Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

apkri42

Postovani,
1.8.2015.pocetak menstruacije, trajanje 5 dana. 9.8.nezasticeni odnos, ejakulacija unutra. 10.8. ujutro.sam odmah uzela ellaone, tokom dana sam primjetila prozirnu sluz. Osjecam lagane bolove u donjem dijelu trbuha. Prema izracunima plodni dani su poceli 10.8. Trebam li biti zabrinuta zbog trudnoce. Hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne bi trebalo doći do trudnoće. Dobro ste postupili. Uzeli ste ih prije ovulacije.
No ništa nije sto posto.

panicarka11

Postovani,
jucer popodne sam imala nezasticeni odnos sa deckom. Decko nije ejakulirao u mene, ali nije siguran za onu vodicu koja se ispusta prije ejakulacije. Mozda je da ta vodica ipak usla u mene. Zadnja menstruacija mi je bila 27.7. i ciklusi mi traju oko 28-33 dana. Zanima me da li postoji sansa za trudnocu i da li da odem po tabletu za dan poslije? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vi se krenite educirati o toj vodici. Uzmite pilulu za dan poslije.

tisica

Postovanje. Imala sam nezasticen odnos sa deckom 10. 7., zbog sumnje da je delimicno ejakulirao u mene popila sam pilulu za dan posle i nakon nedelju dana 16. 7 dobila sam menstruaciju, koja je u tom periodu i trebala da se desi. Pre dva dana 14. 8, za vreme odnosa pukao nam je kondom, Prvo se nisam zabrinula jer znam da treba da dobijem mestruaciju za dan,dva i da su to gotovo sigurno neplodni dani, inace dobijam redovno na 28, 29 dana. E sad moja briga je u tome sto koliko sam ja razumela, to sto sam uzela pilulu moze da mi pomeri i ovaj sledeci ciklus, sada je taj 29 dan i nisam jos uvek dobila, da li ipak postoji mogucnost da mogu da zatrudnim, da li je pilula nekako mogla da mi poremeti plodne i neplodne dane, da li zbog nje moze da mi kasni sada menstruacija i da li da,ako ne dobijem do sutra,popijem pilulu da bih bila sigurna i koliko bi to bilo stetno za moj organizam? Molim vas za brzi odgovor, posto imam jos 24 casa da odlucim sta da uradim, hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba pilula za dan poslije. Neće doći do trudnoće prema opisanom.

MarijaM1989

Postovani,

Dana 1.8.je bio prvi dan menstruacije, 09.08.navecer je pukao kondom kod odnosa, 10.08.popodne sam popila ella one. Ciklusi su uglavnom zadnjih godina redoviti (28dana(nekad27). Kakve su sanse za trudnocu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Male gotovo nikakve jer ste ju uzela prije nastupa ovulacije.

andruska

Poštovani,
Rodila sam 15.06. Prva menstruacija je bila 01.08. Krvarenje je bilo slabo, vise slično čišćenju nego menstruaciji. Trajalo je 7 dana.
15.08. sam imala izljev krvi i stalo je, te od tada primjetim malo krvi, veličine kovanice, dnevno. Danas sam imala spolni odnos i zanima me jesam li mogla ostati trudna.
Ukoliko popijem tabletu za dan poslije, bi li trebala prestati dojiti i na koji period? Hvala lijepa.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na osnovu iznesenog ne znam što je bila menstruacija. uzmite pilulu za dan poslije. Ne trebate prekidat dojiti.

Vmat

Poštovani,

Ovulacija mi je bila 23. 8. i tada sam imala nezasticen odnos i partner je ejakulirao u mene.Tabletu za dan poslije (vikela) popila sam 34 sata nakon odnosa. Kolike su sanse da ostanem trudna?

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mala ali nije isključena. Ništa nije stopostotna zaštita.

Flower67

Poštovani,
Supruga je bila na ginekološkom pregledu na kojem joj je iječnica uzela papa test i briseve budući se odlučila na ugradnju mirene. Ciklusi su produljeni , oko 33 dana. Na uzv vag.sondom liječnica je utvrdila žuto tijelo na desnom jajniku dok je endometrij bio 10,7 mm ultrazvučno prazan, sekrecijski te je rečeno kako je do ovulacije već došlo. Inače to je bio 20. Dan ciklusa. 10 sati kasnije, imali smo nezasticeni odnos. Buduci se supruga uznemirila, lijecnica joj je preporucila escapelle, iako gledajuci uzv, nije djelovalo da je ovulacija bila neposredno prije. Molim Vas za vaše mišljenje, da li je uopce biti potrebno piti tabletu budući je jajna stanica spremna za oplodnju 12-24 sata iza ovulacije te postoji li uopce mogućnost olodnje ako je odnos bio 10 h nakon pregleda?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Drago mi je da je netko na ovom forumu educiran poput vas i da čitate upute o lijeku.
Mislim prema UZV nalazu da ne bi trebalo uzeti pilulu za dan poslije jer je bio 20. dan ciklusa i žuto tijelo. Dakle ovulacija je prošla.
Kažem to pod pretpostavkom da je vjerovati UZV nalazu.

apkri42

Postovani,
1.8.2015.pocetak menstruacije, trajanje 5 dana. 9.8.nezasticeni odnos, ejakulacija unutra. 10.8. ujutro.sam odmah uzela ellaone, tokom dana sam primjetila prozirnu sluz. Dana 30.8.sam dobila menstruaciju, koja je oskudnija nego inace, vise smede boje i s ugruscima, a vec danas gotovo da je nema. Inace mi je menstruacija popracena jacim krvarenjem i traje 5 dana. Ovo sad izgleda kao da je posljednji dan, a ne prvi. Da li je to zbog eI llaone ili ne u pitanju trudnoca. Danas cu napraviti test. I josedno pitanje, da li i u zg postoji medikamentozni pobacaj ili samo u Rijeci. Hvala na odgovoru.

ap26051

Poštovani,
molila bih Vas za HITAN odgovor. Naime, koristim Novynette već drugi blister i osim jednom u prvom tjednu koristenja kada sam zaboravila 1 tabletu, nakon toga sam ih uvijek redovito i u isto vrijeme uzimala. Nakon te propustene TABLETE decko i ja nismo imali nikakav spolni odnos desetak dana (a u uputsvtvima se navodi kako eventualno 7 dana moze biti riskantno). Međutim, menstruacija mi je trajala vrlo kratko, samo 2 dana, a čak se više poklopila s prijelomnim krvarenjem budući da je došla nakon par dana u pauzi od uzimanja pilula. Tako da sam iipak bila mirna i mislila da je sve u redu. No veceras nam je puknuo kondom i poprilicno sam sigurna da je decko svrsio u mene pa me zanima kolika je sansa da sam trudna te mogu li uz redovitu kontracepciju uzeti i pilulu za dan poslije ili ne? Molim Vas svaki savjet ili preporuku! Jako panicarm pa Vas molim da mi kazete imam li razloga za brigu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Apkri, prema opisanom radi se o menstruaciji. Možete napraviti test svakako. Nisam čuo da u Rijeci postoji medikamentozni pobačaj i mislim da abortivna pilula mifepriston nije registrirana u Hrvatskoj. U Zagrebu sigurno ne postoji medikamentozni pobačaj.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ap25601 neće doći do trudnoće prema opisanom. Ne treba pilula za dan poslije.

JerkyAndrea

Pozdrav trebam odgovor brzo. Imam 17g i za mjesec dana planiram imat prvi spolni odnos s dečkom.Zanima me kako se piju kontracepcijske pilule i trebam li ih uzimat na recept.Do nedavno sam imala problema s menstruacijom pa mi je neredovita i preskoči mi se.Dobijem je jedan mjesec, druga dva ne.npr. I koja nam je sigurna metoda zaštite?