Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Minci 92

Postovani
Molim Vas da mi odg jer sam zabrinuta ovako imali smo odnos kondom je puko i sada ne znamo dal je sta ostalo u unutra il ne muz je otiso i
kupio pilulu za 72 sata ja sam je popila pola sta poslje sad me zanima kakve su sanse da sam trudna inace trebam dobit menustralni ciklus al uvjek mi kasni pa i sad... Hvala Vam

Jeveux

Poštovani,
Zadnju menstruaciju imala sam 4.11.Menatrualni ciklus mi traje od 30-33 dana .Imala sam zasticeni spolni odnos 21.11. Al je prezervativ puknuo i decko je svrsio u mene.Da li bi trebala popiti hitnu kontracepciju?

Jeveux

Postovani,zadnju menstruaciju sam imala 4.11.Menstrualni ciklus mi traje od 30-33 dana.Jucer sam imala spolni odnos i puknuo je prezervativ .Da li bi trebala popiti tabletu za dan posjet?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Minci to ne možemo znati. Pričekajte nastup menstruacije.
Ništa nije 100postotna zaštita.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jeveux trebate.

Jeveux

Da li je kasno u ponedjeljak ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Čim prije jer je tada efikasnost veća.

macamica

Postovani, imala sam mesnstruaciju od 27. 10. (inace, uvjek mi je ciklus od 28-30 dana, ali mi je tada bio 35. dan), 18. na 19.11. u toku noci sam imala nezasticen odnos, muz je ejakulirao u meni i popila sam esapelle pilulu 13 sati posle odnosa. Posto mi je menstruacija prethodnog mjeseca bila promjenjena , tj. pomjerena za 5 dana, ima li i kolika je vjerovatnoca za trudnocom? Koliko je pouzdana pilula? Pila sam ovu pilulu pre dvije godine, ali je menstruacija usledila par dana posle, sada je jos nema, a sljedeca treba biti oko 27. 11.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno će kasniti menstruacija koji dan.

rr83

Koristili smo metodu prekinutog snošaja i postoji mogućnost da je prilikom vađenja možda malo ejakulata ostalo u rodnici iako nisam siguran pošto sam vidio veliku količinu ejakulata koja je bila vani.Zadnja menstr. je bila oko 20.11. a ciklusi traju oko 30-35 dana.Je li potrebno uzeti pilulu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite tabletu za dan poslije.

Duffy

Poštovani,da li je izazvano krvarenje siguran znak da nije došlo do trudnoće i koliko dugo se "osjećaju" posljedice uzimanja pilule ze dan poslije?Meni su inače ciklusi produženi,nikad kraći od 38-40 dana,pa se nadam da 13-ti dan ciklusa nikako ne može spadati u plodne dane.Smatrate li da bi u mom slučaju trebala uzeti pilulu?Dakle,13-ti dan nezaštićenog odnosa kod produženog ciklusa.Hvala unaprijed na odgovoru,lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije sigurno. Dobro je da ste uzeli pilulu za dan poslije.

Duffy

Opet ja happy dakle:mens.ciklus 26.10.,07.11.nezaštićeni odnos,16.11.mjesečnica izazvana hitnom kontracepcijom(Triquilar 3+3),nakon cca25 dana od odnosa negativan test na trudnoću međutim još nisam dobila menstruaciju.Imam sve simptome pms-a:bolne grudi,nadutost,križobolja..čekam ciklus jer sam po preporuci gin.uzela Yaz kao redovnu konracepciju.Ima li potrebe za novim testom i koliko dugo se "osjećaju" posljedice hitne kontr.inače imam jako produžene cikluse ali ovo mi se čini predugo.Prvi put sam koristila kontr.pilule,je li to razlog?Hvala na razumjevanju,lp

Duffy

Ispravak,pronašla sam račun,test sam radila 08.12.,dakle 31 dan od odnosa..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte još koji dan da nastupi menstruacija pa krenite s yazom.
Ne treba ponavljati test.

m.r

menstruaciju,sad sam usla u treci mjesec i jos nemam menstruaciju.
Zanima me da li se trebam zabrinuti?Ne sto se tice trudnoce,na to smo pazili,nego da li je to normalna reakcija nakon prestajanja uzimanja.
Takoder u ta dva mjeseca sam imala nekoliko puta lagane bolove u jajnicima,otkako nemam menstruaciju osijecam se naduto,te me i grudi znaju boljeti ponekada,a trenutno me bol grudi neprekidno drzi deset dana.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Ispricavam se sto pitanje nije vezano za tabletu dan poslije,nego o obicnim reakcijama tijela pri prestanku uzimanja tableta,preko moba sam,pa se ne snalazim najbolje.
Hvala na razumjevanju.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite test na trudnoću. Postoji tzv. postpill amenoreja nakon prestanka uzimanja pilula.
Ako je test negativan svakako savjetujem da se kavite na pregled da se ustvrdi u čemu je problem.
Nije dobro za vas da tri mjeseca nemate menstruaciju.

mina_1

Poštovani,

kao prvo želim Vam sve najbolje u Novoj Godini! Nažalost ulazak u Novu Godinu mi nije najbolje prošao pa mi hitno treba savjet. Ovako, ja pijem Logest već 3 godine bez prestanka. U nedjelju sam zaboravila popiti tabletu iz prvog tjednu pijenja (dakle s kutijom sam započela prošlu srijedu 24.12.). Zaboravljenu tabletu sam popila u ponedjeljak zajedno s novom. Jučer sam imala spolni odnos, koristili smo perzervativ, ali se dogodilo da je on pukao. Negdje sam na ovom portalu pročitala da se na redovitu kontracepciju ne može koristiti hitna kontracepcija pa me zanima je li to istina? S obzirom da sam trenutno na putu zapravo ni ne znam bi li mogla doći do hitne kontracepcije. Zanima me postoji li velika mogućnost da zatrudnim i što da napravim kad dovršim ovu kutiju?

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro ste pročitali. Rizik za trudnoćom je minimalan i ne trebate ništa poduzimati. Nastavite dalje s uzimanjem prema propisanoj shemi.