Kontracepcija

Preuranjena menstruacija

Aki.P

Postovani,pijem pilule logest vec 4 meseca,zadnju menstruaciju sam dobila 14.02. medjutim danas 29.02. opet krvarim kao kad dobijem mesecnicu,sta je u pitanju? Pilule pijem redovno nekad uz razmake po sat vremena.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o probojnom spoting krvarenju. Nastavite s uzimanjem prema shemi i ne obazirite se na to krvarenje.

Aki.P

Da li da po prestanku krvarenja ocekujem menstruaciju u vreme prestanka uzimanja pilula,ili ce ovaj mesec preskociti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastupit će menstruacija.

Aki.P

Ostalo mi je jos 4 pilule do kraja blistera,ukoliko ih ne ispijem da li ce doci do ranije menstruacije ili ce opet biti neurednog krvarenja?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte do kraja blistera.

satine0

Poštovani,

nakon nekoliko godina pijenja pilula, prestala sam ih piti prije 9 mjeseci.
Odtad su mi ciklusi bili: 30, 29, 32,32, 28, 28, 29 i zadnji je bio najduži, 34 dana.
Ovaj mjesec mi je menstruacija došla na 22.dan, probudila sam se i osjetila lagane grčeve u trbuhu te sam kasnije primijetila na rublju sukvrciu. To se dogodilo prije 3 sata, i otad grčeve još uvijek osjećam (premda ne jako, no to kod mene ovisi od mjeseca do mjesec) te i dalje krvarim, radi se o ja bi rekla normalnoj boji kao i uvijek (crvena pri brisanju, prema tamnije crvenoj na ulošku), no brine me intezitet i vrijeme kad je došla- naime obično kad mi dođe menstruacija ona krene vrlo brzo s jakim mlazom (ne uvijek ali najčešće). Imala sam prekinut odnos na 9.dan ciklusa, te 11. i 17. no tad je ejakulacija nastupila tek nekoliko minuta nakon što smo prekinuli i sam snošaj. Postoji li mogućnost da se radi o implantacijskom krvarenju? Ukoliko mi se tokom dana količina krvi intezivira mogu li smatrati ovo pravom menstruacijom? Također, kad je najranije moguće vaditi krv tj beta hcg hormon? Hvala vam unaprijed.

satine0

Doktore samo bih se htjela nadovezati da se intezitet krvarenja prije sat vremena povećao do gotovo obilnog te bih rekla da sad imam intezitet kao i svaki dan prve menstruacije. Mogu li ovo tretirati kao prvi dan menstruacije po vašem mišljenju ili bih se trebala zabrinuti? Je li moguće da je menstruacija sad toliko uranila jer je zadnji put kasnila preko tjedan dana? Hvala vam unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom radi se o menstrualnom krvarenju.

satine0

Hvala vam na odgovoru. Bih li trebala otići kod ginekologa na pregled jer je toliko uranila ili da pričekam i vidim kakvi će ostali ciklusi biti? Je li moguće da je uranila budući da je prošla toliko kasnila?

vatra77

Poštovani doktore,

pijem tablete Rosanelle, jučer sam popila zadnju rozu tabletu, imam još 7 bijelih. Zanima me ukoliko menstruacija nastupi npr. na 3. bijeloj tableti, pijem li ja ostale bijele tablete ili njih bacam i odmah taj dan započinjem s novom kutijom rozih tableta?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Satine to ne mogu znati.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vatra pijete sve bijele do kraja te nakon njih nastavite s novim blisterom. Ništa ne bacate.

hrvojee

Prije 20ak dana je djevojka radila medikamentozni abortus, nakon 7 dana je bila na kontroli i sve je uredno proslo. Pregledana ultrazvukom, sve uredno. Krvarenje je prestalo nakon par dana, sve prema uputama liječnika. Nakon toga smo imali par odnosa i sve je bilo uredu. Međutim juče smo imali nezaštićeni odnos koji smo prekinuli na vrijeme, međutim poslije par sati se pojavilo malo guste nečiste krvi. Očekivana naredna menstruacija bi trebala biti za 7 dana. Da li ima razlog za brigu i da li bi tableta za dan poslije djelovala? hvala i lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, vjerojatno se radilo o kontaktnom krvarenju nakon odnosa. Nema razloga za brigu ali bi bilo dobro da učini kompletan pregled: papa, brisevi, uzv.

Reana12

Poštovani,
Imam 22 godine i imam policistične jaknike zbog kojih vec 2 godine pijem kontracepcijske pilule Belara koje su mi u potpunosti regulirale ciklus.
Obično dobijem menstruaciju 2 dana od pestanka uzimanja pilula, a trenutno su mi ostale 4 pilule koje trebam popiti. Prije dva dana sam primjetila smeđi iscjedak, a danas sam dobila menstruaciju, iako bih je trebala dobiti tek za 6 dana.
Prije dva tjedna sam imala nezasticeni spolni odnos, nakon dvije godine neimanja odnosa. Trenutno sam pod velikim stresom zbog ispitnih rokova i malo mi se poremetio ritam zivota (broj sati sna, kretanje i prehrana). Aktivni sam pušač.
Je li preuranjena mestruacija posljedica izlozenosti stresu ili to ima veze sa nezasticenim odnosom?
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da redovno uziamte tablete ne postoji mogućnost trudnoće. Vjerojatno se radi o probojnom krvarenju koje se može desiti tijekom uzimanja kontracepcijskih tableta. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Ako bi se neregularna krvarenja nastavila savjetujem pregled i hormonsku obradu.

Oblak koji pluta

Poštovani
Pijem Logest već 7 god
Menstruacija mi je uvek bila redovna, tablete sam pila uvek u isto vreme, nisam ih preskakala. Međutim, zabrinulo me je to što mi se na polovini korišćenja blistera pojavio braon iscedak, zatim bolne i otečene grudi (kao i uvek kad treba da dobijem) a zatim narednog dana i krvarenje. Nastavila bih da koristim i dalje tablete po utvrđenom rasporedu, samo bih Vas zamolila za odgovor. Naime, da li imam razloga za brigu i da li bih možda trebala da pređem na korišćenje nekih drugih tableta.
Hvala unapred i srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u pitanju je probojno krvarenje. Ono nije opasno, niti umanjuje zaštitu. Ako bi se ono ponavljalo kroz iduće cikluse, možete razmisliti o promjeni tableta.