Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Obzirom da nije bilo ejakulacije, šansa za trudnoću je iznimno mala. Ako se bojite i te male šanse, onda uzmite hitnu kontracepciju.

commercial

ispričavam se doktorice ali dali bi mogli odgovorit na moje pitanje?hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ja se ispričavam što nisam primijetila vaše pitanje. Mislim da sad možete biti mirni. Menstruacija je u 99% slučajeva znak da do trudnoće nije došlo. Iznimno, ako je čudna ili oskudna, dolazi u obzir da trudnoća postoji. Tada se učini test na trudnoću pa se riješe dvojbe.

flashcro

doktorice...cura i ja smo imalo odnos 23.12 u 3h , pukao nam je kondom na kraju odnosa,ejakulirao sam izvana te smo tek tada to primjetili...24.12 ujutro smo otisli do ginekologa i dobili cilest pilule, 3 odma i 3 tablete nakon 12 sati..dali mozemo biti sigurni da nece biti trudnoce..(inace menstr. su redovite svakih 25-28 dana) puno hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Sigurnost hitne kontracepcije je 96%. Međutim, kako nije došlo do ejakulacije, ne vjerujem da može doći do trudnoće.

flashcro

da se samo nadovezem na prijasnje pitanje, inace zadnja mestruacija bila je 2.12..

ppsstt

pred dva i pol mjeseca tocnije 15.10. meni i decku je puko kondom, popila sam pilulu za dan poslije, menstruacija je normalno dosla, isla sam kod ginekologije na pregled za pilule, obavila sve pretrage ali imam sitnocisticke jajnike i imam poviseni secer tako da jos neke pretrage moram obaviti da bi mi mogla pripisati redovitu kontracepciju. proslu noc je opet puko kondom (14. dan do prvog dana menstruacije, a inace su neredovite), sad sam ponovo popila pilule (jasmin 3 sad, a 3 za 12 sati) i zanima me dali to moze imati neke trajne posljedice na moj organizam?? dali mi to moze nekako unistiti jajnike i utjecat na zdravlje? i u principu kolko cesto se mogu pilula za noc poslije koristiit??
unaprijed hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Čim rjeđe tim bolje jer u iznimnim, rijetkim slučajevima mogu imati posljedica. Zato s tim oprezno.

mijau

Dobila sam recept na hitnoj ginekologiji za Cilest, doza 3*1, ljekarnica nije bila sigurna pa je rekla da uzmem po jednu tabletu svakih 8 sati, sad vidim da je drugima propisano 3+3 svakih 12 sati pa mi nije jasno jel je moja ukupna doza premala? popila sam 1 tabletu 9 sati nakon spornog odnosa i sad bi trebala uzeti drugu tabletu, budući da mi liječnik nije ništa objasnio ne znam što da radim? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

To što ste vi dobili jest nažalost ništa. Ukoliko još nije prošlo 72 sata od odnosa uzmite 3 tablete sad, 3 za 12 sati. Ako je prošlo više od 72 sata više ništa nemožete nego čekati.

orjana30

postovana doktorice muzu je prije 1 sat puko kondom,ja sam mengu imala od 27.12 do 30.12 pa mi recite sta da radim u panici sam.s postovanjem

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ukoliko imate redovne 28-dnevne cikluse, danas vam je 9-ti dan i ne treba vam ništa, jer ovulacija će biti tek 14-ti, a spermiji dotad ne mogu preživjeti. Ako imate kraće i redovne, ili neredovite cikluse, uzmite hitnu kontracepciju.

orjana30

hvala na odgovoru.mjesecnice su mi uredne uvjek dobijem na dan dva prije prolse mjesecnice.sad sam dobila dan prije.ipak cu ja radi sigurnosti uzet cileste i popit.doktor mi je rekao da uzmem 2puta po 2 jeli to dobra doza radi sigurnosti. hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nije dobra doza, doza je 2x3 tablete sa razmakom od 12 sati. Ali svejedno mislim da ne trebate uzimati.

Triky

Poštovana doktorice! Za početak puno hvala na trudu i strpljenju koje ulažete u Vaše odgovore.
Moja situacija je slijedeća: menstrualni ciklus mi je posve pravilan, traje 29 dana. Zadnju mjesečnicu sam imala 18.12. Spolni odnos u kojem je kondom ostao u meni dogodio se 27.12 .( 10.dan ciklusa, malo prije početka plodnog razdoblja). 28. navečer popila sam (po savjetu ginekologa, iako vidim da vi ovdje drukčije preporučate: 2 žute tablete triquilara (2x 0,125 levonorgestrela i 2 x 0,030 mg etinil-estradiola) te 29. (12.sati nakon) još dvije. 3.1.dobila sam lagano krvarenje. Javila sam se ginekologu, rekao je da je to relativno normalno i da ce brzo proc. Krvarila sam cijeli dan malo blažim intenzitetom nego kad imam mjesečnicu. Dežurni liječnik u Petrovoj mi je preko telefona rekao da mu to ne zvuči zabrinjavajuće i da će vjerojatno uskoro prestat. Dan nakon sam cijeli dan opet dosta krvarila i imala nekoliko manjih ugrušaka. Nazvala sam ponovno hitnu i rekli su mi da sutra napravim test na trudnocu pa da se javim ako je pozitivan radi pobačaja?I da je mouće da mi je ovo normalna menstruacija ( stigla ranije gotovo 17 dana). Neznam puno o ovim stvarima ali čini mi se nemoguće da bi mi test sutra mogao pokazati objektivno stanje, pa sveukupno od tog odnosa je prošlo 10-ak dana. Što mi Vi preporučate i kakvo je Vaše mišljenje o mojoj situaciji, kolika je vjerojatnost trudnoće te da li mislite da će mi se menstrualni ciklus sada skroz poremetiti?
Stvarno najljepša hvala na Vašem odgovoru i sve najbolje,
pozdrav!

martink

Evo vako...

Ima sam odnos sa curom i kondom je pukao. Ja sam svrsio u nju, to je problem.
Zadnja mjesecnica joj je pocela 04.12., a odnos je bio 04.01. Njoj ciklus traje oko 35 dana prosjek, pa sam racunao i stvar bi joj tribala bit oko 09.01. znaci da je odnos bio za vrijeme neplodnih dana (daj Bože).

Ipak, da bi bili sigurni, ginekologica joj je pripisala Cilest pilule, 2 puta po 3 (svakih 12 sati) jer tako djeluju kao day after...
Tribala ih je popit u roku od 72 sata od odnosa, tako je i napravila, ali bilo je bas tisno, popila ih je oko 70 sati od odnosa.

Kolika je mogucnost da djeluju, i oce li stvar dobit sad ili ce kasnit...
PS Ne zelimo JOS dicu jer je ona mlada, a i ja sam

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako je slučajno bila ovulacija kad ste imali odnos, šansa da tablete djeluju je 96%. Ako nije bila ovulacija, nego stvarno neplodni dani, onda nema šanse da je trudna.

martink

Hvala na brzom odgovoru, svaka cast!!!

Eto, cura mi je popila tri cilest u 21.00h i opet tri jutros u 9.00h.
Nuspojave nakon uzimanja obe doze nisu jake, malo joj je zlo i slabo je spavala, ali nema povracanja.
Znaci li to da tablete ne djeluju, i kada bi mogla dobiti mjesecnicu (po kalendaru bi tribala bit sutra ili najkasnije prekosutra), jeli moguce da zakasni.

Eto nadam se da nisu bili plodni dani, iako joj ciklus nije skroz redovit, i traje vise od 30 dana.
A ako i jesu bili plodni dani, nadam se da ce tablete djelovat jer ih je popila oko 71h od odnosa, valjda nije kasno.

Odsad joj ja racunam ciklus, plodne i neplodne dane i sve drugo jer me je muka natrala da naucim.
Pozdrav veliki!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Predlažem da vaša cura uzme kontracepcijske tablete pa nećete morati računati. A inače, sve ste dobro napravili, ne brinite, a menstruacija bi lako mogla kasniti obzirom su joj ciklusi i inače neredoviti. Ako ne dođe za 14 dana tek onda možda imate razloga za zabrinutost pa napravite test na trudnoću.

tofi

5 mjeseci koristim Yasmin pilule.Zadnju mengu dobila sam 29.12.2007. Zadnji spolni odnos imala sam 6.01.2008. i nekoliko dana prije. 7.01.2008. zaboravila sam popiti tabletu.8.01. u 20 sati popila sam jednu tabletu i u 21,30 još jednu ( u običajeno vrijeme ). ciklus mi je 27-28 dana.Da li ima potrebe za hitnom kontracepcijom? Što dalje?

Nazad
Naprijed