Kontracepcija

Pitanje u vezi kašnjenja menstruacije

Postovanje! U nedoumici sam,naime porodila sam se prije 3 mjeseca (carski) bebu ,dojim od pocetka..Menstruaciju jos nisam dobila ,prije nekih 7 dana mi se pojavilo nesto smedjkasto,mada nisam vise ni sigurna je li to bila krv!Kroz par dana od toga sam uradila test,tacnije tri testa i sva tri negativna,danas sam bila na uzv i dr.kaze sve je ok,maternica je normalne velicine,prazna! A,ja i dalje nesigurna! Da napomenem da smo imali nezasticen odnos s prekinutimm snosajem (prvi odnos nakon poroda je bio oko mjesec dana) a isto da napomenem da muz ima OAS pa smo prvu bebu pokusavali nekih 4 godine? Prosto samo zelim cuti koliko su testovi pouzdani,kao i uZV i da li je moguce imati simptome PMS i dok dojim? Oprostite na konfuznom i dugom postu .

Bumnblebee

Poštovani, menstruacija mi je počela 21.02 i krajem menstruacije sam imala spolni odnos sa kondomom međutim pukao je ali nije bilo sperme i nije bio ni blizu toga, sada mi kasni dva dana i nisam imala simptome osim izrazitog bijelog pranja i povremeni grčevi u trbuhu, da li je moguća trudnoća?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za sOliver,
ukoliko su tri testa i ultrazvučni nalaz negativan ne radi se o trudnoći. PMS se javlja 5 do 10 dana prije menstruacije, tako da ga ne možete imati dok ne dobijete menstruaciju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Bumnbelbee,
prema navedenom odnos ste imali za vrijeme neplodnih dana, a ukoliko nije došlo do ejakulacije trudnoća nije moguća.

12opus

Postovanje, nadam se da cete mi pomoci. Zadnja mjesecnica bila mi je 14.2 te je to bio 32. Dan ciklusa (inace mi ciklus traje 30-34 dana), ocekivanu menstruacijudo sad nisam dobila, a posljednji riznici odnos imala sam 7.3. Napravila sam dva testa za trudnocu, jedan na 37. a drugi na 39. dan ciklusa i oba su negativna. Trebam li dodatnih razloga za brigu ako je ovo vec 40. dan ciklusa?

Ana4313

Postovanje, naime imam problem s kojim se bavim od 17 godine sad mi je vec 25. Menstruacije su mi kasnile i ginekolog je utvrdio da se radi o policisticnim jajnicima (vodene ciste) ali po njegovim rijecima netipicne (nema akni,maljavosti i sl promjena), hormone kad god sam radila prolaktin je uvijek povecan i iznad granica normalnog medjutim hipofiza je cista pa su to pripisali "genetici" i stresu oko fakulteta. Pila sam prvo yaz pilule, menstruacija mi je bila redovna, ja se udebljala, i nisu mi odgovarale. Nakon sto sam ih prestala pit (nakon 2 godine) pokusala sa cajevima, homeopatskim lijekoima, kapima svakakvim medutim uvijek kasni ili mjesec preskoci. Nakon toga sa 22 godine uzmem qlaira pilule, menstruacija redovna, odgovarale mi, nisam se udebljala sve ok medutim prestanem i njih pit nakon 2 godine malo da odmorim. Eh od tad menstruacija dolazi svakih 40-47 dana, traje mi inace 3-4 dana, nije bolna. Nedavno sam promjenila ginekologa, on mi je ispratio ciklus, ustanovio da kasni ovulacija (nastupila 22 dan), ciste nisam imala jer sam prije 2 mjeseca pocela piti Maka prah pa mislim da mi ih je ona ocistila, uradila hormone 4 dan menstruacije prolaktin za 200 povecan a estrogen jako nizak (18), ginekolog kaze da se ne brine puno za taj estrogen da je to mozda bilo tako u tom momentu jer mi je sluznica jajnika i jajnik cist i uredan. Mene zanima vase misljenje, da li su pilule jedini spas za tu ovulaciju i redovnu menstruaciju u mom slucaju i koliko ti utice na neplodnost.
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
testovi na trudnoću su najpouzdaniji tjedan dana po izostanku menstruacije. Većina kućnih testova pokazat će točne rezultate u vrijeme kada očekujete menstruaciju. Budući da su oba testa negativna, mala je mogućnost trudnoće. Preporučam pregled da se ustanovi razlog kašnjenju menstruacije.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Ana4313,
estrogen vam je jako nizak (ako se radi o jedinici pmol/L), niste naveli koliki je FSH koji mnogo govori o funkciji jajnika. Bilo bi dobro da posjetite endokrinologa zbog povišenog prolaktina (koji se može liječiti medikamentozno). Kontracepcija će regulirati menstruacijske cikluse ali za to vrijeme neće biti ovulacije. Poremećen hormonski status svakako utječe na plodnost i zahtijeva liječenje. Ukoliko želite trudnoću obratite se u neki od centara za humanu reprodukciju.

Ana4313

Jeste estrogen je u toj jedinici pmol/l. FSH je 4.71 mIU/ml sto je po intervalima normalan. Ne planiram jos trudnocu ali voljela bi na vrijeme da se edukujem o mogucim problemima radi poremecaja hormona. Posjetit cu svakako endokrinologa. Hvala na savjetu.

Ivo Balenović, dr. med.

Prema vrijednostima FSH jajnici Vam uredno rade. Neobično da je estrogen toliko nizak. Svakako posjetite liječnika.

Prespana

Menstrucija je bila 25.04i14.05 sad mi kasni.Odnose sam imala sa supruga svega 3-4 puta sa kondom +prekinut snosaj nikad se nije desilo bez kondoaod pocetka do kraja ,kondomnije puko.Dali je mogua trudnoca .Obicno dobijam23-25dana.prosle ipreprosle godine mi se ovo desi ibila je neka cista folikularna pa koristila sam primolut pa sam dobila .Hvala vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom najvjerojatnije se ne radi o trudnoći. Preporučio bih da posjetite liječnika radi pregleda i tableta za poticanje menstruacije.

Prespana

Juce sam dobila nesto kao crveno i i zatim preslo u braon iscedak ali vrlo malo nekoliko kapi ili kad se obrisem hartijom i danas nema .Simptomi kao za ciklus.A osetlive grudi kao simtom sto sam imala sve ove dane je nestao.Sta je ovo ? I prosle god kad je kasnila i imala cistu pojavio se taj iscedak crveni braon u tragovima.

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno početak menstruacije.

Prespana

Hvala vam

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

ze96

Pozdrav,

Menstruacija mi kasni 6 dana (inace je uglavnom redovna). Poslednje odnose sam imala pre 15 i pre 10 dana. Bili su nezasticeni, ali su na vreme prekinuti. Do sada sam uradila 5 testova (svaki dan po jedan i svaki ujutru na prvi urin) i svi si bili negativni i planiram i sutra ponovo da radim. Danas mi se pojavio ntenzivan beli sekret. Par dana unazad imam bolove u oba jajnika koji su se danas malo smanjili. Takodje, imam bolove u grudima, ali na dodir koji traju vec nekoliko danas, odnosno od kada sam trebala da dobijem menstruaciju. Bolovi u stomaku se javljaju ponekad, azeludac me boli vec 2 dana.
Zanima me da li postoji sansa za trudnocom i koji moze biti uzrok kasnjenja menstruacije? Da li sam prerano uradila tolike testove? Planiram prekosutra da idem ginekologu ako ne dobijem do tada.

Unapred hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako svi testovi pokazuju negativno sigurno niste trudna. Ukoliko se radi o trudnoći test je pozitivan u vrijeme očekivane menstruacije.

ze96

Hvala Vam na odgovoru.
Jos samo jedno pitanje, da li za svaki slucaj da uradim i beta nalaz, jer i dalje sam nesigurna oko trudnoce, zbog bola u jajnicima i belog sekreta?
A moze da bude i neka upala?

Ivo Balenović, dr. med.

Prema navedenom moguće je da se radi o upali. Možete uraditi beta hcg iz krvi, ali mislim da su i testovi dovoljna garancija da se ne radi o trudnoći.

Nazad
1 ... 51 52 53 54 55 56 ... 59
Naprijed