Kontracepcija

pilule i pušenje

maca301

Danas sam počela piti Yasmin pilule i zanima me da li trebam prestati pušiti, odnosno može li pušenje smanjiti njihovu učinkovitost ili dovesti do eventualnih nuspojava?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ukoliko imate više od 35 godina i pušite, ne bi trebali uzimati oralnu kontracepciju zbog povećanog rizika tromboembolijskih bolesti. Više o tome vam piše u uputi za lijek.

Tam

Poštovani, imam pitanje.

Imam 19g, pušim 2g, po nekoliko cigara dnevno, prirodni duhan (da, znam da je i to opasno smeće, ali barem je malo bolje od drugih opcija).
Na mnogo mjesta sam pročitala kako pušenje i kontracepcija nikako ne idu zajedno i da je to kombiniranje toga dvoje izuzetno opasno. Htjela bih početi uzimati kontracepcijske pilule, zanima me moram li nužno prestati pušiti ili si mogu priuštiti barem 1-3 dnevno, ''za gušt'', pošto ne pušim mnogo i ne pušim jake cigare, a i mlađa sam od 35g. Vjerujem da obiteljska povijest ima veze s time, pa ću naglasiti da mi je baka pretrpila srčani, a djed moždani udar.
Hvala unaprijed!

Natalija Beljo, dr. med.

Ako se budeti držali 2-3 i ako nalazi krvi budu uredni možete.

kos

Koliko je štetno uzimati pilule nakon nedavnog prestanka pušenja s tim da sam mlađa od 35? Jel rizik isti ko i kod onih koji nikada nisu pušili, malo veći ili puno veći?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je samo pušenje rizik onda možete ako više ne pušite.

sareno.siva

Dobar dan

imam 21. godinu, pijem tablete Lindynette 20 godine sa pauzom izmedju od pola godine (1 god - pauza - 1 god), i pušim. Na uputstvima piše da se ne preporuča pušenje ženama starijima od 35. god, no zanima me moze li biti problema i ranije? Kako sam pauzirala sa tabletama zbog povišenog kolesterola, pocela sam zdravije jesti te sam prilično aktivna i dosta se bavim sportom, i kontroliram krvnu sliku sto cesce posto sam anemicna, a usput provjerim i kolesterol za svaki slucaj koji je dosad daleko ispod kriticne granice

unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pušenje u vašoj dobi spada u relativne kontraindikacije za uzimanje pilula.