Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

-ankh-

Mifepriston
Antiprogesteronski lijek mifepriston (RU-486) u jednoj dozi od 600 mg bio je, prema rezultatima dviju randomiziranih studija, 100% učinkovit u sprječavanju trudnoće ako je primijenjen unutar 72 sata nakon snošaja. U drugom istraživanju, na uzroku od 1700 žena, doza od 10 mg bila je jednako učinkovita u sprječavanju trudnoće kao 600 mg te je bila povezana s manjim naknadnim poremećajima menstrualnog ciklusa. Odgoda uzimanja lijeka i do 120 sati nakon nezaštićenog snošaja nije umanjila efikasnost; usprkos tome još uvijek se preporučuje uzeti hitnu kontracepciju što prije.
Visoka učinkovitost mifepristona u usporedbi s ostalim režimima vjerojatno je rezultat njegove sposobnosti sprječavanja implantacije i ovulacije. U većini istraživanja povezan je s manjim brojem nuspojava. Budući mifepriston odgađa ovulaciju, potrebno je koristiti kontracepciju u slučaju seksualnih odnosa tijekom istog ciklusa.

Unutarmaternični uložak
Spirala postavljena unutar 120 dana nakon nezašticenog snošaja još je jedan oblik hitne kontracepcije. Prednost ove metode jest nastavak zaštite od trudnoće nakon prvog incidenta. Nedostatak metode je osobitost njene primjene: treba je postaviti liječnik u ordinaciji. Ne preporučuje se ženama kod kojih postoji visok rizik od spolno prenosivih bolesti (osim ako namjeravaju istovremeno poticati uporabu kondoma kod partnera). Kod žena koje nisu rađale postavljanje može biti teško. Prije postavljanja potrebno je pretragama isključiti infekciju spolnih organa.

Molim Vas ako možete dat komentar na navedeno gore..

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mifepriston je lijek koji je odobren u 20-tak zemalja Europe, ne i u Hrvatskoj. Koristi se isključivo kao abortiv, dakle kod utvrđene rane trudnoće, a ovo što vi citirate su rezultati obećavajućih kliničkih studija, ali se mifepriston tako još ne koristi. Čak i da ste spremni tako ga koristiti, sumnjam da postoji način da do lijeka dođete dok ne prođu 72 sata od odnosa. Nama najbliže lijek je odobren u Austriji, ali samo za upotrebu u bolnicama, i opet, kao abortiv.
Što se tiče drugog citata -
1. unutar 120 dana od nezaštićenog odnosa?? To je vjerojatno greška, i riječ je o 120 sati (odnosno 5 dana).
2. Da, intrauterini uložak je legitimno sredstvo hitne kontracepcije, ali ste vi rekli da ste alergični na metal i pitali za Mirenu. Mirena nije registrirana kao hitna kontracepcija. Osobno, vjerujem da bi djelovala, ali svejedno bi imali probleme koje sam vam navela u prethodnom odgovoru.

Nijedno rješenje nije idealno i morate sama odlučiti. Ukoliko trebate trajnu kontracepciju intrauterini uložak je vjerojatno bolje rješenje od tableta.

-ankh-

Dakako, u slučaju kad bi stavila Mirenu nastavila bih ju koristit ubuduče kao kontracepcijsko sredstvo..Recite mi, u slučaju kad ne bi bilo moguće stavit Mirenu nego "običnu bakrenu" spiralu, koliko vremenski bih ju trebala imat u sebi da bi se spriječila ev. sadašnja trudnoća? Naime, ako je to kratki period možda bi izdržala neko vrijeme ju imat, iako sumnjam, jer mi uši kad stavim naušnice se zacrvene i počnu "gorit" već nakon 15-30 minuta...
I još jedna stvar., na koji način bi Vi riješili situaciju u kojoj sam ja sada a da se radi o Vama? pitanje možda nije uobičajeno, al želim najbolje napravit šta mogu u sadašnjem trenutku.. Hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne znam da li ste me baš dobro shvatili. Naime, nije pitanje da li je moguće ili nemoguće staviti spiralu, moguće je staviti i jednu i drugu, i običnu bakrenu spiralu i Mirenu, ali Mirena nije registrirana za hitnu kontracepciju dok bakrena spirala jest. Zato govorim da ako stavite Mirenu to radite na vlastitu odgovornost, jer vam ni ja niti itko drugi može garantirati da će Mirena napraviti to zbog čega je vi stavljate.
Međutim, da sam u vašoj situaciji, vjerojatno bih tražila Mirenu.

candy21

poštovanje!prvo vam se zelim zahvaliti na odgovorima!imam jos jedno pitanje...da vas podsjetim,prije 10 dana sam imala nezasticen spolni odnos koji je prekinut prije ejakulacije,popila sam 2 +2 diana 35 tablete...danas sam dobila nesto poput menstruacije,vise smedji iscjedak,a menstruaciju bi trebala dobiti za 9 dana...da li je to menstruacija?ima li veze sa tabletama koje sam popila?da li je to siguran znak da nisam trudna?unapijed hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ima veze s tabletama koje ste popili. Nije siguran znak da niste trudni, i ja bih svejedno napravila test na trudnoću nakon još 5 dana. A da li je menstruacija nažalost isto još ne možemo znati. Te tablete vam dosta toga pobrkaju.

candy21

u sucaju da krvarenje bude trajalo 2 ili vise dana da svejedno napravim test za trudnoću?moram znati da li postoji veca mogucnost da nisam trudna, jer kao sto ste i mogli shvatiti ova trudnoca je jako nezeljena.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Shvatila sam da je trudnoća neželjena happy, ali nisam shvatila da moram nekoliko puta ponoviti da mislim da je šansa za trudnoću vrlo mala - nisam se predomislila od zadnji puta happy. Svejedno, napravite test 15 dana iza odnosa koliko god krvarili, bit će lakše i vama i meni.

candy21

oprostite na gnjavazi,znam da sam nemoguca happy previse se bojim pa panicarim!hvala vam na svemu,puno ste mi pomogli!veliki pozdrav happy

LuDa PaTkA

Poštovani

19.11 sam popila 2+2 tablete Trinovuma i dobila menstruaciju 24.11 i trajala je 5 dana. Sada sam dobila smeđi iscjedak a menstruaciju bih trebala dobiti za 14 dana oko 25.12.

Dali je smeđi iscjedak uzrokovan uzimanjem tableta trinovum tj. koliko mi je mogao poremetiti ciklus?

Kod ginekologa sam bila 14.11 i na pregledu je sve bilo ok.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pa ovo bi prije bilo ovulacijsko krvarenje budući da je u sredini ciklusa. Ništa ne brinite, trajat će neko vrijeme dok se sve vrati u normalu nakon tih tableta.

candy21

poštovanje!opet ja,ali kratko happy da li se mogu pouzdati u test za trudnoću ako ga napravim sutra,znaci 16.dan od spolnog odnosa?i ako mi mozete reci koji preporucate?postoji li veza izmedju pouzdanosti i cijene?hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Preporučujem najjeftiniji - ukoliko ste trudni sutra ujutro će svaki biti pozitivan.

tajchi

Poštovanje!
prije 2 mjeseca prestala sam s uzimanjem pilula-triquilar.
danas tj. 12 dan ciklusa dečko je ejakulirao u mene i sada me zanima da li mogu uzeti triquilar pilule kao pilule za dan poslije jer nisam u mogućnosti otići ginekologu.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Imate na prvoj strani ovog istog topika, evo pejstam:
Možete popiti tri srednje tablete odmah, tri za 12 sati. Pod srednje mislim one koje se piju u sredini, ne znam točno koje su boje (sadrže 40 mcg estradiola i 75 mcg levonorgestrela).

ljiki

molim vas ako mi mozete pomoci, ja sam iz podgorice, imam 19god, zadnju menstruaciju sam dobila 4.decembra, mensruacije mi nisu bile redovne osim zadnja dva,tri mjeseca, naime 19.decembra sam imala nezasticeni odnos i moj momak nije siguran je li ejakulirao u mene,jer mu se najprije ucinilo da hoce a zatim da ne ja sam osjetila pulsiranje ali nisam znala sta je to,sjutra sam otisla kod ginekologa i popila postinor tabletu za dan poslije 16h nakon odnosa i 10h nakon toga drugu, molim vas jako sam ocajna i recite mi kolika je mogucnost da san ne daj Boze trudna. inace nakon uzimanja tablete nisam imala nikakva nezeljena dejstva barem ne do sada. hvala vam puno unaprijed.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Uspješnost hitne kontracepcije je oko 96%. Znači, ako ste baš taj dan imali ovulaciju, što nije baš jako vjerovatno obzirom na neredovite cikluse, šansa da ste trudni je oko 4 %. Praktično, ne vjerujem da jeste.

ljiki

mnogo vam hvala, smirili ste me... nadam se da cete biti u pravu. jos jedan put hvala puno!

ljiki

izvinite ako vam dosadjujem, prosli put kad sam vam pisala rekla sam vam da nemam nezeljenih dejstava od pilula za dan poslije, medjutim danas mi se pojavio krvavi iscjedak koji podsjeca na menstruaciju ali je dosta rjedji i nije konstantan, molim vas mozete li mi reci da li je to opasno i koliko ce to trajati? osjecam bol u krstima i stomaku bas kao i neposredno nego sto trebam da dobijem... hvala unaprijed i izvinite na smetnji.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Hitna kontracepcija dovodi do poremećaja ciklusa, tako da ovo nije ništa čudno. Ako ste prokrvarili jače računajte to kao menstruaciju, ako niste kao krvarenje kao posljedicu tableta. Ne možemo znati kad će vam doći slijedeća menstruacija, morate čekati.