Kontracepcija

pilula za dan poslije

*yas***

Postovani, molim vas da li mi mozete reci da li bih trebala uzeti pilulu za dan poslije. Naime, menstruaciju sam trebala dobiti 23.5., međutim kasni mi (nisam trudna, samo sam prije toga bila jako bolesna i izgubila u kratkom periodu vise kilograma, i takva kasnjenja su svaki put kad smrsam). Sinoc sam imala nezasticen odnos, i definitivno je ejak. bila unutra. Obzirom da svaki cas ocekujem da cu dobiti, ipak panicarim. Da li da ipak uzmem pilulu? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije potrebno.

roxy_00

Postovani, imala sam nezasticen spolni odnos i decko nije ejakulirao u mene, ali je prilikom ejakulacije malo sperme kapnulo na moj spolni organ. Zadnju menstruaciju sam imala 11.7. A odnos jutros znaci 26.7. Trenutno se nalazim izvan mjesta u kojem zivim i ne mogu dobiti svog ginekologa pa Vas molim da me savjetujete.. dali je potrebno popiti kontracepcijske pilule (sestra mi koristi yaz)? Inace mi ciklus traje 28 dana. LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam. To znate samo vi i partner. Ako ste sigurni da nije dio ejakulata završio u rodnici onda ne trebate.

Panicarrrr

Postovani, brinem jako. Imam dva pitanja. Da li se ciklus koji je u proteklih pola godine trajao 30, 27, 28, 32, 28 i 29 dana smatra pravilnim tj da li moze da se ustanovi kad je bila ovulacija? Pitam to jer sam imala odnos na 27. dan, i nakon odnosa smo videli rupice 2 na kondomu. Znaci kondom nije skroz pukao nego je imao fabricku gresku. Nakon pola sata sam popila Escapellu. Sad mi je 32. Dan i nisam jos dobila iako je sutradan nakon uzimanje tablete bilo sukrvice i to samo ujutru. Da li treba da brinem oko trudnoce? Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, 27. dan ciklusa je neplodni dan. Ovulacija se događa u sredini ciklusa. Menstruacija uvijek nastupa 12 do 14 dana nakon ovulacije. Plodni dani se računaju od tri dana prije do tri dana nakon ovulacije.