Kontracepcija

polygynax

tajji92

Postovani
Koristim kontracepcijske tablete Microgynon vec 8 dana, prije tog sam bila kod ginekologa uradila papa gdje mi je ustanovljen ascus jaka upala rodnice, prepisane su mi vaginalete polygynax 1x1, 6 veceri i uz to atrican 250 mg,4 dana 2x1.Kontrola za 4 mjeseca.
Zanima me da li mogu sve to da koristim dok uzimam i microginon jer kao pomalo sam pocela da krvarim.Sad ne znam sta je uzrok.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete. Vjerovatno od upale ili spoting krvarenje od pilula.

stels02

Dobar dan
Na prvim brisevima ikad mi je nadena ureaplazma te je uspjesno izljecena,prosli tjedan mi je dosao prvi nalaz PAPA testa te mi je naden blagi HPV CIN I te sam dobila vaginalete Polygynax 12×1 te me zanima posto je ginekologica rekla da je vjerojatno da cu do novog PAPA testa izljeciti CIN jer su jako male promjene, kolko je moguce da cu onda i skroz izljeciti HPV ili ce on ostati zauvijek u meni?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz HPV-a na papa testu ne znači da je on sigurno prisutan. Jedini način da se to potvrdi je tipizacija na HPV. HPV je kao i svi drugi virusi prolazan, i organizam ga vremenom savlada. U manjeg broja žena HPV visokog rizika može izazvati promjene na vratu maternice u vidu CIN-a. Zbog toga je potrebno učiniti kontrolni papa test nakon terapije. Za očekivati je da će se CIN povući. Ukoliko bi promjene i dalje perzistirale savjetujem da učinite tipizaciju na HPV.

stels02

Postovani
Danas sam zavrsila terapiju od 12 dana sa ovim vaginaletama kako bi izljecila CIN I te me zanima dali sam ovom terapijom skroz izbacila HPV iz tijela ili ga ja mogu prenjeti na sljedeceg partnera spolnim odnosom

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon terapije treba ponoviti papa test i po potrebi učiniti tipizaciju na HPV. Samo se tipizacijom može ustanoviti da li je virus još prisutan u organizmu. Protiv virusa nema djelotvornog lijeka, ali liječenjem popratne upale pomažemo organizmu da ga savlada, što je u većini slučajeva uspješno.