Kontracepcija

pilule

Poštovana doktorice, različite priče mojih prijatejica i kolegica (naime svaka od njih ima svoju verziju priče) ponukale su me da Vas pitam da li je potrebno koristiti kondome tijekom prvog mjeseca korištenja yasmina? Mislim da li je potrebno paziti ili partner može i svršiti bez kondoma? Ne pijem pilule, ali planiram ići na put pa bih jedan ili eventualno dva mjeseca pila pilule. Pa me zanima da li su sigurne od prvog dana korištenja?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pročitajte temu Obavezno pročitati.

Teodora1105

Postovani doktorko/doktorka.
Pocela sam da pijem Novinete pilule prvi put, sa prvim danom menstruacije, pa me interesuje, da li se prvim danom menstrualnog krvarenja smatra i onaj dan/vece pred menstruaciju kad bude tek tek tackastog krvarenja i braon sekreta ili tek kad nastupi krvarenje? prvu tabletu sam popila tek kad je sutra dan nastupilo krvarenje i kada se videlo na vesu. da li je to u redu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prvi dan je početak pravog krvarenja a ne smeđkasti iscjedak. Dobro ste postupili.

Teodora1105

Hvala Vam mnogo.
Interesuje me jos samo jedna stvar (izvinite ako sam dosadna), pila sam iz tog prvog pakovanja 4 pilule koliko mi vec traje ciklus i zaboravila sam sinoc da popijem u pola 11 kad i pijem, nego sam popila jutros u 9 (pise na uputstvu da nije smanjena zastita ako se zaboravi jednom unutar 12 sati) a onda sam citala i postove doktorke i napisala je da je zastita smanjena posle 6 sati i da treba da se popiju 2 da se nadomesti ta propustena, pa sam popila jos jednu tabletu oko 11 jutros. E sad posto sam jutros popila te 2 pilule, da li da nastavim od veceras normalno da pijem do kraja?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svako večer po jednu dalje nastavite.

Teodora1105

Hvala najlepše. Sad mogu mirno spavati.
Sve najbolje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Teodora1105

Doktore, stvarno se izvinjavam, imam samo jos jedno pitanje, posto na internetu ne mogu da nadjem.
Ako pijem prvi mesec pilule za kontracepciju, i ako sam zaboravila da popijem tu 5.pilulu i popila posle 10 sati 2 pilule i nastavila normalno da pijem, znaci zasticena sam. Ono sto me interesuje jeste, da li pilula za dan posle (Escapel) utice na dejstvo antibebi pilula (Novinete) i obratno? Tj. nadam se da ne moze da skodi, osim sto poremeti hormone? Posto na uputstvu na Novinetama ne pise, a na Escapel pise da se koristi u slucaju kada se nije koristila uredno antibebi pilula. Ja sam pila uredno te antibebi i nadoknadila dve, al ne znam sta mi je trebao Escapel. pa je moje pitanje samo to da li escapel smanjuje dejstvo antibebi pilula? Hvala unapre.

Teodora1105

I da naglasim, odnose nisam imala 9 meseci. Ali tako umisljam da kad idem u goste, mozda ima sperme na toalet papiru. i onda sam popila eskapel.. mislim da je to malo vec bolesno..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštita je održana. Ne treba vam pilula za dan poslije.

Teodora1105

Hvala doktore. Pocela sam da pijem antibebi da mi regulisu ciklus mimo toga sto odnose nemam vec 9 neseci. Ali tako umisljam da od svega mogu ostati trudna vec sam popila eskapel

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Teodora1105

Postovani, izgleda da sam prvi put ostavila pitanje na pogresno mesto. Nemam god dana odnose, pijem vec 3.mesec novinete zbog neredovnih menstruacija, ovaj mesec zbog crvenog grlica i papa testa pila sam palitrex, stavljala vaginalete i koristila irigator. trebala sam dobiti danas ali jos nema menstruacije. da li je moguce da ne dobijem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno će nastupiti uskoro.