Kontracepcija

Prestanak uzimanja pilula

Stef123

Pozdrav,
moja devojka je uzimala lindynette 20 5 meseci. Ovog meseca je prestala, a rekla mi je da je poceo da joj se javlja braonkast sekret od drugog dana kada je trebala da uzme tabletu. Da li je to normalna reakcija organizma na prestanak uzimanja kontraceptivnih pilula?
I jos jedno pitanje, ako bi htela sledeci mesec da nastavi sa pilulama, kada zapocinje i da li je u redu pauzirati jedan mesec, pa nastaviti sledeci?
HVALA!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Ako želi ponovno uzimati s prvim danom iduće menstruacije započinje.

Stef123

Postovani, danas mi je devojka rekla da je imala crvenkasti sekret. Pretpostavljam da se organizam jos nije adaptirao na prestanak uzimanja pilula (lindynette 20)? Imali smo odnos dan pre toga i koristili smo kondom kao zastitu.
Takodje bih zeleo da pitam, da li je moguc izostanak menstruacije nakon prestanka uzimanja pilula i da li steti organizmu ako jedan mesec napravi pauzu, a naredni mesec nastavi sa kontraceptivnim pilulama. Hvala u napred!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

Jasmina jas

U sedmodnevnoj pauzi sam dobila menstruaciju 31.1 I pocela sam s novim pakiranjem taman sam dosla do 5 pilule I morala sam hitno prestati sa koristenjem radi bolova u prsnom kosu to je bilo 6.2 dan poslije sam dobila kao novu menstruaciju koja je trajala 4-5 dana ginekologica mi rekla da bi nova ovulacija trebala doc kroz 10 dana ali nema je brine me to... zadnjih tjedan dana imam dosta jake bolove u donjem dijelu trbuha imam razloga za brigu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ukoliko ste menstruaciju dobili 6.2 (nakon prestanka uzimanja tableta) i trajala je 4-5 dana vaša vam je liječnica dobro rekla da će do ovulacije (izbacivanja jajne stanice iz jajnika doći za otprilike 10 dana. Otprilike 14 dana nakon ovulacije (izbacivanja jajne stanice) dolazi do menstruacije (krvarenja). Dakle, kod vas još nije došlo vrijeme za menstrualno krvarenje. Prilkom ovulacije zene ponekad osjete bol u trbuhu.

Ana271

Pozdrav,
Prestala sam uzimati kontracepcijske tablete 22.2. te sam menstruaciju dobila 24.2. i danas sam imala nezasticen odnos(menstruacija je i dalje pristuna). Pa me zanima jeli moguca trudnoca jer je plodnost nakon prestanka uzimanja kontracepcije navodno velika.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
koliko sam shvatio imali ste odnos za vrijeme pauze redovitog uzimanja kontracepcije? Ako nastavite s redovitim uzimanjem 21 dan i 7 dana pauze trudnoća nije moguća. Ukoliko ste se odlučili za potpuni prekid kontracepcije preporučio bih vam pilulu za dan poslije (uzeti je unutar 72 sata od odnosa)

Ana271

Redovno sam pila pilule, no prestala sam na 7 tableti iz drugog pakovanja (zbog neizdrzive mucnine i povracanja), te je nakon toga uslijedila menstruacija i spomenuti odnos. Smijem li onda nastavit novu kutiju nakon 8 dana od prestanka iako nisam pravilno popila kutiju do kraja? I hoce li onda biti mogucnost za trudnocu?
Nisam napomenila da iako je odnos bio nezasticen, na kraju nije ejakulirao.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nastavite s uzimanjem kao što ste i do sada činili. Obzirom na ovaj prekid preporučio bih tijekom idućeg mjeseca uzimanja dodatnu zaštitu (kondom).

Ana271

Hvala vam.
I koliko sam shvatila sada nema mogucnosti za trudnocu ako nastavim ih piti? I nastavljam li s ovom nedovrsenom kutijom ili novom?

Ana271

Ispravak, htjela sam pitat jel sada nema brige oko trudnoce zbog odnosa od 26.2. jer sam odmah danas nastavila piti pilule? Za iduce odnose sam shvatila da mi je potrebna dodatna zastita oducih mjesec dana.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana.
iako mala uvijek postoji mogućnost trudnoće budući da ste imali nezaštićeni odnos. Preporučio bih Vam da napravite test na trudnoću.

niinocka

Poštovani,
Pila sam Yaz 3 mjeseca kao terapiju za hormone. Pošto je to prvi put da koristim kontracepciju, nisam sigurna kako funkcionira prestanak uzimanja pilula budući planiram trudnoću.
Prije 2 dana popila sam zadnju pilulu i danas dobila oskudno krvarenje. Zanima me da li je to prava menstruacija i da li bi normalno trebala imati ovulaciju nakon desetak dana kao i prije uzimanja pilula?
Također me zanima trebam li pričekati s trudnoćom neko vrijeme da se organizam ocisti ili nije potrebno nakon tako kratkog perioda uzimanja pilula?
Unaprijed zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
menstruacija je krvarenje koje nastupa nakon ovulacije stoga žene koje uzimaju kontracepciju nemaju pravu menstruaciju nego krvarenje izazvano kontracepcijskim tabletama. Nakon prekida uzimanja kontracepcije ovulacija će nastupiti uobičajeno (oko 14. dana) i ne treba raditi nikakvu pauzu što se trudnoće tiče.