Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno hoće. Svakako neka je uzme čim prije ako ne želite trudnoću.

Milos731

A šta ako Ipak dođe do neželjene trudnoće? Da li postoji način da se sve zaustavi? A da se naravno devojka ne povredi

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dječače sugeriram vam da se malo educirate. Ovaj forum je za to.

tresnjica0

Postovani,
Zadnju menstruciju dobila sam 18.03. i pri kraju menstruacije dogodila se nezgoda i pukao je kondom (pri tome partner nije bio siguran dali je ejakulirao malo ili nije).
Posto me uhvatila panika popila sam odmah ca. 5 sati nakon pilulu za dan poslije. Sljedeca menstruacija trebala je biti 14.04. no ona nije nikako dosla, sada je vec 01.05. Uradila sam 2 kucna testa koji pokazuju negativno, te bila u cetvrtak 28.04. kod ginekologa i tamo uradila test na urin (neg) te je doktor obavio vaginalni uzv (6 tjedana nakon odnosa sa puknucem), kada sam ga pitala dali sigurno nisam trudna dao mi je da napravim spomenuti hcg test na urin, nakon cega mi je rekao da mi radi pilule za dan posliie kasni. Mene ta nesigurnost jako preplasila (jer nakon uzva nije bio siguran) i sada ne znam dali je moguce da sam ipak trudna, dali bi bilo dobro da odem kod drugog doktora za drugo misljenje?
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba pregled ako ste bili i ako su svi testovi negativni. pričekajte menstruaciju.

dzevrija

Dobro vece.imala sa nezasticeni odnos i nisamo sigurni dali je muz svrsio u mene,zadnja men. mi je bila 03.05. imamo bebu od 9 mj.i htjela bi popiti pilulu,a nisam sigurna dali smijem jer jos dojim? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite ju ako ne želite trudnoću.

Angel1234

Postovani, imala sam odnos sa deckom 14.05. Poslednja menstruacija mi je bila 20.04. Inace su redovne, na 30 dana, nekad dan manje-vise. Koristili smo kondom i na samom kraju je spao i nismo bili sigurni da li je malo sperme uslo, zato sam u roku od pola sata popila escapelle. Zanima me koje su sanse za trudnocu i da li treba da sacekam ovu sada ili narednu menstruaciju kako bih bila sigurna? Inace, trebalo bi da dobijem 19.05. Unapred zahvalna.

dzevrija

Uzela sam,rekla mi je zena u ljekarni da ne dojim 4,5 dana,ne znam hocu li bas uspjeti toliko beba se ugl. probudi jednom nocu,nikad nije pio mljeko na bocicu,preko dana papa sve normalno,sta se moze dogoditi ako ne uspijem sa bocicom i dam mu da doji?hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dzevrija, molim.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Angel neće doći do trudnoće prema opisanom.

Lejdidi

Imala sam mjesecnicu 17.05. Ciklus mi traje 28-30 dana. Spolni odnos sam imala sinoc 25.05. skliznuo nam je kondom I djecko je svrsio skroz u meni. Popila sam pilulu Ellaone nakon 5 sati, medjutim legla sam spavati odmah nakon ispijanja ( ne znam da li slabije djeluje) I nakon 5 sati popijene tablete imala sam normalnu veliku nuzdu I bez ikakvih nuspojava. Da li je tableta djelovala I da li trebam popiti jos jednu? Hvala unaprijed

caz10

Postovani,

Djevojka i ja imali smo odnos danas ujutro i pukao je kondom pa sam neznajuci za to svrsio u nju.Menstruaciju je dobila u subotu (21.05.) ,a zavrsila je curiti u utorak navecer(24.05.).Znaci 6.joj je dan ciklusa ,a po prosjeku u zadnjih godinu dana ciklusi joj traju 29dana s malim odstupanjima.Je li potrebno popiti ella one ,kakve su sanse za trudnocu?I ono sto me najvise zanima ,ako je potrebno popiti tabletu da li ce imati ta tableta nekakav stetan ucinak ako ju je djevojka pila vec pocetkom siječnja i u travnju sto bi znacilo da bi joj ovo bila treca ella one u roku od pola godine?Sto bi nam vi preporucili?

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Caz prema opisanom ne treba pilula za dan polsije. Što bih vam preporučio, je da djevojka krene uzimati oralnu kontracepciju.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Lejdidi vjerovatno je djelovala. No ništa nije stopostotna zaštita. Ista drastično umanjuje mogućnost trudnoće ali kao što rekoh. Kad dobijete menstruaciju znat ćete da je djelovala.

caz10

A kada bi popila za svaki slucaj je li bi mogla onda ta pilula utjecati na npr. zdravlje ili plodnost ?

caz10

Bojim se jer je uzimala pocetkom travnja ellaone tabletu pa joj je taj mjesec menstruacija uranila dva dana.Sljedeci mjesec (sad ovu zadnju menstruaciju)je dobila 5 dana kasnije (33dana joj je trajao ciklus) .Iako smo imali taj odnos 6.dan ciklusa sto je bilo jedno 35 sati nakon sto je prestala curiti bojim de da joj je poremecen ciklus zbog ellaone koju je uzela u travnju i sad ne znam je li ikako moguce da su bili plodni dani.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

Anamarin111

Poštovanje doktore. Imala sam odnos sa dečkom 22.05 u 23 sata. Koristili smo prezervativ. Nakon odnosa rekao mi je da je moguce da je malo iscurilo preko korijena penisa ali nije ni on siguran. Escepelle pilulu sam popila 15 sati nakon snosaja. Danas mi je termin za mjesecnicu no nije se pojavila. Imam li razloga za brigu? Puno hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.