Kontracepcija

Pilule i oskudna mjesečnica

whoopsie

Poštovani, 6 godina sam na pilulama, prvih 5 sam pila Diane35, zamijenila sam prošle godine Lyndinette pilulama zbog velikih promjena raspoloženja.
Najprije mi je godinama mensturacija počela treći dan od zadnje pilule, međutim u zadnje vrijeme dobivala sam tek petim danom što mi je ostavljalo svega dva dana za krvarenje (pilulu prvu pijem sedmi dan, ne osmi, prema preporuci mog ginekologa). Prošla dva mjeseca mi je menstruacija, baš iz ovog razloga bila kratka, zadnja je bila samo u vidu tamnom iscjetka, do krvarenja nije došlo. Prestala sam ih piti da vidim hoće li se to izregulirati. Zanima me kolika je mogućnost trudnoće, jer eto, me dešava mi se često da mi menstruacija bude baš toliko oskudna. Sada osjećam lagani pritisak u donjem dijelu, ali ne trebam još dobiti. Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontracepciju menstruacije su oskudnije. Ako ste prestali uzimati kontracepciju, a imate odnose postoji mogućnost trudnoće.

whoopsie

Ne, odnose nisam imala dva tjedna prije posljednje (oskudne menstruacije), niti nakon prestanka pijenja. I sama nekako mislim da ne bi trebalo biti straha, samo me zanimalo postoji li neki poseban razlog zašto mi je baš toliko kratka menstruacija, jer tijekom godina pijenja pilula, nije mi se to dešavalo često, pogotovo ne u takvom obliku.

Ivo Balenović, dr. med.

Kod žena koje uzimaju kontracepciju endometrij (sluznica maternice) nije izložen fiziološkom utjecaju hormona stoga se stanjuje. Kao posljedica toga menstruacije postaju oskudnije, a ponekad mogu i izostati.