje signal u hipofizu, tako da nema opcije koja bi potpuno zaustavila lučenje hormona( osim u slučaju tumora hipofize) već u ovom slučaju je postoji tzv . negativna povratna sprega.

ivana2928

nemojte se ljutiti, ali ne pitam vas ovo zato što sam izmislila nešto, studentica sam medicine i znam dobro što je negativna povratna sprega. htjela sam vas samo pitati za vaše mišljenje, jer sam se susrela sa slučajevima kada je uzimanje kortikosteroida u imunosupresijske svrhe uzrokovalo prestanak lučenja ACTH iz hipofize. i to ireverzibilno. profesore koje sam pitala su mi rekli da ne znaju mogu li tako djelovati i kontracepcijske pilule, a pošto sam vidjela da vi znate dosta o tome i da ovdje uvijek rado odgovarate na pitanja, pitala sam vas. po mome nekom skromnom znanju, estrogen iz jajnika inhibira lučenje FSH i LH u hipofizi (kao i kortikosteroidi lučenje ACTH). Pa ako je hipofiza nekoliko godina pod negativnim utjecajem visoke koncentracije, može li se dogoditi da jednostavno prestane lučiti FSH i LH?

Natalija Beljo, dr. med.

Kad sam čitala pitanje pretostavila sam da iza pitanja stoji netko kome to nije strano područje. Ako bi išli u dubinu biokemije možda bi se našlo na nekoj razini da koče iako u periodu od 5 godina koliko je dozvoljeno piti OHC nema takvih podataka . Isto tako i samo djelovanje kortikosteroida nije isto kao kod OHC ( mislim na primarno).

ivana2928

ok. hvala na odgovoru.

Lady Anne

Postovani,

od travnja 2013. pijem Lindynette 30, jako sam zadovoljna, menstruacije nisu bolne, a i grudi su se povecale.
Medjutim, u listopadu na uzv je utvrdjeno da se broj cista na jajniku povecao u odnosu na ranije. (bila je samo jedna cista, a na tom uzv u 10. mjesecu ih je bilo 4)
Doktorica mi je rekla da kao nadopunu pijem jos Maca prah do veljace 2014. pa cemo vidjeti kakav je nalaz.
U slucaju da su ciste ostale, morat cu preci na Triquilar, uz pauzu.

Moje je pitanje: Moram li bas napraviti tu pauzu? Zbilja ne bih zeljela raditi pauzu. Ako bas moram, je li dovoljno mjesec dana?
Zasto su se zapravo broj i velicina cista povecali?

Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bez nalaza uzv- a ne mogu komentirati vaše stanje! Kakvih cista? Kolika je veličina? Kakvi su nalazi spolnih hormona?
Dakle fali mi mnogo podataka da komentiram.

anamarija345

Poštovani, imam 23 godine i vec tri godine pijem Logest. Svakih 6 mj radim laboratorijske testove koji su uredni. Usprkos tome moj ginekolog zeli da sada napravim pauzu jer se to mora nakon 3 godine. Molim Vas za misljenje je li pauza potrebna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je sve u redu nije nužna pauza.

anamarija345

Poštovani,

Molim Vas za informaciju nakon koliko godina uzimanja se mora napraviti pauza od pijenja kontracepcije, konkretno Logest? I koliko dugo ta pauza mora trajati?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

U današnje vrijeme i uz ovako moderne niskodozažne pilule pauza nije nužna.
No ako vi to želite možete napraviti pauzu u bilo kojem trenutku.

Przfna

Poštovani!

U nedjelju sam uzela posljednju pilulu i danas/sutra bih trebala dobiti menstruaciju.
Naime, odlučila sam se napraviti stanku od uzimanja pilula nakon dolazeće menstruacije obzirom da sam od strane ginekologa upućena da je pauzu potrebno raditi nakon godine, godine i pol od uzimanja kontracepcije (uzimam Lindynette).
Međutim, jučer sam imala odnos s dečkom (ejakulirao u mene). Da li je moguće da sada ostanem trudna ukoliko sada napravim pauzu ili bi trebala nastaviti s uzimanjem pilula nakon menstruacije?
Unaprijed hvala!

Srdačan pozdrav!