Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pretpostavljam da ste vi ista osoba bez obzira na dva nadimka, jer je pitanje isto. Šanse da ste zanijeli 6-tog dana ciklusa su iznimno male. Tabletu trebate ponovno popiti ukoliko povratite dva sata unutar njezina uzimanja.

justkaa7

poštovani

u subotu u 5 sati sam imala spolni odnos sa dečkom,nisamo koristili zaštitu prvi put...i nije svršio u mene...no nakon toga je samo obrisao svoje spolovilo i nastavili smo drugi spolni odnos...sada mene zanima dal je potrebno da uzimam pilulu za dan poslje ili ne...s tim da smo imali spolni odnos 14 dan mog menstrualnog ciklusa
molim Vas da mi što prije odgovorite

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da, potrebno je, rizik trudnoće je prilično velik.

strahme

dobar dan,
imala sam splni odnos prije 10ak sati, 95% mi je danas ovulacija (12.dan a ciklus mi obično traje 26 dana, iako su prošla dva bila nešto duža, 29 i 28 dana), koristili smo kondom, nije pukao.
problem: nismo ga izvadili odma, u kondomu je bilo malo sperme, iscurilo je malo vanka...
znam da sam možda previše paranoična, ajme strah me, iako znam da je to na ulazu u vaginu, i da vjerojatno nisu preživjeli put do j.s.

treba mi stručno mišljenje.........jesam li stavrno bez razloga preparanoična?

unaprijed hvala

P.S.nemam ovdije ginekologa pa mi nje lako doć do recepta

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Impresionirana sam vašim poznavanjem tematike, bravo i nastavite tako. Nažalost ne mislim da ste previše paranoični i dala bih vam tablete za dan poslije. Predlažem da pokušate otići u privatnu ljekarnu i vrlo ljubazno objasniti da niste iz grada a da vam hitno treba kutija kontraceptiva. Često znaju dati bez recepta.

LuDa PaTkA

imam jedno hitno pitanje i unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. Bila sam kod ginekologa 14 ovog mjeseca na pregledu i rekao mi je da mi je prije 2 do 3 dana počela ovulacija. moj dečko i ja smo jučer imali nezgodu, djelomično je svršio u mene, popila sam 2 tablete od 1 gr Trinovuma odmah i druge dvije od 0,75 gr nakon 12 sati. zanima me pošto kod nas nepostoji pilula dan poslije već se kombiniraju kontracepcijske tablete na takav princip jesam li popila dovoljnu dozu da ne dođe do neželjene trudnoće???

Hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Popili ste i previše obzirom da ne postoji teorijska šansa da ste trudni! Naime, trudni možete ostati samo dan dva oko ovulacije, a kod vas je ovulacija bila prije više od 7 dana.

iva

Dobar dan, molila bih vaše mišljenje...
Sinoć smo imali odnos bez zastite (pukao kondom). Otisla sam kod ginekolga, obavio je ultrazvuk,bio mi zadnji dan ovulacije, pa mi dao 4 pilule da popijem (2 odmah, 2 navecer).
Nalazi pokazuju: UZV-VS UTERUS U AVF, UREDNE VELIĆINE I GRAĐE. ENDOMETRIJ SEKRECIJSKI 8mm. OVARIJ OBOSTRANO LAGANO POVEĆANI, POLICISTIČNI. NA DESNOM FOL.16mm SA POČETNOM LUTANIZACIJOM.
TH. INTERCEPCIJA.
Zadnja menga mi kasnila 2 tjedna, a to mi se zna dogoditi 1-2 puta godisnje da kasni. Ciklus mi inace traje 31 dan. Ginekolog mi je rekao da se ne mogu pouzdati na brojanje plodnih dana (jer imam povecane POLICISTIČNE jajnike) i da moram piti kontracepcijske tablete, jer je to jedini način da se izlijeći to povećanje...
Jeli to povećanje opasno, i ima li neki drugi naćin da se to lijeci osim pijenja kontracepcijskih pilula?
Hocu li se ikad više moći oslonuti na brojanje plodnih dana, jer ne zelim uzimati kontrcepcijske?
Hvala!

LuDa PaTkA

Puno Vam hvala na odgovoru. Dali mi je ovo bio veliki šok za organizam i dali će ostaviti kakve posljedice na moj ciklus i zdravlje tj. može li doći do pojave nuspojava koje navodi proizvođač: opadanje kose, candida...?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Za Luda Patka: Ne brinite previše. Mogući su poremećaji ciklusa, da vam menstruacija dođe ranije ili kasnije mjesec dva, ali neće biti gore od toga.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Za Ivu - ne znam da li bih vam već dijagnosticirala sindrom policističnih jajnika, ali je vaš ginekolog vjerojatno u pravu što se tiče brojanja plodnih dana, ni ja ne mislim da se u to možete pouzdati. Ako ne želite koristiti kontraceptive, koristite kondom uz prekinuti odnos.
Nažalost, ovim putem vam ne mogu puno pomoći. Sindrom policističnih jajnika je stanje koje zahtijeva duži informativni razgovor s ginekologom, koji vam treba objasniti sve što o tome trebate znati.

claudia

pijem pilule jasmin više od pola godine i nisam imala nikakvih problema. međutim, 15.11. sam zaboravila popiti pilulu, popila sam ju 16.11. i tek 17.11. sam skužila da 15-og nisam popila pilulu i 17-og sam popila dvije. to mi je bio kraj prvog tjedna uzimanja pilula nakon menstruacije. jučer je dečko svršio u mene, znači 18 dana nakon početka menstruacije. sad ne znam šta da radim zbog one propuštene pilule!! da prestanem piti jasmine pa uzmem neke za dan poslije ili..???

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pa nije baš lako pitanje, prilično ste si zakomplicirali život! Uzmite 3 tablete Yasmina sad a 3 za 12 sati (od ovih što su vam ostale, a ostatak kutije bacite). Ne znam kad ćete krvariti ni koliko. Napravite mjesec dana pauze iza toga. Zapamtite i datum odnosa pa 14 dana iza toga napravite test na trudnoću. I sretno.

claudia

a jel su jasmin dovoljno jake?? imam i diane pa da njih možda? jer su jače? i jel stvarno velika mogućnost da sam trudna?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Yasmin su dovoljno jake, ne komplicirajte. Šansa da ste trudni nije velika, ali postoji, zato sve ovo.

arianica08

poštovani ,
znam da je ovo ispisano vec sve u gornjim pitanjima i odgovorima
sam bi mi trebala potvrda da li je dovoljno popiti 3 cilest odmah(u mom slucaju 12 sati nakon odnosa) +
još 3 12 sati nakon prve doze , ciklusi mi inače traju 29 do 35 dana ovo se desilo 22 dana ciklusa +
nismo sigurni da li je uopće sperma stigla do maternice jer vrh kondoma nije puknuo sperma je u njemu uredno ostala , vec je decko prilikom skidanja primjetio da je malo iscurilo njemu na tijelo i pronasli smo rupicu na samom pocetku kondoma (uz korijen penisa) . koliko je rizik od trudnoce?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Rizik je praktično nikakav - em niste imali nezaštićeni odnos em se sve skupa desilo daleko iza ovulacije. ja za ovu situaciju ne bih pila hitnu kontracepciju, ali ako želite, 3+3 je dosta

tiva

Stovana doktorice!Prvi dan zadnje men.bio je 10.11.,a spolni odnos bez zastite 28.11.u 23h.Da li je moguce da dode do trudnoce,te da li ima potrebe za hitnom kontracepcijom?Hvala

tiva

Stovana doktorice!Zadnja men. bila je 10.11.(1.dan),spolni odnos bez zastite 28.11 oko 23h,da li ima potrebe za hitnom kontracepcijom,te koliko Yasmina treba popiti i u kojem roku.Hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako su vam ciklusi UVIJEK kraći od 28 dana ne treba. Ali ako znaju biti 29, 30 ili više dana treba. 3 tablete sad i 3 za 12 sati bit će dosta