Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Meris

Postovani doktore,
vec sam vam pisao da sam imao odnos sa djevojkom gdje je doslo do ejalukacije u vaginu, a ona je slijedeceg jutra(a trebala je taj dan kada smo imali odnos)dobila mensutraciju. Vi ste mi rekli da nema sanse za trudnocom i da nema potrebe za kontracepcijom.
E ona je slijedeci dan, znaci drugi dan menstruacije imala ugrusak koji je izasao i nakon toga se menstruacija smanjila.
Da li to mjenja situaciju ili...

S postovanjem

marinapd

Postovani,

Hitno mi je potreban Vas savjet, pa ako mozete da odgovorite u sto kracem roku. Prilikom odnosa moga decka i mene, doslo je do puknuca kondoma, posto je to bio 14ti dan ciklusa, odnosno kriticni dan, kroz 48 sati popila sam ellaone tabletu, odnosno popila sam je tacno prije 5 dana. Preksinoc tokom odnosa, djelimicno je ejakulirao u mene, to je bio 20ti dan ciklusa. Zanima me da li postoji mogucnost da ostanem trudna, s obzirom da sam popila ellaone prije 5 dana?

Hvala unaprijed !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Meris ne mijenja.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Marinapd, kritičan je bio odnos 14 . dana ciklusa. Ovaj drugi više ne. Vjerovatno neće doći do trudnoće.

duudduu

Postovanje..Evo vec sam imala pitanje za vas vezano uz pilulu escapelle i sad imam jos jedno.Zadnja menstruacija je bila 5.9.2014 nezasticen odnos 19.9. nakon 4 sata popila sam escapelle.prokrvarila sam 30.9.E sad je moje pitanje sljedece dali je to krvarenje izazvano pilulom ili je to redovna menga koja bi i ovako trebala doc 3.10 i dali se to krvarenje moze nadovezati na pocetak menstruacije.pitam zato sto bi htjela poceti piti kontrac.pilule pa neznam kad bi trebala ocekivati sljedecu menstruaciju tamo negdje oko 28.10. ili kasnije.Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovoru.Lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno menstruacija. Iduća menstruacija će doći u očekivano vrijeme, krajem 10. tog mjeseca.

Lucy21

Postovani
Svaki mjesec imam redovitu menstruaciju koja traje 5-6 dana. Sad mi je menstruacija dosla 24.9., a 25.9.imala sam nezasticeni spolni odnos i partner je ejakulirao u mene. Odmah nakon pola sata popila sam pilulu za dan poslije (moja prva kontracepcijska pilula u zivotu) danas je 8.dan, a meni manstruacija i dalje ide sa blagim krvarenjem. Mozete li mi reci dali je to krvarenje zbog pilule ili je nesto drugo u pitanju i dali je moguca trudnoca?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvarenje je zbog pilule. Niste ju ni trebali uzimati.

Katarina_KK

Postovani, naime imala sam odnos na dan ovulacije, partner je u pocetku imao kondom kojeg je nakon nekog vremena skinuo (svrsio je prije toga) te smo nastavili jedno kratko vrijeme bez kondoma i opet je stavio drugi. Zanima me kolike su sanse da se u ovom kratkom periodu bez kondoma moglo ista desiti (ipak se radi o ovukaciji i dovoljno je jako malo za mogucu trudnocu). Drugi dan sam otisla ginekologu koji mi je odmah prepisao elleOne pilulu nadodavsi kako se ista moze popiti i do 120 sati nakon odnosa. Nista me nije pitao drugo, Da bi ja na kraju procitala na uputama da se ta pilula daje ako jos nije doslo do ovulacije jer ona samo odgada ovulaciju a ne sprijecava trudnocu (sto bi u mom slucaju znacilo da pilula ne vrijedi jer je ovulacija vec prosla?) A opet, s druge strane smatram da ginekolog ne moze biti toliko neodgovoran da propise neucinkovitu pilulu? Vec iduci dan sam imala problema sa punim mjehurom i bolovima u donjem dijelu trbuha (sto se navodi kao nuspojava nakon uzimanja pilule, ali isto tako i kao znaci rane trudnoce). Sada me zanima kolike su sanse da pilula nije djelovala i da je doslo do trudnoce? Iducu menstruaciju bih trebala dobiti 19.10. Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće, jer nije bilo ejakulacije kod vas i uzeli ste pilulu za dan poslije. Ne krivite ginekologa nego svoje neodgovorno ponašanje.

Iva789

Poštovani,
Zadnju menstruaciju dobila sam 29.8, a 2.9 imala sam spolni odnos i došlo je do puknuća kondoma.
Isti dan popila sam escapelle tabletu, te 7.9 prokrvarila i to je trajalo par dana (oko 5). Zanima me da li je to 7-tog bila isprovocirana mestruacija i kada bi trebala dobiti slijedeću menstruaciju?
Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

To nije bila menstruacija. Ista treba nastupiti u očekivano vrijeme ili do sedam dana kašnjenja.

Iva789

Poštovani,
Hvala na odgovoru. Muči me to što mi kasni više od tih sedam dana,
da li je moguće da mi se ciklus poremetio zbog escapelle jer sumnjam da je
trudnoća u pitanju, jer mi tad nije bio plodni dan?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

aboka

Postovani!

Jutros sam imala analni spolni odnos. Decko nije siguran je li djelomicno svrsio i unutra, ali prilikom vadjenja je slucajno "presao" preko vagine/rodnice. Zanima me postoji li sansa za trudnocu tj savjetujete li pilulu za dan poslije, s obzirom da je sutra dan ocekivane menstruacije?

Nadam se brzom odgovoru. Puno vam hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba pilula za dan poslije. Dan pred menstruaciju svakako ne.

sigurica

Stovani,

Supruga se porodila 29.08. Imali smo sinoc odnos sa kondomom koji je pukao poslije ejakulacije.
Da li je moguca trudnoca? I da li pilule za dan poslije mogu utjecati na dojenje?

Hvala unaprijed, Marko

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trudnoća je moguća. Neka uzme pilulu za dan poslije.

duudduu

postovani..vec sam vam pisala prosli mjesac i zahvaljujem vam se na brzom odgovoru.sada imam ponovno pitanje i istu situaciju.ukratko 19.09.2014.popila escapelee pilulu.prokrvarila sam 30.9.2014.u meduvremenu mi moja ginekologica prepisala logest pilule koje sam trebala poceti piti.16.10.2014.imala nezasticeni odnos bez ejakuacije u vaginu oko 7 sati ujutro.oko 7.30.za svaki slucaj sam popila 5logesta i jos 5 nakon 12sati s obzirom da nismo bili sigurni koliko je sjemene tekucine izaslo tokom odnosa.bilo mi je dosta mucno ali bez povracanja i proljeva.sada mi je vec danima mucno i probada me u donjem djelu trbuha kao kad trebam dobiti.sad je moje pitanjasljedece.dali mi je mucno od tableta s obzirom na tu kolicinu hormona od proslog puta i od ovog puta i kada bi sad ponovno trebala dobiti menstruaciju tj.kolike su sanse za trudnocom.i kada da najranije mogu napraviti test.napominjem da imam 39god.hvala vam lijepo i lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne vjerujem da se radi o trudnoći. Mućnina je vjerovatno od pilula.