Kontracepcija

Pitanje u vezi kašnjenja menstruacije

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoća sigurno nije! Vidjelo bi se ultrazvučno. Od duphastona nećete dobiti trombozu. Temperatura je vrlo nespecifičan simptom i može biti povezana s mnogim stanjima. Kod Vas je tek neznatno povišena i ne treba je snižavati.

dunja.dunja

Može li ta povišena temperatura biti nakon ovulacije? Inače ne mjerim često temperaturu i nije mi nešto pretjerano bitno, ali zanima me da li je to i od samog Duphastona (jer pročitala sam da on sadrži progesteron) koje samo tijelo proizvodi u drugoj fazi ciklusa i da zato i sama bazalna temperatura naraste? Hvala puno doktore.

Tonya95

Poštovani! Imam 22 godine i redovite cikluse u trajanju 32 dana prvi dan ciklusa je i prvi dan mjesecnice. Mjesecnica traje 7 dana. Zadnju mjesecnicu sam imala od 21.04.-27.04.2018.g spolni odnos sam imala 26.04.2018. I 17.05.2018. Te 25.05.2018. Bio je prekinuti snosaj. Mjesecnica je trebala početi 23.05.2018. Test sam napravila 26.05.2018. I 27.05.2018. Oba testa su bila negativna. Prosla dva mjeseca sam pila duphaston tablete od 10.do20. dana ciklusa, ovaj mjesec nisam koristila tablete. Imam li razloga za brigu?? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Za dunja.dunja, prilikom ovulacije dolazi do porasta tjelesne temperature. Ne možemo znati da li je kod vas došlo do porasta temperature baš zbog toga. Duphaston ne povisuje temperaturu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Tonya, prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće. Vjerojatno se radi o hormonskoj neravnoteži (zbog čega ste uzimali Duphaston, pretpostavljam) i zbog toga nije nastupilo krvarenje. Savjetujem da učinite analizu hormona.

Tonya95

Poštovani !
Nadovezujući se na moje postavljeno pitanje i Vaš odgovor. Hvala Vam puno na odgovoru. Do svog ginekologa ne mogu doći do petka, jako sam zivcana i nervoza zbog izostanka mjesecnice. Sestra u ordinaciji mi je nesto natuknila kako testovi nisu bas tocni. Zadnji test sam napravila danas 30.05.2018. S prvim urinom, 8dan kasnjenja mjesecnice (trebala sam dobiti 23.05.) i negativan je kao i prijasnja dva. ClearBlue test. Da li je test onda tocan tj. rezultat? I savjetujete analizu hormona na koju me doktor ne salje nikako. On samo da Duphastone.
Hvala!
Oprostite ako sam naporna, ali zabrinuta sam.

dunja.dunja

Poštovani doktore,

Prošli petak sam počela piti Duphastone 2x1 tabletu kroz deset dana, jer nisam menstruaciju dobila 60 dana. I dalje ih pijem i nisam dobila još menstruaciju, ali doktor je rekao da može proći i do 5 dana nakon zadnje tablete da bi dobila. Ono što mene sad muči je to što sam bila kod zubara zbog upale umnjaka i on mi je prepisao Medazol tablete da pijem. Zanima me smijem li ih piti zajedno sa Duphastonom i hoće li napraviti nekakve nuspojave te dvije kombinacije?

Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Tonya95, test je pouzdan. I ovaj ciklus možete uzeti Duphastone da potaknete menstruaciju. Bilo bi preporučljivo učiniti hormonsku analizu i prema tim nalazima odlučiti se za terapiju ukoliko će biti potrebna. Duphaston se uglavnom koristi za izazivanje krvarenja kada izostane ovulacija. Trebalo bi ustanoviti (prema vrijednostima hormona) da li imate redovite ovulacije.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana dunja.dunja, slobodno možete uzimati propisanu terapiju zajedno. Neće biti nikakvih nuspojava.

dunja.dunja

Poštovani doktore, ja već 65 dana nisam dobila menstruaciju. Bila sam kod ginekologa, napravio je ultrazvuk, dao mi Duphaston 2x1 kroz 10 dana.
Jučer ujutro sam popila zadnju tabletu. Kada mogu očekivati menstruaciju? Ja sam pod konstantnim stresom zbog posla, ispita i koječega i nikako se ne mogu smiriti i opustiti.
Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dva do tri dana nakon što prestanete s uzimanjem Duphastona nastupiti će krvarenje.

dunja.dunja

Evo danas je treći dan od zadnje tablete Duphastona. U ponedjeljak ujutro sam zadnju popila. Nemam nikakve simptome da bi mogla dobiti, samo me malo grudi bole kad ih stisnem, ali ništa strašno. Danas je 70 dan ciklusa. Negdje sam pročitala da može proći i do 10 dana od zadnje tablete, pa me zanima da li je to točno.
Isto da napomenem da sam u ponedjeljak krenula sa anticandida dijetom kako bi skinula višak kilograma. Tj ketogenom ishranom, ali malo strožim režimom. Nemam kandidu. Da li je to moglo dodatno utjecati na odgađanje menstruacije skupa sa stresom? Ne znam što da radim?
Prije nego sam išla kod ginekologa sam 3 testa radila, sva 3 su bila negativna.
Može neka preporuka? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

U pravilu krvarenje nastupa nakon 2 - 3 dana, ali ponekad može proći i 10-ak dana.

ivs123

Postovani, posljednja menstruacija bila je 14.05. u trajanju od 5 dana, ciklus je 26-30 dana, zasticeni spolni odnos bio je 22.05., prema mom proracunu bili su jos uvijek neplodni dani, menstruacija mi kasni 2 dana no medutim imam sve simptome pmsa (bolne grudi, bolovi u donjem dijelu trbuhu i ledima..) prosli tjedan bio je jako stresan zbog skole, imam li razloga za brigu ili kasni zbog stresa?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana i ako je još k tome bio zaštićen ne postoji mogućnost trudnoće.

Jasmina jas

Postovani

Prosli mj menstruacija mi kasnila 7 dana ja sam napravila tri testa nakon 4 dana izostanka i bili su negativni...nakon sto je dosla mentruacija trajala je normalno 7 dana i bila je obilna..sada treba doc vec druga ja imam velike mucnice jel moguca trudnoća?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema onome što ste naveli trudnoća nije moguća.

Noemi123

Poštovani, molim Vas pomozite! Znam da ima vec puno ovakvih pitanja ali ipak Vas moram pitati. Imam 20 godina i imam mestruaciju od svoje cca 13.godine, ciklusi su mi se tokom godina pomicali, ali za dan dva. Zadnjih 6-7 mjeseci dobivala sam između 18. i 22. u mjesecu s time da sam zadnja 3 mjeseca dobila 18. ili 19.. Danas je već 26.a menstruaciju jos nisam dobila. Oko 13. ovoga mjeseca imala sam blagi tamnosmeđi iscjedak koji inače imam prvi dan menstruacije međutim trajao je oko 3 dana i prestao, tako da ne znam što je to bilo... Moram napomenuti da sam nevina tako da nije trudnoća. Zadnja 3 mjeseca sam počela trenirati oko 4 puta tjedno i smršavila sam oko 11 kilograma, ali umjereno. Može li to biti razlog poremećaja u ciklusu? I koliko moram čekati prije negoli se naručim kod ginekologa? Šta će mi u ovom slučaju izostanka menstruacije prepisati?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iscjedak koji ste naveli je moguće ovulacijsko krvarenje. Gubitak na težini svakako može biti uzrok poremećenog ciklusa. Pričekajte menstruaciji, pa ukoliko ne nastupi u idućih 10 ak dana javite se liječniku koji će Vam, ukoliko bude potrebno propisati terapiju za izazivanje menstruacije. Vaš problem nije velik, niti opasan, tako da nema razloga za brigu.

Noemi123

Hvala Vam puno na odgovoru!